Jak poradzić sobie z cieknącą toaletą?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli jednak toaleta ulegnie awarii spróbuj zdiagnozować problem i dokonać niezbędnych napraw. Wyciekająca woda to nie tylko straty finansowe w postaci zalania sąsiadów czy większych opłat za wodę, ale również względy bezpieczeństwa (mokra podłoga może być przyczyną wypadku).
REKLAMA
Woda wokół sedesu
Gdy zauważysz w swojej łazience kałużę z tyłu muszli klozetowej to prawdopodobnie doszło do uszkodzenia gumowej uszczelki, która łączy sedes z rurą odprowadzającą wodę ze spłuczki. Uszczelka taka może być popękana, przesuszona i dlatego nie spełnia swojej funkcji. By dokonać naprawy przetnij uszczelkę nożem i zdejmij ją. Jeżeli masz w domu zapasową uszczelkę możesz od razu zabrać się do pracy, jeżeli nie to kup nową (weź do sklepu na wzór starą uszczelkę).Wewnętrzną stronę nowej uszczelki posmaruj wazeliną bądź płynem do naczyń (ułatwi to montaż) i nasuń ją węższym końcem na rurę, która prowadzi do spłuczki. Następnie zwiń szerszy koniec do tyłu i wywiń uszczelkę na drugą stronę. Teraz już zamocuj rurę i nałóż uszczelkę. Dokładnie sprawdź czy uszczelka zakrywa połączenia rur.
Polecamy: Jak udrożnić zatkane rury
Pęknięta rura
Inną przyczyną wycieku z misy kompaktowej może być pęknięcie węża albo pojawienie się nieszczelności na łączeniu.
Gdy masz do wymiany węża pamiętaj, by zakręcić zawór wody i by wymieniony wąż miał identyczne gwinty i średnicę jak stary i był takiej samej długości.
Czytaj także: Jak odciąć dopływ wody
Jeśli zauważysz nieszczelność na łączeniu to zamknij zawór wody, odkręć węża. Owiń gwint misy taśmą teflonową (najlepiej nałóż kilka warstw) i pamiętaj, by nakręcać ją w kierunku przykręcania gwintu. Następnie z powrotem przykręć węża.
REKLAMA
REKLAMA