REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łazienka: Styl skandynawski

REKLAMA

Styl skandynawski to popularny i ponadczasowy styl wnętrzarski. Styl skandynawski we wnętrzach zachwyci przede wszystkim zwolenników minimalizmu i dyskretnej elegancji. W przypadku aranżacji łazienki w stylu skandynawskim - to przede wszystkim jasne kolory np. biały i naturalne materiały - jak drewno.

REKLAMA

Styl skandynawski narodził się w odpowiedzi na wymagające warunki, w jakich przyszło żyć mieszkańcom północnej Europy. Przestronne wnętrza utrzymane w jasnej kolorystyce latem przepełniają się promieniami słonecznymi, zimą zaś rekompensują ograniczony dostęp do naturalnego światła. Wpisane w tutejszą kulturę oszczędność i zamiłowanie do przyrody przełożyły się na prostotę aranżacji i dobór naturalnych materiałów. Z uwagi na jednoczesny rozwój nurtu skandynawskiego w kilku państwach, zauważalne są pewne różnice cechujące poszczególne rejony. Charakterystyczne dla Duńczyków i Norwegów jest wykorzystywanie bieli zarówno w łazienkowym wyposażeniu, jak i wykończeniach. W Finlandii elegancja wystroju podkreślana jest czarnymi akcentami. Wspólne jest natomiast zamiłowanie do prostych i czystych form. Co równie ważne, skandynawski minimalizm nadaje tego typu wnętrzom uniwersalnego i ponadczasowego charakteru. Jak wykorzystać te inspiracje w naszych polskich łazienkach?

Styl skandynawski w łazience - funkcjonalność

REKLAMA

Choć we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim najbardziej zauważalna jest oszczędna estetyka, to główną rolę odgrywają funkcjonalność wyposażenia i ergonomia pomieszczenia. Zbędne elementy ograniczane są do minimum. Utrzymaniu porządku doskonale służą pojemne meble z szufladami lub zamykane szafki w formie wysokich słupków. Walory użytkowe mają ogromne znaczenie także w  doborze sanitariatów.

Projektując nowoczesną ceramikę łazienkową, dużą wagę przywiązuje się do kwestii bezpieczeństwa i zachowania wysokiego poziomu higieny. Wśród wprowadzanych rozwiązań popularne są na przykład deski ze specjalną powłoką antybakteryjną tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

W produkcji wyposażenia wykorzystywane są również wysoce trwałe materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywne działanie wody i detergentów dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najwyższa funkcjonalność to również priorytet w przypadku armatury łazienkowej. W skandynawskich wnętrzach sprawdzą się minimalistyczne deszczownie, które umożliwiają regulację ustawień zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkowników. Gdy wśród domowników znajdują się dzieci, warto zastanowić się nad zakupem baterii termostatycznych, które eliminują ryzyko poparzenia i ograniczają ilość zużytej wody.

Styl skandynawski w łazience - naturalne materiały

Zamiłowanie do przyrody objawia się we wzornictwie użytkowym, sztuce, architekturze, a także nawykach i stylu życia Skandynawów. W łazienkowych wnętrzach inspiracje te widoczne są przede wszystkim na poziomie doboru materiałów. Jasne drewno, jak brzoza lub jesion, stanowi nieodzowny element wystroju. Surowiec ten wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku mebli i wykończenia podłogi. Aby zyskać gwarancję trwałości wyposażenia, kluczową kwestią jest zabezpieczenie powierzchni przed negatywnym działaniem wilgoci czy detergentów.

Zobacz także: Aranżacje IKEA: Wnętrza w skandynawskim stylu

REKLAMA

W przypadku mebli łazienkowych, wysoką odpornością na szkodliwe czynniki charakteryzują się modele wykonane z płyty MDF, produkowanej z przetworzonego drewna. Jest ona niepodatna na odkształcenia i absorbcję, a dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu w postaci powłoki poliuretanowej – także na uszkodzenia mechaniczne tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Przy zakupie konkretnego mebla, sprawdźmy czy jego krawędzie są chronione przed uszkodzeniami. Materiałem chętnie stosowanym do wykończenia obrzeży jest termoplastyczne tworzywo ABSdodaje ekspert. Decydując się na pokrycie drewnem podłogi, warto zwrócić uwagę na egzotyczne gatunki, takie jak teczyna i cedr. Dzięki zawartości olejków i żywic cechują się one trwałością, a także wyjątkową twardością.

Zobacz także: Skandynawski design: GALERIA

Styl skandynawski w łazience - prostota i minimalizm

Minimalizm łazienek urządzonych w stylu skandynawskim determinuje wybór wyposażenia o prostych, czystych liniach. Chętnie stosowane są więc oszczędne w formie umywalki inspirowane geometrią lub wpuszczane w blat modele, tworzące z meblem jedną płaszczyznę. Wśród armatury królują warianty pozbawione ornamentów i ozdobnych uchwytów. W takich wnętrzach dobrze sprawdzają się baterie, których prosta wylewka osadzona jest na geometrycznym korpusie. O ich eleganckim charakterze decydują zwykle chromowane wykończenia. Również meble łazienkowe, przeznaczone do skandynawskich wnętrz projektowane są w formie prostych brył. Z estetyką wnętrza zharmonizują się modele segmentowe, np. prostokątne szafki podumywalkowe czy wysokie słupki, wyposażone w delikatne uchwyty.

Zobacz także: Poduszki dekoracyjne - skandynawskie inspiracje

Styl skandynawski w łazience - jasne kolory

Dominującym kolorem skandynawskich wnętrz jest biel. Wybór ten podyktowany jest przede wszystkim chęcią zachowania przestronności i lekkości wnętrza. Barwa ta doskonale odbija światło, a w połączeniu z naturalnym drewnem nadaje łazience ciepłego, przyjaznego charakteru. Chcąc przełamać biel innymi akcentami, warto zainspirować się fińskim zwyczajem stosowania czerni lub paletą eleganckich szarości. Taka kolorystyka dobrze sprawdza się w przypadku dodatków takich jak rolety czy oryginalna grafika ścienna.

Zobacz także: Styl skandynawski: motyw jelenia we wnętrzu

Autor: Grupa Armatura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA