REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Produkty użytkowe – barwne lampy

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Kolorowy żyrandol. Fot. Fotolia
Kolorowy żyrandol. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzając do pomieszczeń światło trzeba uważać zarówno na typ oświetlenia, jak i na jego barwy. Nieodpowiednio dobrana kolorystyka wprowadza do wnętrza efekt ciężkości. Mocne oświetlenie połączone z intensywnymi barwami nie jest polecane do małych wnętrz.

Aby uzyskać we wnętrzu łagodny efekt często wykorzystuje się mieszane barwy oraz różnorodną intensywność kolorów. Klosze, kinkiety i plafony muszą być dopasowane do wnętrza. Zbyt mocne kontrasty najczęściej nie są dobrym rozwiązaniem. Dotyczy to również łączenia jaskrawych kolorów. Projektanci wnętrz i producenci lamp często oferują mleczne i przymglone kolory i takie właśnie rozwiązania są wybierane najczęściej.

REKLAMA

Zobacz także: Designerskie lampy w sezonie 2011/2012

Światło i lampy pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także są formą sztuki użytkowej. Wybór barwnych lamp jest obecnie bardzo duży. Coraz częściej wykorzystywane są trwałe materiały, takie jak szkło i kolorowe metale oraz porcelana. Stosuje się również papier oraz materiał, jednak są one oceniane jako zbyt nietrwałe. Formowanie szkła i metalu pozwala na tworzenie różnorodnych wzorów i barw. Barwienie szkła, nowe techniki obróbki oraz zdobienie mają stałych zwolenników, popularność tych produktów rośnie. Zaletą szkła jest trwałość oraz właściwości rozpraszania i wzmacniania oświetlenia. Na rynku największą popularnością cieszy się szkło białe i satynowe. Zgodnie z trendami wprowadza się do wnętrz szkło białe, dekorowane barwami i wzorami. Często stosowane są również: błękitny, pomarańczowy i żółty. Kolory te pasują do każdego wnętrza, światło jest łagodnie rozpraszane, a pomieszczenie jest rozjaśnione i przyjemne. Najlepiej wykorzystać cieniowane barwy, światło będzie miało różną intensywność. Przy wprowadzeniu oświetlenia do wnętrz lepiej wykorzystać otwarte klosze. Zamknięte plafony i klosze pełnią bardziej funkcję estetyczną, ponieważ nie zapewniają odpowiedniego natężenia światła w pomieszczeniu. Barwne lampy są ciekawą dekoracją. Wprowadzanie barw to również zapewnienie przyjemnej atmosfery i przyjemnego wnętrza.

Zobacz także: Światło - relaksujące działanie barwy

Wzmocnienie wyrazu we wnętrzach można wprowadzić poprzez wyraziste kolory, takie jak: fiolet, intensywna zieleń oraz srebrzyste i złociste barwy. W czasie aranżacji trzeba jednak wziąć pod uwagę typ pomieszczenia, jego wielkość i wystrój. Wprowadzanie fioletowego światła będzie odpowiednie w pomieszczeniach z przewagą bieli i jasnego fioletu. Zaś w większych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się intensywna zieleń lamp, będzie doskonale współgrała z ozdobnymi roślinami. Natomiast w jasnych wnętrzach, zwłaszcza beżowych i jasnobrązowych odpowiednie będą wszelkie odcienie zieleni. Jeśli natomiast zależy nam na dodaniu blasku i wielobarwności to w tej roli sprawdzą się srebrzyste i złociste barwy. Tak bogate kolory nie powinny być stosowane w pomieszczeniach z dużą ilością dekoracji i zdobień. Klasyczne meble oraz formy i wzory będą się komponować i uzupełniać. Jaskrawe dodatki oraz zbyt wiele barw mogą ze sobą nie współgrać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czasie aranżacji wnętrz należy uważać, by nie przesadzić, zbyt duża ilość jaskrawych barw oraz nadmiar kontrastów rażą i rozpraszają.

Zobacz także: Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu. Ceny, czynsze i koszty kredytu. Która opcja tańsza?

W artykule "Rzeczpospolitej" z wtorku dowiadujemy się, że wynajmowanie mieszkania może być tańsze niż spłacanie kredytu na jego zakup. Jak kształtują się ceny w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu?

Sporo kredytobiorców nie czyta umów przed podpisaniem

Czy Polacy czytają dokładnie umowy kredytowe przed podpisaniem? 43,1% twierdzi, że to robi, 19,7% robi to pobieżnie, 18,6% daje dokument do przeczytania znajomemu albo prawnikowi. Aż 17,3% podpisuje bez czytania. Czy to zaufanie do banków?

Net-billing inaczej liczony. Jakie zmiany dotyczą prosumentów od 1 lipca 2024 r.?

Od 1 lipca 2024 r. nowych prosumentów obejmują istotne zmiany w rozliczaniu energii elektrycznej. Od teraz rozliczani są w systemie net-billing po cenach ustalanych według godzinowej ceny giełdowej na rynku dnia następnego. Jak wskazuje ekspert Eaton, dla utrzymania rentowności inwestycji w panele fotowoltaiczne konieczne będzie zwiększanie poziomu autokonsumpcji energii.

Program "Kredyt mieszkaniowy #naStart" może ruszyć od początku 2025 roku. Kto skorzysta?

W rozmowie z money.pl, Krzysztof Paszyk, szef resortu rozwoju i technologii, poinformował, że program “Kredyt mieszkaniowy #naStart” jest gotowy do uruchomienia. Planowane jest, że program zostanie wdrożony od początku 2025 roku.

REKLAMA

Nowe mieszkanie 2024: teraz malutkie mieszkanie w dobrej lokalizacji, a normalne – tylko na przedmieściach

Ceny mieszkań osiągnęły poziomy niedostępne nawet nieźle sytuowanym Polakom. By dostosować się do poziomu zamożności klientów deweloperzy znów budują je coraz mniejsze. To jednak nie wystarcza, nawet za wysoki kredyt trzeba godzić się na lokum na peryferiach, by w ogóle mieszkać na swoim.

Kleszcz dermacentor marginatus już w Szwecji. Może przenosić niebezpieczne wirusy. Czy jest też w Polsce?

W Szwecji odkryto nowy, egzotyczny gatunek kleszcza o nazwie Dermacentor marginatus - poinformował 27 czerwca 2024 r. szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii (SVA). Ten rodzaj pajęczaka naturalnie występuje na południu Europy, Iranie, Kazachstanie i na obszarach górskich Azji Środkowej.

Letnie promocje na mieszkania u deweloperów. Gdzie kupisz taniej?

Sezon letni kiedyś był czasem, gdy można było kupić mieszkanie w korzystniejszej cenie. Czy wciąż tak jest? Czy deweloperzy nadal oferują atrakcyjne rabaty w okresie wakacji? Gdzie i na jakie promocje można liczyć? 

Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?

Podczas przemierzania polskich wsi, a nawet miast można czasem zauważyć, że zadbane posesje sąsiadują z działkami, które są zarośnięte wysoką trawą, chwastami lub inwazyjnymi krzewami (np. tarniną). Taka sytuacja bywa niekomfortowa dla sąsiadów. Chodzi nie tylko o względy typowo estetyczne. Przykładem innych problemów jest chociażby szybkie rozsiewanie się chwastów po okolicy. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, czy istnieje jakaś prawna recepta na problemy związane z zarośniętą działką sąsiada.  Istniejące warianty wpływania na właściciela sąsiedniej działki nie dają niestety gwarancji powodzenia. Tym niemniej, warto je poznać. 

REKLAMA

Czy w ukończonych osiedlach są jeszcze jakieś mieszkania?

Czy inwestycje deweloperów sprzedają się na bieżąco, czy w ukończonych osiedlach można jeszcze znaleźć ciekawe mieszkania? Jaki mają metraż? W jakich są cenach? Gdzie są zlokalizowane?

Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

REKLAMA