REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kuchenka gazowa czy elektryczna?

Redakcja Dom
Kuchnia Fot. Fotolia
Kuchnia Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kuchenka gazowa i elektryczna mają różne zalety, zaspokajają odmienne potrzeby. Każda z kuchenek ma swoich zwolenników i przeciwników. Jakie mają zalety i wady kuchenki gazowe, a jakie elektryczne? Przeczytaj naszą poradę.

Gdzie może stać kuchenka gazowa?

Kuchenka gazowa nie może być postawiona w dowolnym miejscu pomieszczenia, żeby jej użytkowanie było bezpieczne, musimy spełnić szereg warunków. Przede wszystkim nie może stać blisko okno, najmniejsza możliwa odległość to 50 cm. W innym wypadku wiatr dostający się przez otwarte okno może zdmuchnąć palący się płomień i narazimy się na wybuch gazu. Warto wiedzieć, że większość nowych kuchenek posiada specjalne zabezpieczenie i po zgaśnięciu płomienia odcina płynący gaz. Ale zawsze lepiej dmuchać na zimne.

REKLAMA

W pomieszczeniu, w którym będzie stała kuchenka gazowa musi znajdować się co najmniej jeden otwór wentylacyjny. Jeśli zależy nam na podłączeniu okapu nad kuchenką, niezbędne są dwa kanały wentylacyjne, ponieważ jeden zawsze musi pozostać „pusty”.

Nie będziemy mieli takich problemów, jeśli zdecydujemy się na kuchenkę elektryczną.

Zobacz także: Kuchenka gazowa z gazowym piekarnikiem – jaką wybrać?

Różnica w cenie

Ceny kuchenek elektrycznych i gazowych są porównywalne, jednak spora różnica pojawia się, gdy weźmiemy pod uwagę koszt eksploatacji. Gaz jest dużo tańszym paliwem niż prąd, więc wybierając kuchenkę gazową, poniesiemy zdecydowanie niższe koszty na co dzień. Choć specjaliści zwracają uwagę na to, że w kuchence gazowej mamy do czynienia z większymi stratami energii, ponieważ garnek nie przylega dokładnie do źródła ciepła. Pomimo tego koszt utrzymania kuchenki gazowej jest dużo niższy. Ale producenci kuchenek i piekarników elektrycznych nie poddają się i projektują kuchenki, które oszczędzają energię i np. w czasie pieczenia piekarnik wyłącza się i ogrzewa wnętrze wcześniej wytworzonym ciepłem. Ciekawym rozwiązaniem są również piekarniki z dzieloną przestrzenią pieczenia, dzięki temu nie nagrzewamy całego piekarnika, gdy nie jest to potrzebne. Z kolei płyty ceramiczne mogą być wyposażone w specjalny mechanizm, który wyłącza powierzchnię grzejną, jeśli garnek na niej nie stoi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co warto wiedzieć o zmywarce?


Podłączenie do instalacji

Kuchenkę gazową i gazowo-elektryczną może podłączyć do instalacji tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Wymagane jest to zarówno ze względu na bezpieczeństwo domowników, jak i ważność gwarancji (w gwarancji jest niezbędna pieczątka osoby z uprawnieniem).

Samodzielnie możemy podłączyć kuchenkę elektryczną, niezbędne jest tylko gniazdo trójfazowe.

Decyzja o tym czy w domu sprawdzi się lepiej kuchenka gazowa, czy elektryczna to kwestia indywidualna, choć czasami jest podyktowana naszymi możliwościami lokalowymi i finansowymi. Jeśli nie możemy zapewnić kuchence gazowej odpowiednich warunków to siłą rzeczy staniemy się posiadaczami kuchenki elektrycznej. Kuchenka elektryczna nie wymaga specjalnych warunków, ale za to jest droższa w utrzymaniu.

Zobacz także: Jaką wybrać sokowirówkę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA