REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Salon, kuchnia i sypialnia – jakie wybrać oświetlenie

Oświetlenie Fot. Sigma
Oświetlenie Fot. Sigma
Sigma

REKLAMA

REKLAMA

Oświetlenie powinno być dopasowane do pomieszczenia, inne wybierzemy do salonu, do sypialni i do kuchni. W głównej mierze oświetlenie ma być funkcjonalne, ale pamiętajmy też o tym, że za jego pomocą możemy tworzyć nastrój. Przedstawiamy wskazówki, które pomogą dobrze dopasować oświetlenie.

Plastyczne właściwości światła pozwalają podkreślić zalety lub ukryć wady każdego wnętrza. Dobrze zaplanowane rozwiązania mogą także poprawić niekorzystne proporcje mieszkania, np. optycznie poszerzyć wąską kuchnię lub wydłużyć krótki pokój. Natomiast ciekawe wzornictwo lamp i różne barwy światła zapewniają efekt dekoracyjny i wprowadzają przytulną atmosferę. Aranżując oświetlenie należy pamiętać, że każde z pomieszczeń pełni inną funkcję i wymaga indywidualnych rozwiązań.

REKLAMA

Zobacz także: Kreowanie przestrzeni za pomocą światła

Oświetlenie salonu

W salonie spędzamy większość swojego wolnego czasu i wykonujemy w nim czynności wymagające światła o różnym natężeniu. Niezbędne jest zarówno oświetlenie ogólne, jak i miejscowe.

W przestronnych czy wysokich pomieszczeniach, jako światło sufitowe doskonale sprawdzą się żyrandole. Natomiast do niewielkiego salonu będą pasowały plafony lub reflektory halogenowe. Ważne jest także, aby wybrana lampa równomiernie oświetliła cały salon i współgrała z jego wystrojem – radzi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma, producenta lamp i oświetlenia dekoracyjnego do wnętrz. Dodatkowe oświetlenie potrzebne jest w miejscu, w którym oddajemy się wieczornej lekturze. Najlepszym rozwiązaniem będzie lampa z możliwością regulacji, która pozwoli dopasować strumień światła do indywidualnych potrzeb. Niezbędne dla naszych oczu jest także podświetlenie przestrzeni za telewizorem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Nastrojowe oświetlenie wnętrz – jak je stworzyć


Oświetlenie kuchni

W kuchni należy zainstalować kilka źródeł światła. Oświetlenie sufitowe powinno wypełniać całe wnętrze ciepłą barwą, która wprowadzi przyjemny klimat. Ważne jest, żeby zastosowane rozwiązania nie tylko umilały domownikom wspólnie spędzony czas, ale także ułatwiały wykonywanie codziennych czynności. W tym celu stosuje się dodatkowe światło umieszczone nad stołem, kuchennym blatem i zlewozmywakiem. W części jadalnej doskonale sprawdzą się zarówno lampy wiszące, jak i rozmieszczone w regularnych odstępach punkty świetlne, np. halogeny. Kolejne źródło światła powinno znajdować się pod szafkami wiszącymi, tak by równomiernie rozświetlić powierzchnie blatów roboczych i ułatwić przygotowywanie posiłków i zmywanie.

Oświetlenie sypialni

Głównym zadaniem oświetlenia sypialnianego jest stworzenie przytulnej atmosfery, dlatego pierwszoplanową rolę powinny odgrywać miejscowe i dekoracyjne iluminacje.

W sypialni możemy zrezygnować z silnego, centralnego źródła światła na rzecz kilku punktów dających rozproszony blask. Dobrym rozwiązaniem będą kinkiety, lampy stojące i te mniejsze na stolik nocny. Warto także wybrać modele z półprzejrzystymi kloszami, które zapewnią ciepłą barwę światładodaje Dariusz Rodak z firmy Sigma. Miłośnikom książek przydadzą się lampy nocne z regulowanym kątem padania promienia i możliwością zmiany natężenia światła.

Zobacz także: Produkty użytkowe – barwne lampy

Funkcjonalność pomieszczeń i panujący w nich nastrój uzależnione są od poszczególnych elementów aranżacyjnych. Przemyślany wybór mebli, dodatków tekstylnych oraz właściwe rozmieszczenie oświetlenia to gwarancja efektywnego wyglądu wnętrz oraz dobrego samopoczucia domowników.

Źródło: Materiały prasowe

Zobacz także: Oświetlenie miejsca pracy – jak to zrobić?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA