REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak czyścić lampy i żyrandole?

czyszczenie, żyrandol Fot. dreamstime.pl
czyszczenie, żyrandol Fot. dreamstime.pl
dreamstime.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lampy i żyrandole są elementem wyposażenia każdego wnętrza, często wybierając oświetlenie kierujemy się ich wyglądem. Żeby lampy i żyrandole nie przestały być ozdobą wnętrza trzeba o nie dbać i czyścić regularnie. Abażury i klosze są wykonane z różnych materiałów, podpowiadamy jak czyścić szkło, kryształ, pergamin, plastik, drewno i tkaninę.

Choć lampy są efektownym elementem dekoracyjnym, często zapominamy o nich przy sprzątaniu. Dobrze jednak poświęcić im nieco uwagi. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji klosze będą wyglądać jak nowe przez wiele lat. Na co dzień wystarczy przetarcie lampy ściereczką z mikrofibry, która świetnie usuwa kurz. Raz na miesiąc warto zafundować domowym żyrandolom odświeżające spa.

REKLAMA

Lampy mogą być efektownym elementem dekoracyjnym domu, niestety często pojawia się problem ich odpowiedniej pielęgnacji. Tymczasem, żeby klosze i abażury wyglądały jak nowe, trzeba tylko stosować się do kliku wskazówek. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyłączyć zasilanie lampy. Jeśli to tylko możliwe, zaleca się rozmontowanie kloszy żyrandola – pozwoli to na dokładniejsze i bezpieczniejsze pozbycie się zabrudzeń.

Fot. Dreamstime.pl

Zobacz także: Trendy oświetlania wnętrz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Żarówki można wykręcić i przetrzeć ściereczką delikatnie zwilżoną alkoholem. Ważne, aby nie zostały na nich tłuste plamy, zabrudzona żarówka bowiem bardziej się nagrzewa – radzi Dariusz Rodak, prezes firmy Sigma, produkującej lampy i elementy oświetleniowe.

Pamiętajmy o tym, by bardzo dokładnie osuszyć żarówkę przed ponownym wkręceniem. Części stałe najlepiej przetrzeć na sucho, a następnie użyć środka przeznaczonego do konserwacji materiału, z którego zostały wykonane: stali, mosiądzu lub drewna.

Czyszczenie tkanin

Każdy rodzaj tkaniny wymaga specjalnego traktowania.

Zobacz także: Jak dobrze oświetlić łazienkę?

Warto czytać informacje zamieszczone przez producenta lub dopytać o sposób konserwacji materiału w momencie zakupu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej stosować najmniej inwazyjny sposób – przecieranie szmatką z mikrofibry lub odkurzaniepodkreśla Dariusz Rodak. Jeśli materiał na to pozwala, można spróbować wyprać płócienny abażur za pomocą miękkiej gąbki zamoczonej w ciepłej wodzie z łagodnym płynem do prania. Pamiętajmy jednak, by robić to bardzo delikatnie, a abażur dokładnie spłukać, by nie powstały zacieki. Chinz to tkanina, której nie wolno moczyć pod prysznicem – należy przetrzeć ją wilgotną gąbeczką, a następnie suchą irchą.

Czyszczenie szkła i kryształu

Elementy szklane i kryształowe wymagają szczególnej uwagi. Są podatne na matowienie i powstawanie nieestetycznych zacieków. Ponadto, na szklanych kloszach kurz jest szczególnie widoczny.

REKLAMA

Lampy z tych materiałów najlepiej myć wodą z delikatnym środkiem czyszczącym. Po wyschnięciu zaleca się przemycie ich łagodnym roztworem octu; to sprawdzony sposób na pozbycie się zacieków. Dodatkowo, klosze będą pięknie błyszczećpodpowiada Dariusz Rodak.

Poszczególne elementy można też przetrzeć ściereczką zwilżoną alkoholem. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku drobnych, trudnych do rozmontowania elementów. Do elementów szklanych można użyć również płynu do mycia szyb, ale uwaga, nigdy nie pryskajmy nim na nierozmontowany żyrandol. Dobrze sprawdzi się za to wilgotna bawełniana szmatka.

Zobacz także: Jak kształtować charakter sypialni światłem?

Plastik, pergamin, drewno?

Wyjątkowo efektownym, ale zarazem delikatnym materiałem używanym do produkcji abażurów jest pergamin.

Pergaminu nie wolno moczyć. Najlepiej regularnie wycierać go z kurzu. Jeśli jednak zdarzą się uporczywe zabrudzenia, jest na nie sposób. Plamy można ostrożnie wytrzeć gumką do mazania – mówi Dariusz Rodak. Drewno będzie wyglądać jak nowe po użyciu preparatu z woskiem i dokładnym wypolerowaniu. Najłatwiejsze w utrzymaniu są tworzywa sztuczne – często przecierane wilgotną szmatką i myte w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń będą wyglądać jak nowe. Najważniejsza zasada to po prostu systematyczność.

Lampy należy czyścić regularnie, aby nie dopuścić do powstania trwałych zabrudzeń. Jeśli będziemy o nie dbać, możemy być pewni, że posłużą nam długie latapodsumowuje Dariusz Rodak.

Źródło: Sigma

Zobacz także: Salon, kuchnia i sypialnia – jakie wybrać oświetlenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA