Jak wybrać żarówki do wnętrza?
REKLAMA
REKLAMA
Wybór żarówek może się wydawać nie lada problemem. Tutaj bowiem w grę wchodzą nie tylko walory estetyczne, ale i parametry techniczne. Na jakie najlepiej się zdecydować? Na kompaktowe świetlówki, żarówki halogenowe, a może tradycyjne – żarowe? Jak nie pogubić się w labiryncie ofert ich producentów?
REKLAMA
Zobacz także: Jak uzyskać pożądany efekt świetlny we wnętrzu?
Żarowe
Żarowe żarówki to po prostu tradycyjne bańki z wolframowym, spiralnym żarnikiem. Warto wiedzieć, że zaledwie 5% zużywanej przez te żarówki energii przetwarzanej jest w światło. Reszta oddawana jest w postaci ciepła. Dają one ciepłe, przyjazne światło. Jeśli chcemy, aby było ono rozproszone, powinniśmy zdecydować się na mleczne. Kierunkowe światło dadzą natomiast żarówki zwierciadlane. Warto jednak wiedzieć, że te popularne żarówki są nie tylko energochłonne, ale i nietrwałe.
Halogeny
Niedawno triumfy świecić zaczęły żarówki halogenowe. Są one bowiem 2-4 razy oszczędniejsze, niż żarowe i dają 20-50% więcej światła. To na nie zdecydować się powinniśmy, jeżeli zależy nam na bardziej białym świetle. Przy takim oświetleniu kolory w naszym pomieszczeniu będą wyraźniejsze i intensywniejsze. Poza energooszczędnością i trwałością halogenowe żarówki mają jeszcze jedną zaletę – mały rozmiar. Niestety wytwarzają one wysoką temperaturę, a te niskonapięciowe wymagają dodatkowo stosowania transformatora.
Zobacz także: Światło - relaksujące działanie barwy
Kompaktowe świetlówki
REKLAMA
Świetlówki kompaktowe to rozwiązanie najbardziej energooszczędne, ale jednocześnie najdroższe. Emitują one światło w różnych barwach – od ciepłej po chłodną. Wytwarzają one mało ciepła i dodatkowo nie oślepiają. Mają także jeszcze jedną zaletę – szczególnie istotną przy dekoracji wnętrz. Charakteryzują się rozmaitymi kształtami. Mogą być kołowe, liniowe lub mogą też imitować tradycyjne bańki żarówek żarowych.
Do punktowego, dekoracyjnego oświetlenia najlepiej nadają się diody LED. Możemy zdecydować się zarówno na białe, jak i czerwone, zielone, niebieskie oraz na takie, które zmieniają kolory. Są one również niezwykle trwałe.
REKLAMA
REKLAMA