REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dekoracyjne oświetlenie schodów

Iwona Szadkowska
Schody.
Schody.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dekoracyjne oświetlenie schodów to uzyskanie niepowtarzalnego efektu. Ozdobne oświetlenie podstopni, kinkiety rzucające blady blask na ścianę i stopnie oraz niemalże magiczne światłowody, sprawiają, że schody nabierają nowego, niepowtarzalnego wyglądu.

Dekoracyjne oświetlenie schodów to przede wszystkim ciekawy walor wizualny. Nie należy jednak zapomnieć o względach bezpieczeństwa i zastosować na klatce schodowej w kilka źródeł światła. Schody, dzięki odpowiedniemu oświetleniu, mogą stać się znaczącym elementem łączącym parter i piętro. Co więcej, klatka schodowa może mieć kilka źródeł światła – mocniejsze i stonowane. Dzięki temu, budząc się w środku nocy, mamy możliwość rozjaśnienia tylko wymaganego minimum, aby bezpiecznie zejść po schodach lub wejść po nich.

REKLAMA

Zobacz także: Światło tworzące nastrój

Ozdobny żyrandol

REKLAMA

Mając klatkę schodową większych rozmiarów – wysoką i przestronną – możemy zdecydować się na pokaźny żyrandol. Ciekawie prezentują się żyrandole o podłużnych kształtach. Istnieją modele, które są szersze u góry i zwężające się ku dołowi. Zwieszone między zakrętami schodów, prezentują się niesamowicie. Jeżeli do tego posiadają migoczące w świetle kryształki, efekt końcowy może być bardzo elegancki i oryginalny.

Decydując się na żyrandol znacznie dłuższy, przypominający zakręcające bąbelki, możemy zrezygnować z innych form dekoracji klatki schodowej. Jeśli wybierzemy taki, który dodatkowo będzie miał żarówki w górnej części i zwisające kryształowe ozdoby przepełniające wnętrze blaskiem, będzie ozdobą samą w sobie.

Dekoracyjne światłowody

Ciekawie również prezentują się żyrandole światłowodowe, które posiadają kilka poziomów koralików. Obsługuje się je za pomocą pilota. Ich głównym zadaniem jest tworzenie oryginalnej dekoracji i atmosfery. Kolor światła, rzucanego przez ten rodzaj żyrandoli, zależy od funkcji w pilocie, którą sami ustawiamy – czerwony, żółty, niebieski, zielony i inne. Kolory delikatnie przez siebie przenikają, zmieniając się, co kilka sekund. Możemy również zatrzymać jedną wybraną barwę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Funkcja i znaczenie oświetlenia

Kinkiety i halogeny

REKLAMA

Halogeny ciekawie się prezentują, gdy są zamontowane w ścianie kilka centymetrów od stopni schodów – wzdłuż biegu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie oprawy nad każdym stopniem. Jeżeli nie jest to możliwe, możemy zamontować oświetlenie nad co drugim stopniem lub przy pierwszym, ostatnim oraz na półpiętrze. Wszystko zależy od efektu, który chcemy uzyskać i od możliwości finansowych.

Ciekawie prezentują się również oświetlenia naścienne w postaci kinkietów. Umieszcza się je wzdłuż ściany powyżej wzroku. Ich zadaniem jest odpowiednie doświetlenie klatki schodowej zarówno na dole – na schodach, jak i powyżej nich. Pomocne w tym są różnorodne osłony, które odpowiednio kierują światło.

Zobacz także: Światło – zabawa z formą wnętrza

Oświetlenie podstopni

Lampki zamontowane w pionowych płaszczyznach podstopni, oświetlają powierzchnię schodów. Światło jest kierowane na płaszczyznę każdego stopnia i podkreśla jego fakturę. Możemy wybrać oprawy ze światłem LED, z halogenami lub światłowody. Te ostatnie, umieszczone na czole stopnia, rzucają delikatny blask na stopień. Wybór kolorystyczny również jest różnorodny.

Ważne, aby pamiętać, że ten sposób oświetlenia schodów jest typowo dekoracyjny. Warto zatem zastosować oprawy o niskiej mocy i zapewnić klatce schodowej również inne, mocniejsze światło.

Zobacz także: Designerskie lampy w sezonie 2011/2012

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA