REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Aranżujemy sypialnię w zgodzie z zasadami feng shui. Wskazówki ogólne

Bożena  Radzikowska
Dyplomowany konsultant feng shui
Sypialnia. Fot. Fotolia
Sypialnia. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aranżowanie sypialni feng shui oznacza postępowanie według konkretnych zasad. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby uzyskać sypialnię urządzoną w zgodzie z zasadami feng shui. Jak oświetlić sypialnię? Jakie dodatki i meble są dopuszczalne, a których lepiej unikać?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Każdy spędza w niej przynajmniej jedną trzecią swojego życia. W skali roku są to aż 4 miesiące! Co oznacza, że przez całe życie przesypiamy minimum 20 lat.

REKLAMA

Zatem zastanówmy się, czym dla nas jest sypialnia? Przede wszystkim jest to miejsce odpoczynku oraz dobrego snu. Również miejsce regeneracji sił, a czasami rekonwalescencji po chorobie. To też miejsce intymne, w którym przebywamy bez wszelkich atrybutów stosowanych po za nią. To też miejsce, w którym przebywamy sam na sam ze sobą, nawet mając u swego boku partnera. Co musimy zrobić, aby urządzić sypialnię, która uwzględni wszystkie te funkcje?

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju

W jakiej części domu lokalizujemy sypialnię?

Oczywiście w miejscu sprzyjającym odpoczywaniu. Odpoczynek ma cechy jin (cicho, ciemno, spokojnie, chłodno, kobieco). Każdy dom czy mieszkanie ma takie miejsce. Najbardziej jin są miejsca maksymalnie oddalone od wejścia do domu. Z oknami, które nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę czy inne hałaśliwe miejsca. Jeśli dom jest piętrowy to sypialnia powinna znajdować się na piętrze, ponieważ jest ono bardziej jin niż parter. Sypialnia w zgodzie z zasadami feng shui nie powinna być nad garażem czy tez innym pomieszczeniem nienależącym do mieszkania (w bloku np. nad sklepem, przejściem pod blokiem, itp.) Nie powinna znajdować się też tuż przy klatce schodowej.

Jakie światło zastosować w sypialni?

Oświetlenie w sypialni nie powinno nas razić. Najlepsze rozwiązanie to intymne, przytłumione światło. W sypialni ważniejsze jest światło punktowe, np. lampka nocna przy łóżku. Warto też zadbać o zasłony na oknach, jako zabezpieczenie przed światłem z ulicy, światłem księżyca czy też nadmiernym nasłonecznieniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Siatka bagua w domu

Jakich przedmiotów nie toleruje sypialna?

Powinniśmy unikać w sypialni wszystkiego tego, co kojarzy się z pracą i z obowiązkami oraz hałasem. Co to oznacza? Sypialnia to nie miejsce na magazyn odzieży, butów, książek, zdjęć, filmów, gazet, segregatorów. Unikamy w sypialni sprzętu RTV, telefonów komórkowych, komputerów (także w formie laptopa). Jak wiemy wszechobecna elektronika emituje promieniowanie elektromagnetyczne i dobrze nam zrobi, jeśli podczas snu odpoczniemy również od tych atrybutów cywilizacji. Tak na marginesie warto wiedzieć, że kot jest zwierzęciem, któremu takie promieniowanie (tak jak promieniowanie żył wodnych) służy. Zatem miłośnicy kotów mogą liczyć na to, że ich ulubieńcy część szkodliwego promieniowania biorą na siebie. W sypialni żadna książka, film, laptop czy głośna muzyka nie powinny nas odciągać od odpoczynku, marzeń tuż przed zaśnięciem czy bliskości z partnerem.

Zobacz także: Feng shui w domu

Jaki mebel w sypialni jest najważniejszy?

Tym meblem jest oczywiście łóżko. Nie kanapa, nie narożnik ani fotel, a zwyczajne łóżko. Ten mebel powinien być zrobiony z naturalnych materiałów, czyli z drewna, z bambusu, z rattanu czy z metalu. Pod łóżkiem powinna być wolna przestrzeń, aby powietrze (energia Chi) swobodnie krążyły. Wezgłowie łóżka powinno być wyższe niż część naprzeciwko wezgłowia i powinno być oparte o ścianę bez okna.

Jak wybrać materac?

Każde łóżko ma materac, który powinien być wykonany z naturalnych „oddychających” surowców. Dopuszcza się również nowoczesne materiały ale muszą mieć też takie właściwości. Ponadto materac powinien być dość twardy, aby ciało się nie zapadało. Nic nie powinno skrzypieć. Nawet w dużym łóżku należy wybrać jeden materac. Materace podwójne symbolicznie dzielą małżonków. Dzielą również w sensie dosłownym, gdyż spanie na łączeniu materacy jest niewygodne i wcześniej czy później znajdziemy się każdy na swoim materacu, albo oboje na jednym wąskim.

Zobacz także: Feng shui: układanie książek

Jak ustawić łóżko?

Ustawienie łóżka zgodnie z zasadami feng shui kieruje się swoimi prawami. Zawsze unikajmy spania pod skosami, belkami, półkami i nad urządzeniami z prądem lub pod nimi (dotyczy to również gniazdek elektrycznych, do których jest coś podłączone). Jeśli nie mamy wyboru i musimy ustawić łóżko pod skosem, zadbajmy o to, żeby był on biały (będzie stanowić wizualne przedłużenie sufitu) i oświetlony od dołu. Przed działaniem energii Sha z belek na suficie możemy zabezpieczyć się lekkim baldachimem (albo zlikwidować belki). Bezpośrednio nad naszymi głowami nie powinno nic wisieć. Ani lampki, ani obrazy, ani półki. Wezgłowie łóżka nie powinno mieć żadnych ostrych kształtów. Najlepsze będzie wysokie, zaokrąglone i pełne dające wystarczające oparcie poduszce czy wałkowi oraz ochraniające nasze głowy. Wezgłowie łóżka powinno mieć oparcie w ścianie, a z łóżka powinniśmy widzieć drzwi wejściowe do sypialni. Jeśli nie można tak ustawić łóżka to można zastosować lustro, które odbija drzwi wejściowe i widać to odbicie z łóżka (ale nie widać śpiących osób).

Zobacz także: Feng shui: uzdrawianie energii

A co z lustrem w sypialni?

Lustro nie powinno odbijać śpiących osób, czyli nie powinno znajdować się naprzeciwko nich i nie powinno być na suficie. Jeśli mamy takie lustro to powinniśmy na czas snu je zakrywać.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

REKLAMA

W czasie snu nie powinniśmy leżeć w przeciągu, czyli na linii drzwi–okno. Unikajmy też stawiania łóżka wezgłowiem do okna. Najgorsze ustawienie to takie, kiedy łóżko stoi wezgłowiem do okna, a nogami do drzwi. Warto też zadbać o to, aby każdy miał swobodny dostęp do łóżka, czyli nie powinno być ustawione jednym bokiem przy ścianie. Kiedy zastosujemy takie rozwiązanie zawsze osoba śpiąca przy ścianie będzie miała gorsze feng shui. Nic w łóżku nie powinno być pretekstem do braku bliskości. Takimi pretekstami są osobne materace, osobne kołdry, ale również telewizor czy książka do snu. Pamiętajmy też, że ani wertykale, ani żaluzje nie są zalecane przez feng shui. Na oknach wieszamy firanki, zazdrostki, rolety lub ciężkie albo zwiewne zasłony.

Nie wprowadzajmy żadnych zmian do naszej sypialni bez uzgodnienia z partnerem. Sypialnia może z taką samą siłą przyciągnąć partnera, jak i wyrzucić go nie tylko z sypialni, ale i z życia. To miejsce odpoczynku tak kobiety, jak mężczyzny. Wszelkie zmiany wprowadzone do sypialni muszą być zaakceptowane przez oboje partnerów.

Oczywiście wszyscy wiemy, że wskazówki oraz rady zawarte w tym tekście dotyczą ogólnych zasad feng shui i są bardzo cenne, ale czasami nie wystarczą i konieczne będzie przeprowadzenie konsultacji feng shui. Podobnie jak ze wszystkim w życiu, czasami musimy skorzystać z porady specjalisty.

Zobacz także: Feng shui w salonie

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA