Naprawa uszkodzonego dzwonka
REKLAMA
Większość dzwonków ma zainstalowany transformator, który obniża napięcie do 6-30V. Czasem jednak napięcie może być rzędu 220V. Zawsze warto zmierzyć napięcie miernikiem.
REKLAMA
Uszkodzony przycisk
W sytuacji uszkodzonego przycisku należy przycisk rozkręcić i za pomocą wkrętaka zewrzeć styki. Jeśli dzwonek zadzwoni to należy wymienić przycisk. Jeśli nie zadzwoni należy przeczyścić styki, np. papierem ściernym, ewentualnie pokusić się o pokrycie warstwą preparatów poprawiających przewodność styków i ponownie sprawdzić. Jeśli nie zadzwoni to przyczyn uszkodzenia musisz szukać u podstaw transformatora.
Jak korzystać z miernika
Jeśli dysponujesz miernikiem, to za jego pomocą sprawdź obwód na wyjściu transformatora, korzystając ze skali woltomierza w układzie zwarcia. Nie należy używać amperomierza, gdyż jego prawidłowy odczyt jest możliwy w połączeniu szeregowym przy obciążeniu. Wówczas łatwo uszkodzić miernik.
Wymiana transformatora
Jeśli woltomierz nie zarejestruje napięcia musisz wymienić transformator. Aby to zrobić musisz wyłączyć napięcie na tablicy rozdzielczej. Kiedy się już upewnisz, że napięcia już nie ma, możesz rozłączyć transformator.
Polecamy: Jak zamontować oprawy podsufitowe
Aby go wymienić najlepiej zabierz uszkodzony model do sklepu elektronicznego, aby kupić właściwy.
Uszkodzony mechanizm dzwonka
REKLAMA
W sytuacji, gdy po wymianie transformatora dzwonek nadal nie działa awaria może być spowodowana samym mechanizmem dzwonka. Należy wyłączyć zasilanie główne a następnie styki przyłączeniowe. Po tej czynności upewnij się, że przewody zostały prawidłowo podłączone. Przetestuj dzwonek.
Jeżeli dzwonek nie dzwoni podłącz dzwonek bezpośrednio do transformatora, jeżeli dzwonek zadzwoni to na pewno uszkodzone były przewody. Jeżeli wszystkie czynności nie dały rezultatów, należy kupić nowy dzwonek.
Czytaj także: Wymiana drzwi wejściowych
REKLAMA
REKLAMA