REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pokój dzienny według feng shui

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Łomozik
Dyplomowany konsultant feng shui
Salon Fot. Fotolia
Salon Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pokój dzienny jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w domu, jest centrum życia rodzinnego, tutaj też przyjmujemy gości. Zgodnie z zasadami feng shui i charakterem pomieszczenia warto podkreślić więzi i wydarzenia rodzinne, które będą stanowiły o statusie rodziny, a także przywiodą miłe wspomnienia.

W zależności od tego czy jesteśmy na etapie budowy domu, zakupu mieszkania, czy już jesteśmy jego szczęśliwymi posiadaczami, należy zastanowić się jaki tryb życia prowadzimy, jaki w tym przypadku pokój dzienny zrównoważy energię, która nas zazwyczaj otacza.

REKLAMA

Przykładowo pokój usytuowany na południu będzie miał zupełnie inną energię od tego na północy. Ten pierwszy lepiej będzie służył osobie, która przyjmuje często gości, prowadzi spokojniejszy tryb życia i potrzebuje zastrzyku aktywnej, wręcz ognistej energii, natomiast osoba pracująca w stresującym otoczeniu będzie lepiej czuła się, gdy po powrocie do domu znajdzie ukojenie w salonie o cichej relaksacyjnej atmosferze.

Zobacz także: Łazienka według feng shui – relaks i bezpieczeństwo

Salon powinien posiadać kilka stref. Przede wszystkim tę wypoczynkową, usytuowaną w sposób zapewniający wygodę i bezpieczeństwo osobom z niej korzystającym.

Według feng shui z pokoju dziennego nie powinny być widoczne drzwi wejściowe – to wprowadza nerwowość i niepokój. O ile najoczywistsze miejsce dla salonu to parter, przestrzeń raczej otwarta, o tyle przynajmniej jego część powinna być „ukryta” przed okiem osób wchodzących – to właśnie ta część jest najlepsza do stworzenia przytulnego miejsca do wypoczynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając najodpowiedniejsze miejsce w salonie warto również przyjrzeć się korzystnym kierunkom poszczególnych domowników i w tym celu obliczyć osobistą liczbę QUA.

Zobacz także: Feng shui: kolory i remedia w sypialni

O ile utrzymanie porządku generalnie w całym domu jest istotne, o tyle dbanie o niego w salonie pod tym względem jest priorytetowe.

Tak jak i wejście, salon odpowiedzialny jest za tzw. „pierwsze wrażenie”, które pozostanie na długo w pamięci odwiedzających – to także sposób na wprowadzenie energii do domu.

Zobacz także: Wejście do domu według feng shui

REKLAMA

W zależności od gustu właścicieli, bo ten jest bardzo istotnym czynnikiem przy aranżacji wnętrz według zasad feng shui, należy dobrać do pokoju dziennego odpowiedni kolor. Nie ma jednoznacznych wskazań, aczkolwiek zakłada się, że kolory spokojne wpłyną na harmonię w pomieszczeniu, gdzie rodzina spędza dużo czasu. Jednym z istotnych czynników będzie położenie salonu względem stron świata, a co za tym idzie przynależności do stref związanych z siatką ba-gua, a także liczbami QUA domowników – w tym najistotniejsi będą właściciele.

I tak np. położenie na północnym wschodzie (Wiedza) i południowym zachodzie (Związki) warto wzmocnić kolorami Ziemi (żółty i jego pochodne, brąz, beż), na wschodzie i południowym-wschodzie pomocna będzie energia Drzewa (zielony) z kolei kierunek zachodni (twórczość) i północno-zachodni (pomocni ludzie) współgrają z energią Metalu (szary, srebrny, złoty, biały). Pozostaje jeszcze kierunek północny (kariera), który wzmacniany jest przez kolor niebieski i czarny, ale jako kolor ścian raczej nie znajdzie zastosowania, natomiast świetnie sprawdzi się w dodatkach. Podobna sytuacja ma miejsce w rejonie południowym (sława) związanym z energią Ognia (czerwony), gdzie kolor sprawdzi się jako dodatek, nie zaś jako temat przewodni.

