Jak uzyskać pożądany efekt świetlny we wnętrzu?
REKLAMA
REKLAMA
Na półkuli północnej do pokoju zwróconego oknami na północ zawsze będzie wpadało zimniejsze światło niż do pokoju zwróconego w którąkolwiek inną stronę. To zimne, północne światło upodobali sobie głównie artyści, ponieważ jest ono łagodne i równomierne. Silne światło słoneczne pozbawia kolory blasku i wybiela je, tak więc trzeba ze szczególną uwagą wybierać rodzaj i kolor tkaniny.
REKLAMA
Zobacz także: Dekoracyjne i funkcjonalne oświetlenie schodów
REKLAMA
Ilość światła wpadającego do jakiegokolwiek wnętrza może podlegać zmianie: można postawić jakieś rośliny pnące, żeby same wiły się wokół okna albo zestawić niektóre rośliny z parapetów, by wpuścić więcej światła. Nie sposób jednak zmienić klimatu.
Dekorując zimny pokój pełen łagodnego światła, można spróbować wykorzystać je, stosując odcienie bieli z jasnoniebieskim albo odcienie szarości kości słoniowej. To czy wprowadzi się następnie odrobinę samego koloru w abażurach, obrazach, jakiejś draperii lub dywanie, jest indywidualną decyzją. Jeśli chcemy wprowadzić jakiś akcent w postaci dodatków, różnica efektu końcowego miedzy ciepłą słonecznikową żółcią lub różem o barwie geranium albo odcieniem lila lub seledynu, zadecyduje o konkretnym charakterze wnętrza.
Zobacz także: Funkcja i znaczenie oświetlenia
Pokój napełniony światłem słonecznym zawsze jest radosny. Jeżeli dysponuje się takim pokojem, to tkaniny obiciowe, kolory ścian i podłóg można utrzymywać w jasnej i lekkiej tonacji. Niestety światło słoneczne może być również irytujące, szczególnie, kiedy trzeba czytać lub pisać przy oknie. Drewniane meble i dywany na podłodze powinny leżeć z dala od światła słonecznego. W słonecznego gorącym klimacie, tam gdzie podstawowym celem jest utrzymanie wewnątrz niskiej temperatury, trzeba szukać białych, lekkich materiałów, które będą odbijały światło i tym samym pomogą utrzymywać w pomieszczeniu chłód.
Niedrogie tkaniny takie jak muślin, bawełna, perkal i płótno tapicerskie, w stanie surowym lub bielonym, utworzą efektowne i nie rzucające się w oczy rozsuwane zasłony, które raczej przepuszczą niż zatrzymają jasne światło słoneczne.
REKLAMA
REKLAMA