REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Aranżujemy sypialnię w zgodzie z zasadami feng shui. Wskazówki ogólne

Bożena  Radzikowska
Dyplomowany konsultant feng shui
Sypialnia. Fot. Fotolia
Sypialnia. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aranżowanie sypialni feng shui oznacza postępowanie według konkretnych zasad. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby uzyskać sypialnię urządzoną w zgodzie z zasadami feng shui. Jak oświetlić sypialnię? Jakie dodatki i meble są dopuszczalne, a których lepiej unikać?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Każdy spędza w niej przynajmniej jedną trzecią swojego życia. W skali roku są to aż 4 miesiące! Co oznacza, że przez całe życie przesypiamy minimum 20 lat.

REKLAMA

Zatem zastanówmy się, czym dla nas jest sypialnia? Przede wszystkim jest to miejsce odpoczynku oraz dobrego snu. Również miejsce regeneracji sił, a czasami rekonwalescencji po chorobie. To też miejsce intymne, w którym przebywamy bez wszelkich atrybutów stosowanych po za nią. To też miejsce, w którym przebywamy sam na sam ze sobą, nawet mając u swego boku partnera. Co musimy zrobić, aby urządzić sypialnię, która uwzględni wszystkie te funkcje?

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju

W jakiej części domu lokalizujemy sypialnię?

Oczywiście w miejscu sprzyjającym odpoczywaniu. Odpoczynek ma cechy jin (cicho, ciemno, spokojnie, chłodno, kobieco). Każdy dom czy mieszkanie ma takie miejsce. Najbardziej jin są miejsca maksymalnie oddalone od wejścia do domu. Z oknami, które nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę czy inne hałaśliwe miejsca. Jeśli dom jest piętrowy to sypialnia powinna znajdować się na piętrze, ponieważ jest ono bardziej jin niż parter. Sypialnia w zgodzie z zasadami feng shui nie powinna być nad garażem czy tez innym pomieszczeniem nienależącym do mieszkania (w bloku np. nad sklepem, przejściem pod blokiem, itp.) Nie powinna znajdować się też tuż przy klatce schodowej.

Jakie światło zastosować w sypialni?

Oświetlenie w sypialni nie powinno nas razić. Najlepsze rozwiązanie to intymne, przytłumione światło. W sypialni ważniejsze jest światło punktowe, np. lampka nocna przy łóżku. Warto też zadbać o zasłony na oknach, jako zabezpieczenie przed światłem z ulicy, światłem księżyca czy też nadmiernym nasłonecznieniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Siatka bagua w domu

Jakich przedmiotów nie toleruje sypialna?

Powinniśmy unikać w sypialni wszystkiego tego, co kojarzy się z pracą i z obowiązkami oraz hałasem. Co to oznacza? Sypialnia to nie miejsce na magazyn odzieży, butów, książek, zdjęć, filmów, gazet, segregatorów. Unikamy w sypialni sprzętu RTV, telefonów komórkowych, komputerów (także w formie laptopa). Jak wiemy wszechobecna elektronika emituje promieniowanie elektromagnetyczne i dobrze nam zrobi, jeśli podczas snu odpoczniemy również od tych atrybutów cywilizacji. Tak na marginesie warto wiedzieć, że kot jest zwierzęciem, któremu takie promieniowanie (tak jak promieniowanie żył wodnych) służy. Zatem miłośnicy kotów mogą liczyć na to, że ich ulubieńcy część szkodliwego promieniowania biorą na siebie. W sypialni żadna książka, film, laptop czy głośna muzyka nie powinny nas odciągać od odpoczynku, marzeń tuż przed zaśnięciem czy bliskości z partnerem.

Zobacz także: Feng shui w domu

Jaki mebel w sypialni jest najważniejszy?

Tym meblem jest oczywiście łóżko. Nie kanapa, nie narożnik ani fotel, a zwyczajne łóżko. Ten mebel powinien być zrobiony z naturalnych materiałów, czyli z drewna, z bambusu, z rattanu czy z metalu. Pod łóżkiem powinna być wolna przestrzeń, aby powietrze (energia Chi) swobodnie krążyły. Wezgłowie łóżka powinno być wyższe niż część naprzeciwko wezgłowia i powinno być oparte o ścianę bez okna.

Jak wybrać materac?

Każde łóżko ma materac, który powinien być wykonany z naturalnych „oddychających” surowców. Dopuszcza się również nowoczesne materiały ale muszą mieć też takie właściwości. Ponadto materac powinien być dość twardy, aby ciało się nie zapadało. Nic nie powinno skrzypieć. Nawet w dużym łóżku należy wybrać jeden materac. Materace podwójne symbolicznie dzielą małżonków. Dzielą również w sensie dosłownym, gdyż spanie na łączeniu materacy jest niewygodne i wcześniej czy później znajdziemy się każdy na swoim materacu, albo oboje na jednym wąskim.

Zobacz także: Feng shui: układanie książek

Jak ustawić łóżko?

Ustawienie łóżka zgodnie z zasadami feng shui kieruje się swoimi prawami. Zawsze unikajmy spania pod skosami, belkami, półkami i nad urządzeniami z prądem lub pod nimi (dotyczy to również gniazdek elektrycznych, do których jest coś podłączone). Jeśli nie mamy wyboru i musimy ustawić łóżko pod skosem, zadbajmy o to, żeby był on biały (będzie stanowić wizualne przedłużenie sufitu) i oświetlony od dołu. Przed działaniem energii Sha z belek na suficie możemy zabezpieczyć się lekkim baldachimem (albo zlikwidować belki). Bezpośrednio nad naszymi głowami nie powinno nic wisieć. Ani lampki, ani obrazy, ani półki. Wezgłowie łóżka nie powinno mieć żadnych ostrych kształtów. Najlepsze będzie wysokie, zaokrąglone i pełne dające wystarczające oparcie poduszce czy wałkowi oraz ochraniające nasze głowy. Wezgłowie łóżka powinno mieć oparcie w ścianie, a z łóżka powinniśmy widzieć drzwi wejściowe do sypialni. Jeśli nie można tak ustawić łóżka to można zastosować lustro, które odbija drzwi wejściowe i widać to odbicie z łóżka (ale nie widać śpiących osób).

Zobacz także: Feng shui: uzdrawianie energii

A co z lustrem w sypialni?

Lustro nie powinno odbijać śpiących osób, czyli nie powinno znajdować się naprzeciwko nich i nie powinno być na suficie. Jeśli mamy takie lustro to powinniśmy na czas snu je zakrywać.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

REKLAMA

W czasie snu nie powinniśmy leżeć w przeciągu, czyli na linii drzwi–okno. Unikajmy też stawiania łóżka wezgłowiem do okna. Najgorsze ustawienie to takie, kiedy łóżko stoi wezgłowiem do okna, a nogami do drzwi. Warto też zadbać o to, aby każdy miał swobodny dostęp do łóżka, czyli nie powinno być ustawione jednym bokiem przy ścianie. Kiedy zastosujemy takie rozwiązanie zawsze osoba śpiąca przy ścianie będzie miała gorsze feng shui. Nic w łóżku nie powinno być pretekstem do braku bliskości. Takimi pretekstami są osobne materace, osobne kołdry, ale również telewizor czy książka do snu. Pamiętajmy też, że ani wertykale, ani żaluzje nie są zalecane przez feng shui. Na oknach wieszamy firanki, zazdrostki, rolety lub ciężkie albo zwiewne zasłony.

Nie wprowadzajmy żadnych zmian do naszej sypialni bez uzgodnienia z partnerem. Sypialnia może z taką samą siłą przyciągnąć partnera, jak i wyrzucić go nie tylko z sypialni, ale i z życia. To miejsce odpoczynku tak kobiety, jak mężczyzny. Wszelkie zmiany wprowadzone do sypialni muszą być zaakceptowane przez oboje partnerów.

Oczywiście wszyscy wiemy, że wskazówki oraz rady zawarte w tym tekście dotyczą ogólnych zasad feng shui i są bardzo cenne, ale czasami nie wystarczą i konieczne będzie przeprowadzenie konsultacji feng shui. Podobnie jak ze wszystkim w życiu, czasami musimy skorzystać z porady specjalisty.

Zobacz także: Feng shui w salonie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA