Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak czyścić lampy i żyrandole?

Lampy i żyrandole są elementem wyposażenia każdego wnętrza, często wybierając oświetlenie kierujemy się ich wyglądem. Żeby lampy i żyrandole nie przestały być ozdobą wnętrza trzeba o nie dbać i czyścić regularnie. Abażury i klosze są wykonane z różnych materiałów, podpowiadamy jak czyścić szkło, kryształ, pergamin, plastik, drewno i tkaninę.

Choć lampy są efektownym elementem dekoracyjnym, często zapominamy o nich przy sprzątaniu. Dobrze jednak poświęcić im nieco uwagi. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji klosze będą wyglądać jak nowe przez wiele lat. Na co dzień wystarczy przetarcie lampy ściereczką z mikrofibry, która świetnie usuwa kurz. Raz na miesiąc warto zafundować domowym żyrandolom odświeżające spa.

Lampy mogą być efektownym elementem dekoracyjnym domu, niestety często pojawia się problem ich odpowiedniej pielęgnacji. Tymczasem, żeby klosze i abażury wyglądały jak nowe, trzeba tylko stosować się do kliku wskazówek. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyłączyć zasilanie lampy. Jeśli to tylko możliwe, zaleca się rozmontowanie kloszy żyrandola – pozwoli to na dokładniejsze i bezpieczniejsze pozbycie się zabrudzeń.

Fot. Dreamstime.pl

Zobacz także: Trendy oświetlania wnętrz

Żarówki można wykręcić i przetrzeć ściereczką delikatnie zwilżoną alkoholem. Ważne, aby nie zostały na nich tłuste plamy, zabrudzona żarówka bowiem bardziej się nagrzewa – radzi Dariusz Rodak, prezes firmy Sigma, produkującej lampy i elementy oświetleniowe.

Pamiętajmy o tym, by bardzo dokładnie osuszyć żarówkę przed ponownym wkręceniem. Części stałe najlepiej przetrzeć na sucho, a następnie użyć środka przeznaczonego do konserwacji materiału, z którego zostały wykonane: stali, mosiądzu lub drewna.

Czyszczenie tkanin

Każdy rodzaj tkaniny wymaga specjalnego traktowania.

Zobacz także: Jak dobrze oświetlić łazienkę?

Warto czytać informacje zamieszczone przez producenta lub dopytać o sposób konserwacji materiału w momencie zakupu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej stosować najmniej inwazyjny sposób – przecieranie szmatką z mikrofibry lub odkurzaniepodkreśla Dariusz Rodak. Jeśli materiał na to pozwala, można spróbować wyprać płócienny abażur za pomocą miękkiej gąbki zamoczonej w ciepłej wodzie z łagodnym płynem do prania. Pamiętajmy jednak, by robić to bardzo delikatnie, a abażur dokładnie spłukać, by nie powstały zacieki. Chinz to tkanina, której nie wolno moczyć pod prysznicem – należy przetrzeć ją wilgotną gąbeczką, a następnie suchą irchą.

Czyszczenie szkła i kryształu

Elementy szklane i kryształowe wymagają szczególnej uwagi. Są podatne na matowienie i powstawanie nieestetycznych zacieków. Ponadto, na szklanych kloszach kurz jest szczególnie widoczny.

Lampy z tych materiałów najlepiej myć wodą z delikatnym środkiem czyszczącym. Po wyschnięciu zaleca się przemycie ich łagodnym roztworem octu; to sprawdzony sposób na pozbycie się zacieków. Dodatkowo, klosze będą pięknie błyszczećpodpowiada Dariusz Rodak.

Poszczególne elementy można też przetrzeć ściereczką zwilżoną alkoholem. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku drobnych, trudnych do rozmontowania elementów. Do elementów szklanych można użyć również płynu do mycia szyb, ale uwaga, nigdy nie pryskajmy nim na nierozmontowany żyrandol. Dobrze sprawdzi się za to wilgotna bawełniana szmatka.

Zobacz także: Jak kształtować charakter sypialni światłem?

Plastik, pergamin, drewno?

Wyjątkowo efektownym, ale zarazem delikatnym materiałem używanym do produkcji abażurów jest pergamin.

Pergaminu nie wolno moczyć. Najlepiej regularnie wycierać go z kurzu. Jeśli jednak zdarzą się uporczywe zabrudzenia, jest na nie sposób. Plamy można ostrożnie wytrzeć gumką do mazania – mówi Dariusz Rodak. Drewno będzie wyglądać jak nowe po użyciu preparatu z woskiem i dokładnym wypolerowaniu. Najłatwiejsze w utrzymaniu są tworzywa sztuczne – często przecierane wilgotną szmatką i myte w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń będą wyglądać jak nowe. Najważniejsza zasada to po prostu systematyczność.

Lampy należy czyścić regularnie, aby nie dopuścić do powstania trwałych zabrudzeń. Jeśli będziemy o nie dbać, możemy być pewni, że posłużą nam długie latapodsumowuje Dariusz Rodak.

Źródło: Sigma

Zobacz także: Salon, kuchnia i sypialnia – jakie wybrać oświetlenie

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu mieszkania z rynku wtórnego

    Sejm przyjął ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znacząca ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.

    Ceny mieszkań od deweloperów bez zmian. Czy będą spadać?

    W maju w większości polskich aglomeracji cena metra kwadratowego nowego mieszkania pozostała bez zmian w stosunku do kwietnia - podali eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Zwrócili uwagę, że deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z segmentu popularnego.

    Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

    Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

    Architektura wielorodzinna przechodzi transformację

    Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia, a trendy architektoniczne pojawiają się niejako w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby. Architekci, którzy tworzą swoje projekty dziś, muszą mieć więc na względzie również to, co wydarzy się jutro. Sęk w tym, że przyszłość jest nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć.

    Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

    Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

    Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

    Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

    Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

    Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

    Opłata deszczowa będzie większym problemem?

    Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

    Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

    Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

    Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

    Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

    O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

    Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju? 

    Deweloperzy: Siedem grzechów głównych wstrzymuje rozwój budownictwa

    Brak działek pod zabudowę i wydłużające się procedury to jedne z głównym barier hamujących budownictwo mieszkaniowe – ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy opublikowali raport „7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”.

    Program „Pierwsze Mieszkanie” – jak przygotowują się deweloperzy?

    Zapowiedź nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” wywołała niemałe poruszenie. Na rynku nieruchomości zagościł optymizm. Dla młodych Polaków to szansa na realizację marzeń o własnym lokum. Program ma wystartować w lipcu, ale już dziś deweloperzy czynią pierwsze przygotowania. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?