REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Produkty użytkowe – barwne lampy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Kolorowy żyrandol. Fot. Fotolia
Kolorowy żyrandol. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzając do pomieszczeń światło trzeba uważać zarówno na typ oświetlenia, jak i na jego barwy. Nieodpowiednio dobrana kolorystyka wprowadza do wnętrza efekt ciężkości. Mocne oświetlenie połączone z intensywnymi barwami nie jest polecane do małych wnętrz.

Aby uzyskać we wnętrzu łagodny efekt często wykorzystuje się mieszane barwy oraz różnorodną intensywność kolorów. Klosze, kinkiety i plafony muszą być dopasowane do wnętrza. Zbyt mocne kontrasty najczęściej nie są dobrym rozwiązaniem. Dotyczy to również łączenia jaskrawych kolorów. Projektanci wnętrz i producenci lamp często oferują mleczne i przymglone kolory i takie właśnie rozwiązania są wybierane najczęściej.

REKLAMA

Zobacz także: Designerskie lampy w sezonie 2011/2012

Światło i lampy pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także są formą sztuki użytkowej. Wybór barwnych lamp jest obecnie bardzo duży. Coraz częściej wykorzystywane są trwałe materiały, takie jak szkło i kolorowe metale oraz porcelana. Stosuje się również papier oraz materiał, jednak są one oceniane jako zbyt nietrwałe. Formowanie szkła i metalu pozwala na tworzenie różnorodnych wzorów i barw. Barwienie szkła, nowe techniki obróbki oraz zdobienie mają stałych zwolenników, popularność tych produktów rośnie. Zaletą szkła jest trwałość oraz właściwości rozpraszania i wzmacniania oświetlenia. Na rynku największą popularnością cieszy się szkło białe i satynowe. Zgodnie z trendami wprowadza się do wnętrz szkło białe, dekorowane barwami i wzorami. Często stosowane są również: błękitny, pomarańczowy i żółty. Kolory te pasują do każdego wnętrza, światło jest łagodnie rozpraszane, a pomieszczenie jest rozjaśnione i przyjemne. Najlepiej wykorzystać cieniowane barwy, światło będzie miało różną intensywność. Przy wprowadzeniu oświetlenia do wnętrz lepiej wykorzystać otwarte klosze. Zamknięte plafony i klosze pełnią bardziej funkcję estetyczną, ponieważ nie zapewniają odpowiedniego natężenia światła w pomieszczeniu. Barwne lampy są ciekawą dekoracją. Wprowadzanie barw to również zapewnienie przyjemnej atmosfery i przyjemnego wnętrza.

Zobacz także: Światło - relaksujące działanie barwy

Wzmocnienie wyrazu we wnętrzach można wprowadzić poprzez wyraziste kolory, takie jak: fiolet, intensywna zieleń oraz srebrzyste i złociste barwy. W czasie aranżacji trzeba jednak wziąć pod uwagę typ pomieszczenia, jego wielkość i wystrój. Wprowadzanie fioletowego światła będzie odpowiednie w pomieszczeniach z przewagą bieli i jasnego fioletu. Zaś w większych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się intensywna zieleń lamp, będzie doskonale współgrała z ozdobnymi roślinami. Natomiast w jasnych wnętrzach, zwłaszcza beżowych i jasnobrązowych odpowiednie będą wszelkie odcienie zieleni. Jeśli natomiast zależy nam na dodaniu blasku i wielobarwności to w tej roli sprawdzą się srebrzyste i złociste barwy. Tak bogate kolory nie powinny być stosowane w pomieszczeniach z dużą ilością dekoracji i zdobień. Klasyczne meble oraz formy i wzory będą się komponować i uzupełniać. Jaskrawe dodatki oraz zbyt wiele barw mogą ze sobą nie współgrać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czasie aranżacji wnętrz należy uważać, by nie przesadzić, zbyt duża ilość jaskrawych barw oraz nadmiar kontrastów rażą i rozpraszają.

Zobacz także: Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA