Jak wymienić płytkę ceramiczną?
REKLAMA
REKLAMA
Płytki wysyłane są partiami i kolor, który uzyskują jest niepowtarzalny, dlatego należy się postarać, aby wybrać płytkę bardzo zbliżoną kolorystycznie i wzorcowo do pierwotnego elementu. Najlepiej jest wziąć płytkę jako wzorzec.
REKLAMA
Na początek – usuwanie zniszczonej płytki
Będąc w sklepie należy kupić klej do płytek, i dodatkowo zaprawę oraz grunt. Pracę wymiany należy rozpocząć od usunięcia fugi i spoiny wokół zniszczonej płytki. Za pomocą przecinaka lub dłuta należy usunąć zniszczoną płytkę. Należy przy tym uważać, aby nie zniszczyć płytek sąsiadujących. Jeśli płytka nie da się podważyć należy ją rozbić na drobne kawałki. Za pomocą dłuta, lub przecinaka należy usunąć stary klej i zaprawę spod wyjętej płytki. Ta czynność jest stosunkowo pracochłonna i zależy od ilości kleju użytej w poprzednim układaniu, ale ten etap jest ważny, gdyż w dużej mierze rzutuje na integralność całej podłogi z nową płytką.
Jeśli to możliwe należy dodatkowo podkuć część jastrycha cementowego.
Następnie należy nałożyć klej na płytkę i włożyć ją w miejsce poprzedniej, usuniętej płytki i docisnąć, ale należy pamiętać że dno musi być dobrze oczyszczone i zagruntowane w celu wyrównania chłonności podłoża.
Uzupełnianie usterki płytką z naniesionym klejem wymaga zadbania o dokładne dopasowanie, ponieważ istniejąca podłoga nie nadaje się raczej do regulacji.
Wykończenie
Po wyschnięciu, czyli po około 24 h należy nałożyć fugę w wolne miejsca wokół płytki. Za pomocą wilgotnej gąbki należy usunąć nadmiar i wygładzić całość. Należy odczekać około 15 minut, aż fuga wyschnie.
Polecamy: Jak płytka ceramiczna może zmienić podłogę drewnianą
Po tym czasie można pomalować fugę specjalnym lakierem do fug - impregnatem, który zapobiega wypłukiwaniu fugi podczas mycia płytek, a także chroni przed odbarwieniem. Ponadto nie tworzy się kamień i pleśń i inne naloty, gdy płytka jest w stałym kontakcie z wodą.
Czytaj także: Jak naprawić podłogę z płytek PCV
REKLAMA
REKLAMA