REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nastrojowe oświetlenie wnętrz – jak je stworzyć

Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio
Oświetlenie Fot. Fotolia
Oświetlenie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nastrojowe oświetlenie wnętrz jest szczególnie ważne jesienią. Gdy dni skracają się nieprzyjemnie, a słońce coraz rzadziej zagląda do naszych wnętrz, więcej czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu. Latem nie poświęcamy mu zbyt dużo uwagi. Pełni rolę pomocniczą, niemalże techniczną. To krótkie dni pozwalają docenić urodę dobrze oświetlonego pomieszczenia.

Zanim zacznie się budowa

Oświetlenie wnętrz dostosowane do potrzeb i nastroju użytkowników trzeba uwzględnić już w projekcie  instalacji elektrycznej na początkowym etapie budowy lub remontu. Warto wtedy zwrócić się o pomoc do projektanta.

REKLAMA

Myśląc o aranżacji wnętrza trzeba wyobrazić sobie, jakie oświetlenie chcielibyśmy, żeby witało nas zaraz po wejściu do domu, jakie ma nam towarzyszyć w trakcie przygotowywania posiłków, a jakie będzie nas zapraszać do odpoczynku i relaksu. Planując nastrój strefy początkowo nie koncentrujemy się na doborze konkretnej oprawy. Na początku wymyślamy plan scen świetlnych odpowiednich do stylu życia i potrzeb. Dopiero potem szukamy opraw i systemów, które tym potrzebom sprostają. Na rynku dostępne są systemy zarządzające scenami świetlnymi. Za pomocą takiego rozwiązania może być obsługiwany każdy rodzaj lamp – włącznie z regulacją mocy (ściemnianiem) nie tylko żarówek zwykłych i halogenowych, lecz także świetlówek (jarzeniówek), lamp diodowych (LED) i innych. Nie musimy instalować na ścianie baterii kilkunastu włączników. System pozwala nam sterować kilkoma scenami z jednego miejsca przy pomocy estetycznych, wieloprzyciskowych paneli. Takie systemy najczęściej zintegrować z innymi systemami planowanymi w domu (np.: z systemem alarmowym). Może on także współpracować z ekranami projekcyjnymi, sprzętem audiovideo, klimatyzacją oraz systemami bezpieczeństwa np. roletami zewnętrznymi, tworząc wraz z nimi zintegrowany system „całkowitej kontroli”.

Zobacz także: Światło tworzące nastrój

W domu wyposażonym w tego typu inteligentną instalację przyciśnięcie jednego guzika np. w salonie powoduje równoczesne przyciemnienie światła, zasłonięcie zasłon lub rolet, opuszczenie ekranu oraz włączenie systemu audiowizualnego. Jednocześnie przyciemnienie lub rozjaśnienie światła odbywa się po upływie tzw. czasu przejścia. Czas przejścia powoduje bardzo płynne przełączanie pomiędzy scenami świetlnymi, co eliminuje całkowicie efekt olśnienia. Tego nie potrafią zapewnić zwykłe ściemniacze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odrobina futuryzmu

Dzięki systemom tzw. inteligentnego domu można budować nastrój wnętrz światłem i muzyką. Oprócz tradycyjnych lamp kinkietów, opraw sufitowych czy stojących wykorzystywać możemy także projektory czy rzutniki. Nie są to wcale koncepcje futurystyczne aczkolwiek nie należą one do rozwiązań tanich. Salon domu przyszłości pod Brukselą zamiast kinkietami oświetlony jest projekcją morskiej głębiny, w której pływa ławica ryb. Sceny z rzutnika można zmieniać np. ściągając je bezpośrednio z Internetu. W deszczowy wigilijny wieczór nie trzeba się martwić o nastrój, wystarczy jeden przycisk, żeby przygasić światło, zasunąć zasłony, a za oknem z rzutnika w świetle filmowych latarni zacznie sypać śnieg.

Zobacz także: Jak wykorzystać urok diod?


Niewielkie zmiany, nastrojowe efekty

Jeśli nasz mieszkanie nasze lub wynajęte jest całkowicie urządzone, o remoncie i pruciu ścian nie chcemy nawet myśleć. Jest kilka sposobów, żeby zmienić charakter oświetlenia bez ingerencji w istniejącą instalację. Gdy pokój wyposażony jest standardowo w jeden centralny punkt na suficie i po jednym gniazdku w narożniku możemy i tak sprawić, żeby oświetlenie było nastrojowe i dało się zmieniać. Pierwszy prosty sposób to zamiast włącznika tradycyjnego na ścianie zamontować ściemniacz. Dzięki niemu niezależnie od tego czy główna lampa ma jedną, czy więcej żarówek nie musi już płonąć pełną mocą. Światło możemy regulować od ledwie sączącego się do jasnego. To idealne rozwiązanie do jadalni, szczególnie gdy lampa ma możliwość obniżenia nad stół, a także do sypialni.

Zobacz także: Wybór oświetlenia do salonu

REKLAMA

Drugi sposób to wymiana abażuru. Obecnie szalenie modne są odrobinę przeskalowane, tkaninowe w kształcie stożka lub walca. Nadają one wnętrzu ciepły trochę buduarowy, klimat. Możemy dodać do nich frędzle lub taśmę z kryształkami. Światło z takiej lampy, lekko przyciemnionej i filiżanka herbaty to wyśmienity sposób na przetrwanie jesiennej szarugi i ciepły klimat w domu.

Trzecie rozwiązanie to dodanie oprócz jednej głównej lampy na suficie lamp stojących i światłem wydzielenie odrębnych stref w pokoju. Przy fotelu lub kanapie ustawiamy lampę stojącą, podłogową, świecącą do dołu, jasnym kręgiem obejmującą mebel. Na komodzie lub stoliku stawiamy niską lampę z żarówką niewielkiej mocy, żeby znaczyć tylko ten punkt pomieszczenia.

Obecnie w sklepach znajdziemy ogromnie dużo tego typu lamp. Oczywiście ich forma powinna być dostosowana do całej estetyki wnętrza, ale zdecydowanie radzę unikać stylistycznych kompletów . Lepiej tworzyć własne połączenia i zestawy pamiętając o tym, że są miejsca, w których światło ma spełniać rolę tylko pomocniczą i takie, które mają rozbłysnąć nie tylko światłem, lecz także urodą oprawy.

Bardzo lubię przedmioty z poczuciem humoru, odbiegające od stereotypów, czasem szokujące formą lub kolorem. Wśród lamp mam swoich faworytów, a tej jesieni stawiam na czerwień, która rozgrzeje najgłębszą słotę.

Zobacz także: Produkty użytkowe – barwne lampy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA