Aranżacja nowoczesnej łazienki
REKLAMA
REKLAMA
Wbrew pozorom wygodną łazienkę można zaaranżować nawet na niewielkiej przestrzeni. Sekretem jest odpowiedni dobór projektanckich rozwiązań. To w nich tkwi sekret maksymalnej funkcjonalności i stylu.
Prysznic
Zaczynamy od najważniejszego elementy łazienki. Prysznic można zrealizować w formie dobrze znanej kabiny lub jako przestrzeń z odpływem podłogowym. W tej drugiej opcji niezbędne jest zastosowanie specjalnego systemu drzwi szklanych (przesuwnych bądź uchylanych), które będą zamontowane na dedykowanych temu celowi okuciach sanitarnych.
Zobacz także: Jakie elementy dekoracji pasują do aranżacji nowoczesnej łazienki?
- Rezygnując z instalacji brodzika, trzeba zadbać o skuteczne odprowadzanie wody. Dlatego w tym przypadku należy trochę obniżyć poziom podłogi tam, gdzie będzie znajdowała się strefa prysznicowa – mówi Marcin Małecki, ekspert firmy Häfele.
W łazienkach o mocno ograniczonym metrażu, lepiej zdecydować się na specjalny system drzwi przesuwnych. To pozwoli zyskać trochę dodatkowej przestrzeni i ułatwi otwieranie prysznica.
Meblowa swoboda
Wygoda dostępu do kosmetyków i przyborów, to kolejna istotna cecha nowoczesnej, dobrze zaprojektowanej łazienki. Pomogą w tym chociażby rozwiązania z zakresu okuć meblowych, a konkretnie dobrze dobrane zawiasy.
- Najlepiej takie, które pomogą w otwieraniu i zamykaniu frontów meblowych, a do tego uczynią pracę szafek cichszą i łagodniejszą, co przekłada się nie tylko na komfort użytkowania, ale też na żywotność mebli – tłumaczy Marcin Małecki.
Zobacz także: Aranżacja łazienki - umywalka
Meble łazienkowe warto wyposażyć także w podnośniku frontów – przydatne szczególnie w szafkach górnych. Nieocenione mogą okazać się też systemy półek wysuwnych. To rozwiązanie doskonałe, kiedy potrzeba zmieścić dużą ilość kosmetyków lub innych środków na ograniczonej przestrzeni i sięgać po nie z łatwością. Półki wysuwne wychodzą całkowicie poza komorę mebla i chowają się w niej, gdy ten zostaje zamknięty.
Światło dla urody
REKLAMA
Wpływ na komfort w łazience ma jeszcze jedna kwestia. Chodzi o oświetlenie. Zwykła żarówka z kloszem już nie wystarcza. By nasze światło było stylowe, wydajne, a do tego niedrogie w eksploatacji a do tego ekologiczne, jednym rozwiązaniem jest zastosowanie diod LED.
- Ich zaletą jest odporność na częste włączanie i wyłączanie, minimalny pobór energii, a także elastyczność zastosowań. Mogą służyć zarówno w celach dekoracyjnych, oświetlać całe wnętrze lub doświetlać trudno dostępne miejsca – wymienia Marcin Małecki. – W przypadku łazienki użyłbym systemu LED Loox, czyli modułowego systemu opraw i taśm diodowych, które oparte na jednym zasilaczu są bardzo proste w montażu, niezwykle wydajne i żywotne – dodaje.
Zobacz także: Nowoczesne łazienki w klasycznym stylu. DUŻO ZDJĘĆ
Taśmy diodowe warto zainstalować wokół luster oraz doświetlić nimi podwieszane sufity. Oprawy LED można też instalować bezpośrednio w korpusach mebli - szafkach i szufladach – przez co łatwiej jest dostrzec wszystkie trzymane w nich przedmioty.
Zaaranżowanie swojej wymarzonej łazienki jest prostsze, niż może się wydawać. Najważniejsze, by wiedzieć z jakich akcesoriów skorzystać i jakie korzyści nam oferują.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.