Zobacz także: Gabinet według feng shui

Nadanie wnętrzu przytulności poprzez dekoracje okien, dywany, wykładziny, poduszki dekoracyjne, zielone rośliny sprawi, że salon stanie się centrum rodzinnych spotkań, rozmów, wspólnie spędzanego czasu. Ważnym elementem w budowaniu nastroju jest też oświetlenie, zadbajmy więc o to, by było ciepłe, rozproszone, gdzieniegdzie skierowane w górę.

Dbałość o szczegóły, rodzinne pamiątki (zdjęcia, osiągnięcia, trofea) nadadzą temu miejscu prestiżu i klasy.

Zobacz także: Feng shui: jak ustawić biurko?

Niedopuszczalne jest zrobienie z salonu placu zabaw, przypadkowo ulokowanego na stole miejsca pracy czy suszarki z praniem. Podejrzewam, że część z Państwa czytając to zapyta, gdzie znaleźć miejsce na powyższe czynności skoro salon to jedno z dwóch pomieszczeń np. w mieszkaniu… Oczywiście najlepiej gdyby wszyscy mieli domek z ogródkiem lub wielopokojowy apartament, ale należy stawić czoła rzeczywistości. W przypadku gdy nie mamy suszarni i nie ma środka lata kiedy pranie można suszyć na zewnątrz, oczywiście, suszarka musi stanąć w pokoju, ale… niech to nie będzie stała dekoracja! I z tą świadomością należy ją stosować.

Dziecko bawiące się w salonie – jak najbardziej, powiem więcej, bawmy się z nim, budujmy, malujmy, spędzajmy wspólnie czas, ale po zabawie, każda zabawka musi wrócić na miejsce.

To samo dotyczy domowego biura w salonie – niektóre prace wykonuje się w towarzystwie telewizora – i dobrze, nikt nie będzie za to ganił, ale niech stół nie tonie pod tonami papierów w nieskończoność aż stanie się to częścią wystroju.

Zobacz także: Feng shui: łóżko w sypialni

Kolejny element, często spotykany we wnętrzach i przybierający wszelkie formy, od tych klasycznych, poprzez zupełnie nowoczesne, aż do stanowiących tylko dekorację to… kominki.

Nie można nie doceniać ich funkcji i znaczenia. To symbol domowego ogniska, miejsce jednoczące rodzinę emanujące nie tylko ciepłem tym fizycznym, lecz także nadające wnętrzu przytulności – zwłaszcza wtedy, gdy strzelają przyjaznymi płomieniami.

Zobacz także: Jak stworzyć dobrą atmosferę w sypialni?

REKLAMA

Usytuowanie kominka jest bardzo istotne, ponieważ reprezentuje silną energię Ognia, a ta jak wiadomo jako żywioł może być nieprzewidywalna. Dlatego warto przemyśleć jego położenie w bryle domu i unikać centralnego usytuowania, a do budowy użyć materiałów związanych z elementem Ziemi, który symbolicznie kontroluje nieprzewidywalny energetycznie Ogień.

W przestrzeni salonu warto unikać ostrych zdecydowanych kształtów, czy to w kształcie mebli, czy w wystroju i dekoracjach. Ewentualne kanty dobrze złagodzić zielonymi roślinami o owalnych liściach.

Każdy człowiek jest inny, ma inne oczekiwania i wymagania, ale we własnym domu niezależnie od pozycji, tego jak postrzegany jest przez ludzi z „zewnątrz” i jaką ma „oficjalną” twarz chce poczuć się bezpiecznie, komfortowo i w końcu sobą, a sztuka feng shui biorąc pod uwagę te potrzeby może stworzyć wnętrze bliskie każdemu.

Zobacz także: Kuchnia według feng shui

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA