REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WC: razem z łazienką czy osobno?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
WC: razem z łazienką czy osobno?
WC: razem z łazienką czy osobno?

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku nieruchomości z reguły można zaobserwować mieszkania, gdzie WC znajduje się w łazience. Deweloperzy w ostatnich latach często decydowali się na takie właśnie rozwiązanie argumentując, że klienci wolą mieć o kilka metrów większą sypialnię lub salon. Czy wybór takiego mieszkania to na pewno właściwa decyzja? Przed jej podjęciem warto zastanowić się, jakie plusy i minusy płyną z posiadania oddzielnego WC.

REKLAMA

Po pierwsze, osobna łazienka i WC ma wiele zalet głównie ze względów higienicznych. Jest to komfortowe rozwiązanie szczególnie dla dużych rodzin. Podczas kąpieli nie zajmuje się łazienki innym domownikom, którzy chcieliby skorzystać z niej dla innych potrzeb.

REKLAMA

Jest to też naprawdę wygodne rozwiązanie przy odwiedzinach gości. Z pewnością większość z nas ma w łazience kosz na ubrania, czy bieliznę przeznaczoną do prania. Na półkach znajdować się mogą nasze kosmetyki, czy inne prywatne rzeczy. Niekoniecznie musimy mieć ochotę na to, aby nasi goście to oglądali. Oddzielna toaleta jest w tym przypadku świetnym rozwiązaniem, pozwala nam pozostać w strefie komfortu.

Nie należy też zapominać o kwestiach zdrowotnych. Opary, które unoszą się podczas korzystania z WC, zagęszczają się w powietrzu, po czym mogą osiadać na przykład na ręcznikach czy nawet szczoteczkach do zębów. Co ważne, decydując się na odizolowane WC od łazienki nie możemy zapomnieć o wydzieleniu miejsca na chociażby malutką umywalkę. W innym razie wędrówka za każdym razem do łazienki w celu umycia rąk nie da nam wygody, na którą przecież liczyliśmy, separując oba pomieszczenia.

Zobacz: Nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oddzielna toaleta ma jednak też kilka wad. - Niewłaściwie podzielenie łazienki i WC spowoduje powstanie ciasnych wnętrz. Takie przypadki zachodzą z reguły w małych mieszkaniach, w których liczy się każdy metr kwadratowy wolnej przestrzeni. Warto zasięgnąć rady projektanta, aby sprawdzić funkcjonalność tegoż rozwiązania – tłumaczy Agata Polińska z serwisu Otodom.

REKLAMA

Kolejną dość dużą wadą jest aspekt finansowy. Oddzielne wyposażanie do łazienki i WC wymaga od nas dużo większego wkładu niż remont jednego wspólnego pomieszczenia. Warto mieć to na względzie kupując mieszkanie od dewelopera lub z rynku wtórnego do remontu.

Czy warto więc inwestować w większe mieszkanie, bądź też wybierać te z rozdzielną łazienką i WC kosztem powierzchni pozostałych pomieszczeń? Trudno udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Na szczęście istnieje rozwiązanie pośrednie tej jakże trudnej sytuacji. Gdy pomieszczenie wydzielone na łazienkę jest odpowiednio duże, wówczas możemy zastanowić się nad odseparowaniem WC od wanny, czy prysznica przy pomocy ścianki działowej.

Przykłady mieszkań z oddzielnym WC dostępnych w serwisie Otodom

Lokalizacja

Powierzchnia

Ilość pokoi

Cena

Warszawa, Wola

44,73 mkw.

2

383 000 zł

Wrocław, Krzyki

63,61 mkw.

3

432 548 zł

Poznań, Piątkowo

74,20 mkw.

4

450 000 zł

Kraków, Nowa Huta

54 mkw.

3

399 000 zł

Katowice, Osiedle Witosa

48,65 mkw.

2

185 000 zł

Źródło: serwis Otodom.pl

Jarosław Krawczyk, serwis Otodom

Jarosław Skoczeń, Emmerson Realty

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA