REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nastrojowe oświetlenie wnętrz – jak je stworzyć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio
Oświetlenie Fot. Fotolia
Oświetlenie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nastrojowe oświetlenie wnętrz jest szczególnie ważne jesienią. Gdy dni skracają się nieprzyjemnie, a słońce coraz rzadziej zagląda do naszych wnętrz, więcej czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu. Latem nie poświęcamy mu zbyt dużo uwagi. Pełni rolę pomocniczą, niemalże techniczną. To krótkie dni pozwalają docenić urodę dobrze oświetlonego pomieszczenia.

Zanim zacznie się budowa

Oświetlenie wnętrz dostosowane do potrzeb i nastroju użytkowników trzeba uwzględnić już w projekcie  instalacji elektrycznej na początkowym etapie budowy lub remontu. Warto wtedy zwrócić się o pomoc do projektanta.

REKLAMA

Myśląc o aranżacji wnętrza trzeba wyobrazić sobie, jakie oświetlenie chcielibyśmy, żeby witało nas zaraz po wejściu do domu, jakie ma nam towarzyszyć w trakcie przygotowywania posiłków, a jakie będzie nas zapraszać do odpoczynku i relaksu. Planując nastrój strefy początkowo nie koncentrujemy się na doborze konkretnej oprawy. Na początku wymyślamy plan scen świetlnych odpowiednich do stylu życia i potrzeb. Dopiero potem szukamy opraw i systemów, które tym potrzebom sprostają. Na rynku dostępne są systemy zarządzające scenami świetlnymi. Za pomocą takiego rozwiązania może być obsługiwany każdy rodzaj lamp – włącznie z regulacją mocy (ściemnianiem) nie tylko żarówek zwykłych i halogenowych, lecz także świetlówek (jarzeniówek), lamp diodowych (LED) i innych. Nie musimy instalować na ścianie baterii kilkunastu włączników. System pozwala nam sterować kilkoma scenami z jednego miejsca przy pomocy estetycznych, wieloprzyciskowych paneli. Takie systemy najczęściej zintegrować z innymi systemami planowanymi w domu (np.: z systemem alarmowym). Może on także współpracować z ekranami projekcyjnymi, sprzętem audiovideo, klimatyzacją oraz systemami bezpieczeństwa np. roletami zewnętrznymi, tworząc wraz z nimi zintegrowany system „całkowitej kontroli”.

Zobacz także: Światło tworzące nastrój

W domu wyposażonym w tego typu inteligentną instalację przyciśnięcie jednego guzika np. w salonie powoduje równoczesne przyciemnienie światła, zasłonięcie zasłon lub rolet, opuszczenie ekranu oraz włączenie systemu audiowizualnego. Jednocześnie przyciemnienie lub rozjaśnienie światła odbywa się po upływie tzw. czasu przejścia. Czas przejścia powoduje bardzo płynne przełączanie pomiędzy scenami świetlnymi, co eliminuje całkowicie efekt olśnienia. Tego nie potrafią zapewnić zwykłe ściemniacze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odrobina futuryzmu

Dzięki systemom tzw. inteligentnego domu można budować nastrój wnętrz światłem i muzyką. Oprócz tradycyjnych lamp kinkietów, opraw sufitowych czy stojących wykorzystywać możemy także projektory czy rzutniki. Nie są to wcale koncepcje futurystyczne aczkolwiek nie należą one do rozwiązań tanich. Salon domu przyszłości pod Brukselą zamiast kinkietami oświetlony jest projekcją morskiej głębiny, w której pływa ławica ryb. Sceny z rzutnika można zmieniać np. ściągając je bezpośrednio z Internetu. W deszczowy wigilijny wieczór nie trzeba się martwić o nastrój, wystarczy jeden przycisk, żeby przygasić światło, zasunąć zasłony, a za oknem z rzutnika w świetle filmowych latarni zacznie sypać śnieg.

Zobacz także: Jak wykorzystać urok diod?


Niewielkie zmiany, nastrojowe efekty

Jeśli nasz mieszkanie nasze lub wynajęte jest całkowicie urządzone, o remoncie i pruciu ścian nie chcemy nawet myśleć. Jest kilka sposobów, żeby zmienić charakter oświetlenia bez ingerencji w istniejącą instalację. Gdy pokój wyposażony jest standardowo w jeden centralny punkt na suficie i po jednym gniazdku w narożniku możemy i tak sprawić, żeby oświetlenie było nastrojowe i dało się zmieniać. Pierwszy prosty sposób to zamiast włącznika tradycyjnego na ścianie zamontować ściemniacz. Dzięki niemu niezależnie od tego czy główna lampa ma jedną, czy więcej żarówek nie musi już płonąć pełną mocą. Światło możemy regulować od ledwie sączącego się do jasnego. To idealne rozwiązanie do jadalni, szczególnie gdy lampa ma możliwość obniżenia nad stół, a także do sypialni.

Zobacz także: Wybór oświetlenia do salonu

REKLAMA

Drugi sposób to wymiana abażuru. Obecnie szalenie modne są odrobinę przeskalowane, tkaninowe w kształcie stożka lub walca. Nadają one wnętrzu ciepły trochę buduarowy, klimat. Możemy dodać do nich frędzle lub taśmę z kryształkami. Światło z takiej lampy, lekko przyciemnionej i filiżanka herbaty to wyśmienity sposób na przetrwanie jesiennej szarugi i ciepły klimat w domu.

Trzecie rozwiązanie to dodanie oprócz jednej głównej lampy na suficie lamp stojących i światłem wydzielenie odrębnych stref w pokoju. Przy fotelu lub kanapie ustawiamy lampę stojącą, podłogową, świecącą do dołu, jasnym kręgiem obejmującą mebel. Na komodzie lub stoliku stawiamy niską lampę z żarówką niewielkiej mocy, żeby znaczyć tylko ten punkt pomieszczenia.

Obecnie w sklepach znajdziemy ogromnie dużo tego typu lamp. Oczywiście ich forma powinna być dostosowana do całej estetyki wnętrza, ale zdecydowanie radzę unikać stylistycznych kompletów . Lepiej tworzyć własne połączenia i zestawy pamiętając o tym, że są miejsca, w których światło ma spełniać rolę tylko pomocniczą i takie, które mają rozbłysnąć nie tylko światłem, lecz także urodą oprawy.

Bardzo lubię przedmioty z poczuciem humoru, odbiegające od stereotypów, czasem szokujące formą lub kolorem. Wśród lamp mam swoich faworytów, a tej jesieni stawiam na czerwień, która rozgrzeje najgłębszą słotę.

Zobacz także: Produkty użytkowe – barwne lampy

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA