REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak czyścić lampy i żyrandole?

czyszczenie, żyrandol Fot. dreamstime.pl
czyszczenie, żyrandol Fot. dreamstime.pl
dreamstime.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lampy i żyrandole są elementem wyposażenia każdego wnętrza, często wybierając oświetlenie kierujemy się ich wyglądem. Żeby lampy i żyrandole nie przestały być ozdobą wnętrza trzeba o nie dbać i czyścić regularnie. Abażury i klosze są wykonane z różnych materiałów, podpowiadamy jak czyścić szkło, kryształ, pergamin, plastik, drewno i tkaninę.

Choć lampy są efektownym elementem dekoracyjnym, często zapominamy o nich przy sprzątaniu. Dobrze jednak poświęcić im nieco uwagi. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji klosze będą wyglądać jak nowe przez wiele lat. Na co dzień wystarczy przetarcie lampy ściereczką z mikrofibry, która świetnie usuwa kurz. Raz na miesiąc warto zafundować domowym żyrandolom odświeżające spa.

REKLAMA

Lampy mogą być efektownym elementem dekoracyjnym domu, niestety często pojawia się problem ich odpowiedniej pielęgnacji. Tymczasem, żeby klosze i abażury wyglądały jak nowe, trzeba tylko stosować się do kliku wskazówek. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyłączyć zasilanie lampy. Jeśli to tylko możliwe, zaleca się rozmontowanie kloszy żyrandola – pozwoli to na dokładniejsze i bezpieczniejsze pozbycie się zabrudzeń.

Fot. Dreamstime.pl

Zobacz także: Trendy oświetlania wnętrz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Żarówki można wykręcić i przetrzeć ściereczką delikatnie zwilżoną alkoholem. Ważne, aby nie zostały na nich tłuste plamy, zabrudzona żarówka bowiem bardziej się nagrzewa – radzi Dariusz Rodak, prezes firmy Sigma, produkującej lampy i elementy oświetleniowe.

Pamiętajmy o tym, by bardzo dokładnie osuszyć żarówkę przed ponownym wkręceniem. Części stałe najlepiej przetrzeć na sucho, a następnie użyć środka przeznaczonego do konserwacji materiału, z którego zostały wykonane: stali, mosiądzu lub drewna.

Czyszczenie tkanin

Każdy rodzaj tkaniny wymaga specjalnego traktowania.

Zobacz także: Jak dobrze oświetlić łazienkę?

Warto czytać informacje zamieszczone przez producenta lub dopytać o sposób konserwacji materiału w momencie zakupu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej stosować najmniej inwazyjny sposób – przecieranie szmatką z mikrofibry lub odkurzaniepodkreśla Dariusz Rodak. Jeśli materiał na to pozwala, można spróbować wyprać płócienny abażur za pomocą miękkiej gąbki zamoczonej w ciepłej wodzie z łagodnym płynem do prania. Pamiętajmy jednak, by robić to bardzo delikatnie, a abażur dokładnie spłukać, by nie powstały zacieki. Chinz to tkanina, której nie wolno moczyć pod prysznicem – należy przetrzeć ją wilgotną gąbeczką, a następnie suchą irchą.

Czyszczenie szkła i kryształu

Elementy szklane i kryształowe wymagają szczególnej uwagi. Są podatne na matowienie i powstawanie nieestetycznych zacieków. Ponadto, na szklanych kloszach kurz jest szczególnie widoczny.

REKLAMA

Lampy z tych materiałów najlepiej myć wodą z delikatnym środkiem czyszczącym. Po wyschnięciu zaleca się przemycie ich łagodnym roztworem octu; to sprawdzony sposób na pozbycie się zacieków. Dodatkowo, klosze będą pięknie błyszczećpodpowiada Dariusz Rodak.

Poszczególne elementy można też przetrzeć ściereczką zwilżoną alkoholem. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku drobnych, trudnych do rozmontowania elementów. Do elementów szklanych można użyć również płynu do mycia szyb, ale uwaga, nigdy nie pryskajmy nim na nierozmontowany żyrandol. Dobrze sprawdzi się za to wilgotna bawełniana szmatka.

Zobacz także: Jak kształtować charakter sypialni światłem?

Plastik, pergamin, drewno?

Wyjątkowo efektownym, ale zarazem delikatnym materiałem używanym do produkcji abażurów jest pergamin.

Pergaminu nie wolno moczyć. Najlepiej regularnie wycierać go z kurzu. Jeśli jednak zdarzą się uporczywe zabrudzenia, jest na nie sposób. Plamy można ostrożnie wytrzeć gumką do mazania – mówi Dariusz Rodak. Drewno będzie wyglądać jak nowe po użyciu preparatu z woskiem i dokładnym wypolerowaniu. Najłatwiejsze w utrzymaniu są tworzywa sztuczne – często przecierane wilgotną szmatką i myte w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń będą wyglądać jak nowe. Najważniejsza zasada to po prostu systematyczność.

Lampy należy czyścić regularnie, aby nie dopuścić do powstania trwałych zabrudzeń. Jeśli będziemy o nie dbać, możemy być pewni, że posłużą nam długie latapodsumowuje Dariusz Rodak.

Źródło: Sigma

Zobacz także: Salon, kuchnia i sypialnia – jakie wybrać oświetlenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA