REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oświetlenie miejsca pracy – jak to zrobić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Materiały prasowe
Gabinet Fot. Fotolia
Gabinet Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oświetlenie miejsca pracy odgrywa bardzo ważną rolę, niewłaściwie dopasowane może być przyczyną wad wzroku i innych dolegliwości mających wpływ na jakość wykonywanych przez nas zadań. Oprócz funkcjonalnego oświetlenia w miejscu pracy, powinniśmy wybrać również dekoracyjne źródła światła. Jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy?

Przy urządzaniu miejsca pracy należy pamiętać, że najkorzystniejsze dla naszych oczu jest światło dzienne. Wykorzystamy je w pełni ustawiając biurko prostopadle do okna, dzięki czemu unikniemy oślepiającego blasku promieni słonecznych. Ułatwi nam to także pracę przy komputerze, ponieważ źródło słońca nie może znajdować się bezpośrednio przed monitorem oraz za nim. Niestety pomysłowym ułożeniem mebli możemy cieszyć się tylko w ciągu bezchmurnego dnia. Podczas okresu jesienno-zimowego, kiedy zmierzch zapada szybko, koniecznym jest skorzystać z pomocy lamp. Z powodzeniem zastąpią one naturalne światło, jeśli będziemy kierować się kilkoma zasadami.

REKLAMA

Zobacz także: Odpowiednie oświetlenie: jak je dopasować do miejsca?

Światło ogólne

REKLAMA

Istotną rolę w miejscu pracy odgrywa światło ogólne, które równomiernie rozjaśnia całe pomieszczenie. Tego typu oświetlenie mocuje się na suficie w postaci lamp wiszących, plafonów lub halogenów. Ważne jest, żeby efekt zastosowanych rozwiązań był jak najbardziej zbliżony do światła dziennego.

W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy należy stosować żarówki o chłodniejszej temperaturze barwy. Dobrym sposobem są także jednorodne oraz nieprzezroczyste abażury, dające łagodniejsze i mniej dekoncentrujące światło radzi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma, producenta lamp i oświetlenia dekoracyjnego do wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem są także lampy z funkcją przyciemniania, które umożliwiają regulację natężenia światła ogólnego dostosowując je do naszych potrzeb.

Zobacz także: Jaka jest rola światła dekoracyjnego w sypialni?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświetlenie punktowe

Kolejnym, równie ważnym, źródłem światła jest oświetlenie punktowe w postaci podłogowej lub biurkowej lampy stojącej. Tak, jak w przypadku okna, jej umiejscowienie zależy od tego, którą ręka piszemy. Jeżeli nasza praca opiera się na korzystaniu z komputera, lampę należy ustawić tak, żeby nie odbijała się w monitorze. Istotna jest także odległość pomiędzy źródłem światła a biurkiem – powinna wynosić ok. 40 cm.

– Najlepiej wybrać lampkę umożliwiającą swobodną zmianę jej położenia, dzięki czemu dopasujemy strumień światła do indywidualnych potrzeb i precyzyjnie oświetlimy wybrane miejsce. Warto także zdecydować się na model z kloszem zapobiegającym rozproszeniu światła dodaje Dariusz Rodak z firmy Sigma.

Zobacz także: Jak wybrać włączniki światła?

Oświetlenie dekoracyjne

REKLAMA

Idealnym dopełnieniem aranżacji miejsca pracy będą lampy dekoracyjne. Subtelne oświetlenie obrazów, regałów i wnęk wprowadzi do wnętrza przyjemny klimat i zniweluje niekorzystne dla naszego wzroku kontrasty świetlne. Duża różnica pomiędzy światłem punktowym, a resztą pomieszczenia powoduje zmęczenie oraz dekoncentrację. Doskonałym sposobem na uniknięcie tego problemu jest delikatne rozjaśnienie ścian np. gustownymi kinkietami.

Odpowiedni wybór i właściwe umiejscowienie lamp w biurze, w gabinecie lub po prostu w miejscu pracy podniesie jej komfort, a także korzystnie wpłynie na nasz nastrój. Natomiast dzięki rozwiązaniom wielopoziomowym oraz możliwości regulacji ich jasności, będziemy mogli dopasować oświetlenie do wykonywanych czynności.

Zobacz także: Nastrojowe oświetlenie wnętrz – jak je stworzyć

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA