REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projektujemy małe mieszkanie – modnie i wygodnie

Homebook
Homebook
Homebook

REKLAMA

REKLAMA

Projektując małe mieszkanie, musimy wykazać się nie lada kreatywnością. W małym mieszkaniu, każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Podczas projektowania mieszkania warto zastosować aranżacyjne triki, dzięki którym nasze mieszkanie będzie zaprojektowane w sposób modny i wygodny.

REKLAMA

Niewielki metraż wymaga pójścia na kompromisy. Nie oznacza to jednak, że wystrój wnętrza nie będzie efektowny. Ekspert z Homebook.pl podpowiada, jak na niewielkiej przestrzeni dobrze się urządzić.

Najlepsze kolory – to stonowane kolory

Architekci wnętrz często sięgają po stonowaną paletę barw. Powodów jest kilka. Znaczenie ma zarówno stylistyka pomieszczenia, jak i fakt, że jasne kolory pozwalają umiejętnie zakamuflować faktyczny metraż pomieszczenia.

„Planując wystrój wnętrz postawmy na jedną paletę barw. Wyraziste akcenty kolorystyczne traktujmy jedynie jako dopełnienie aranżacji. Urządzona w kolorze bieli, jasnych beży lub gołębich szarości kuchnia, salon czy sypialnia wydadzą się wówczas znacznie bardziej przestronne, niż gdy dominuje w nich czerwień, granat, fiolet bądź ciemna zieleń. Warto pamiętać o tym również przy wyborze podłogi. Niezależnie od tego, czy podobają nam się kafle, drewno czy okładziny korkowe zdecydujmy się na jeden typ materiału. Powierzchnia podłogi będzie wówczas motywem przewodnim, spinającym cały zamysł aranżacyjny. Równie ważny jest dobór oświetlenia. Za pomocą kinkietów, punktowych lamp halogenowych lub zestawów diodowych schowanych np. we wnękach na ścianie lub w podwieszanym suficie możemy zaakcentować wybrane elementy wystroju wnętrza oraz optycznie powiększyć przestrzeń. Pamiętajmy, że umiejętne operowanie światłem spotęguje wrażenie przestronności. Przemyślmy również zakup szklanych lub częściowo przeszklonych drzwi wewnętrznych.” – mówi Anna Poprawska z Homebook.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Salon w szarościach. Dużo zdjęć

Trik, który sprawi, że nasze mieszkanie stanie się przestronne

Dla podkreślenia przestronności pomieszczenia warto posłużyć się drobną iluzją. Prosty trik aranżacyjny pozwoli podkreślić atuty wnętrza i zakamufluje jego słabe strony.

„Efekt trójwymiarowości oraz głębi niewielkiego pomieszczenia możemy osiągnąć za pomocą lustra. Ustawmy je w taki sposób, by w odbiciu widoczny był kluczowy element wystroju.” – wskazuje ekspert z Homebook.pl i dodaje – „Podobne złudzenie zagwarantuje fototapeta. Wybierając motyw mostu, uliczki lub po prostu ciekawe, przestrzenne zdjęcie możemy w prosty sposób optycznie powiększyć wąski przedpokój, małą łazienkę czy kuchnię. Warto podkreślić, że dostępne na rynku tapety winylowe, lateksowe laminowane lub fototapety drukowane bezpośrednio na szkle hartowanym odporne są na działanie wody i różnego rodzaju zabrudzenia. Prostym zabiegiem, który optycznie wydłuży pomieszczenie będzie również ustawienie koło siebie mebli o podobnej wysokości. W jednej linii warto zawiesić także obrazy czy zdjęcia. Taka konsekwencja podkreśli ład i przemyślaną kompozycję wystroju”.

Zobacz także: Błędy w aranżacji łazienki – czego unikać?

W małym mieszkaniu, każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce

W przypadku pomieszczeń o małym metrażu każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Na rynku nie brakuje rozwiązań, które ułatwią nam przechowywanie, porządkowanie i segregowanie rzeczy oraz sprzętów domowych. 

„Podstawą porządku w każdym domu jest pojemna szafa. Wybierzmy taką, która pomieści ubrania, walizki oraz drobny sprzęt sportowy. Pamiętajmy, że mebel ten pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną.  Szafa wykonana z materiałów, takich jak szkło czy lakobel wydaje się „lżejsza” niż drewniana. O dodatkowe centymetry warto powalczyć również w kuchni. Decydując się na zabudowę sięgającą samego sufitu mamy szanse wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Odpowiednie systemy otwierania i wysuwania szuflad zapewnią swobodny dostęp do ich zawartości. Równie praktycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie pojemnych szuflad pod umywalką w łazience. Schowamy tam kosmetyki, szczotki do włosów, suszarkę, a nawet papier toaletowy. Przestrzeń pod blatem umywalki można wykorzystać także do stworzenia zabudowy, za którą ukryjemy pralkę.  Projektanci często zagospodarowują także przestrzeń nad zabudową stelaża WC, wstawiając tam np. szafkę na środki czystości.” – wylicza Anna Poprawska z Homebook.pl

Jeśli zastosujemy się do powyższych podpowiedzi eksperta, aranżacja przestrzeni o niewielkim metrażu nie będzie problemem.

Zobacz także: Urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim

Źródło: Homebook

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

REKLAMA

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

REKLAMA