REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zrobić abażur z papieru?

Efektowny i niepowtarzalny abażur możemy bez trudu zrobić sami. Fot. Fotolia
Efektowny i niepowtarzalny abażur możemy bez trudu zrobić sami. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Efektowny i niepowtarzalny abażur możemy bez trudu zrobić sami. Własnoręcznie wykonany abażur możemy wykorzystany zarówno w domowych lampach wiszących, jak i w ogrodowych. Potrzebnych będzie nam zaledwie kilka rzeczy: forma, papier lub plastik (w zależności od przeznaczenia abażuru) oraz nożyczki.

Abażur można wykonać z dowolnego wielościanu. Należy połączyć ze sobą poszczególne elementy tak, aby stworzyły pożądaną formę. Własnoręczne wykonanie papierowego abażuru może być przyjemnym pomysłem na długie jesienne wieczory. Możemy stworzyć abażur, którego nie powstydziliby się profesjonalni projektanci.

REKLAMA

Zobacz także: Jak kształtować charakter sypialni światłem?

REKLAMA

Pierwsza czynność to znalezienie ciekawej formy. Tutaj przydatny będzie Internet, gdzie można znaleźć wiele interesujących kształtów. Wybraną formę drukujemy, a następnie nanosimy na materiał, z którego będziemy wykonywać klosz, po czym wycinamy odrysowany kształt. Powielamy tę czynność dowolna ilość razy. Po wycięciu łączymy wszystkie elementy, im więcej ich będzie, tym większy będzie nasz abażur. Jeśli wykonujemy abażur z papieru, pojedyncze elementy powinny być mniejsze niż w przypadku wykorzystania plastiku.

Wybierzmy żarówki energooszczędne, emitują one mniej ciepła, co zmniejsza niebezpieczeństwo rozpuszczenia plastiku. Formę wykonujemy z kalki technicznej w trzech intensywnych kolorach: czerwonym, żółtym i pomarańczowym. Kolory te nie są przypadkowe, ponieważ lampion będzie składał się z trzech nałożonych na siebie części, których brzegi będą zdobić fantazyjne wycięcia w kształcie języków lawy. Formę – połówkę koła o promieniu 28 cm odrysowujemy na brystolu. Przy krawędzi formy rysujemy trzy kontury języków: mały, większy i największy. Następnie przygotowujemy trzy arkusze kalki w trzech różnych kolorach, kładziemy kolejno każdy z nich na formę z brystolu. Odrysowujemy na każdym kawałku kształt formy i języków lawy. Języki lawy będą najmniejsze na żółtej kalce, na pomarańczowej – średnie, a na czerwonej – największe. Wycinamy dokładnie odrysowane kształty.

Zobacz także: Jak wybrać włączniki światła?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie każdy z wyciętych fragmentów kalki sklejamy jak koronę z papieru – na zakładkę. Żółty element powinien  mieć zakładkę o szerokości 7 mm, pomarańczowy – 6 mm, natomiast czerwony – 5 mm. Po wyschnięciu kleju nakładamy powstałe formy kolejno jedną na drugą, tworząc kolorowa piramidę.

Wykorzystując powyższe schematy możemy stworzyć abażury o finezyjnych i oryginalnych kształtach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA