Jak wymienić uszczelkę w baterii z mieszaczem?
REKLAMA
REKLAMA
A czy coś stoi na przeszkodzie, by samemu poradzić sobie z wymianą uszczelki? Zasada wymiany jest prosta - wystarczy znać kila podstawowych elementów wymiany.
REKLAMA
Od czego zacząć
Na samym początku upewnij się, że nie ma wody pod ciśnieniem w rurach – w tym celu zamknij centralny zawór wody ciepłej i zimnej. Następnie należy spuścić resztki wody z baterii wodnej. Dlatego na jakiś czas należy zostawić odkręcony kran aż do momentu, gdy z rur spłynie cała woda. Najlepiej przed tym etapem warto zaopatrzyć się w niewielkie naczynie do zebrania wody, np. miskę oraz ścierkę.
W większości baterii za pomocą śrubokręta należy delikatnie usunąć zaślepkę maskującą śrubę blokującą pokrętło. W sytuacji gdy ulegnie zapieczeniu należy użyć klucza nastawnego.
Najlepiej owinąć go szmatką, aby nie porysować armatury. W standardowych bateriach zaślepka niebieska oznacza wodę zimną, a czerwona - ciepłą. W bateriach z mieszaczem będzie tylko jedna zaślepka.
Uszczelka w baterii z mieszaczem
Baterii z dźwignią mieszacza nie powinno się naprawiać, bo efekt zawsze jest taki sam, czyli ustawiczne awarie spowodowane niemożności właściwego wyczyszczenia zabrudzeń. W takiej sytuacji należy wymienić całą baterię. W omawianej baterii należy wykręcić śrubę, którą zobaczysz pośrodku kranu, kręcąc kluczem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Niekiedy wymiana uszczelki nie jest wymagana z uwagi na źle dokręconą dławicę dlatego należy ją dokręcić. Jeśli po dokręceniu woda nadal będzie kapać wymień uszczelkę.
Zdejmij uszczelkę znajdującą się u podstawy dławicy, nałóż nową i przykręć z wyczuciem cały układ. Należy pamiętać, że nowa uszczelka musi być tego samego rodzaju co jej poprzedniczka zarówno co do średnicy jak i materiału.
Polecamy: Jak odciąć dopływ wody
Na wszelki wypadek miej zawsze dwie lub trzy uszczelki różnej średnicy, najlepiej nylonowe, gdyż są bardziej odporne, na działanie gorącej wody.
REKLAMA
Przy okazji wymiany uszczelki warto dokonać inny zabiegów konserwacyjnych. Należy przyjrzeć się sitku, czy czasem nie nagromadził się na nim osad oraz piasek. Lepiej zrobić to teraz, bo ponowne rozkręcanie baterii wymaga ponownej wymiany uszczelki.
Kamienia można się pozbyć poprzez oddziaływanie ciepłym octem przez kilkanaście minut. Po dokręceniu wszystkich elementów należy zakręcić kran, otworzyć zawór główny. Następnie okręcić pokrętło baterii i powoli umożliwić przepływ wody do momentu ustabilizowania strumienia. Taka sytuacja wyeliminuje zagnieżdżanie się pęcherzyków powietrza w kranie.
REKLAMA
REKLAMA