REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem?

Iwona Szadkowska
dziecko, tata, rodzice, spacer
dziecko, tata, rodzice, spacer
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pokój dla dziecka z autyzmem powinien być przede wszystkim bezpieczny. Stworzenie odpowiednich warunków do integracji sensorycznej jest możliwe w domowych warunkach. Zobacz jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem?

REKLAMA

Pokój dziecka z autyzmem powinien zostać dostosowany do jego potrzeb. Jak wiemy, każde dziecko jest inne i ma własne upodobania. Nie twórzmy nic na siłę, nie uszczęśliwiajmy danym kolorem, jeżeli nasza pociecha wybranej barwy po prostu nie lubi.

Stwórzmy przestrzeń, w której młody człowiek może się bawić, rozwijać własne zainteresowania i odpocząć. Dziecko z autyzmem potrzebuje funkcjonalnego i uporządkowanego pokoju.

Kolory w pokoju

Kolory w pokoju dziecka z autyzmem nie powinny rozpraszać jego uwagi. Zrezygnujmy zatem z wielokolorowych obrazków i tapet na rzecz jednego neutralnego koloru.  Jednolity odcień ścian pozwoli na zapewnienie dziecku upragnionego spokoju, a nie wprowadzenie w chaotyczny wir.

Jeżeli wyznaczymy w pokoju dziecka kilka stref – odpoczynku, zabawy i nauki – możemy pomalować je na inne kolory. Kolory, które pobudzą umysł do działania – żółty, pozwolą wypocząć – zielony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając farby sięgajmy po te, które posiadają specjalne atesty i nie wywołują reakcji drażniących i alergicznych.

Oświetlenie

Oświetlenie górne w pokoju dziecka z autyzmem powinno posiadać regulację natężenia światła. Zwróćmy również uwagę czy podczas włączenia światła nie wydaje ono żadnych dźwięków, które mogą drażnić i rozpraszać uwagę.

W pokoju przyda się również oświetlenie punktowe – kinkiet w strefie zabawy oraz odpoczynku, lampka przy biurku – strefa nauki oraz lampka nocna – przy łóżku. Wszystko to przyczyni się do komfortowego spędzania czasu.

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu kontaktów, które zapobiegają przed porażeniem prądem.

Co na podłogę?

Drewniana podłoga najlepiej izoluje przed chłodem, jest przyjemna i ciepła. Dobrze jednak, jeżeli dziecko ma miejsce do zabawy w postaci dywanu. Najlepiej, aby był z włókien przeciwalergicznych, był ciepły i miły w dotyku, był łatwy w czyszczeniu, jak również miał jeden neutralny kolor. Dzieci z autyzmem mogą skupiać się przez długi czas na jednym małym wzorku, kropce lub kresce, zapominając o nauce lub innych form spędzania czasu.

Bezpieczeństwo

Wszystkie meble w pokoju dziecka z autyzmem powinny posiadać zaokrąglone kanty lub specjalne nakładki, które uniemożliwią zranienie. Co więcej, należy przewidzieć i zrezygnować ze sprzętu, po którym dziecko mogłoby się wspinać – na przykład, po przedmiot, który znajduje się na samej górze szafy. Lepiej zrezygnować z wysokich regałów, na rzecz niskich szafek, aby dziecko bez problemu sięgało po wszystko, co je otacza. To samo dotyczy półek na książki czy inne pomoce. Warto je zawiesić w zasięgu ręki dziecka, aby zapobiec ewentualnemu wspinaniu. Pomocne mogą się również okazać specjalne blokady na szuflady, które uniemożliwią trzaskanie – dotyczą osób szczególnie dzieci wrażliwych na dźwięki.

Nieznośne dźwięki

Dzieci z autyzmem mogą reagować strachem lub dekoncentracją uwagi na dźwięki, na które my w ogóle nie zwracamy uwagi. Szum samochodów za oknem, przepływająca w rurach woda, praca odkurzacza lub włączony komputer. Warto zatem dobrze wyciszyć pokój dziecka z autyzmem – szczególnie wrażliwych słuchowo, aby uchronić je przed odgłosami, które mogą je rozproszyć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA