Maszynka do mięsa – przydatne informacje
REKLAMA
REKLAMA
Ręczna maszynka do mięsa
Coraz rzadziej spotyka się je w sklepach ze sprzętem AGD i w domach. Jej wadami są: konieczność przykręcania do blatu oraz ręczne mielenie za pomocą korbki. Jest to czasochłonne i męczące. Jednak jeśli nie korzystamy z niej często i mielimy niewielkie ilości mięsa to nie będzie to dla nas zbyt uciążliwe.
REKLAMA
Elektryczna maszynka do mięsa
Najpopularniejszym modelem maszynki do mięsa stała się elektryczna maszynka. Budową jest ona podobna do tradycyjnej – ręcznej maszynki, jednak nie posiada ona korbki za pomocą, której wprawia się w ruch mechanizm mielący. Elektryczne maszynki są wyposażone w napęd, który umożliwia szybkie i łatwe mielenie nawet bardzo twardych porcji mięsa. Maszynki o mocy silnika niższej niż 500 W – mogą być zbyt wolne i mogą sobie nie poradzić z rozdrabnianiem twardego mięsa. Modele z mocą 1000 W z powodzeniem poradzą sobie w lokalach gastronomicznych, ponieważ mogą one szybko zmielić duże ilości mięsa bez przegrzania się. Polecane są przede wszystkim modele o większej mocy, dzięki nim skuteczniej i dokładniej zmielimy produkty.
Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze frytkownicy?
Wydajność maszynki do mięsa
Przydatną informacją podczas wyboru maszynki do mięsa jest jej wydajność. Dobre urządzenia powinny mieć wydajność 1,5 kg zmielonego mięsa na minutę. Taka maszynka ułatwi pracę w kuchni, w której mięsne posiłki są przyrządzane często.
Rodzaje sitek
Maszynka nie musi mielić jedynie mięsa, za jej pomocą możemy przygotować również wiele innych ciekawych potraw. Dlatego do tego celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie sitka. Do każdej maszynki do mielenia mięsa dołączone są sitka przeznaczone do różnych produktów. Różnią się one średnicą oraz rodzajem otworów. Najczęściej używa się trzech sitek: o średnicy otworów 4 mm, 8 mm oraz 2,7 mm. Średnie sitka są używane do mielenia mięs oraz białego sera na sernik albo na pierogi. Te największe sprawdzą się podczas przyrządzania mięsa na kiełbasę. Natomiast najmniejsze sitka z powodzeniem zmielą mak. Dodatkowo do niektórych modeli maszynek dołączane są nasadki do napełnienia kiełbas itp. Ponadto, dużym udogodnieniem jest tzw. rewers, umożliwia cofnięcie obrotów maszynki i usunięcie twardych elementów zapychających sitko – funkcja ta sprawdza się szczególnie w czasie mielenia twardego i żylastego mięsa.
Zobacz także: Jak wybrać zmywarkę?
Dodatkowe wyposażenie maszynki do mięsa
Maszynka do mięsa może być również wyposażona w zabezpieczenie silnika przed uszkodzeniem, które wyłącza maszynkę chroniąc ją przed przegrzaniem. Niektóre modele maszynek posiadają szatkownice, umożliwiające pokrojenie produktów na drobne paski albo przystawki do wyciskania cytrusów. Maszynka posiadająca takie dodatkowe elementy z powodzeniem może zastąpić roboty wielofunkcyjne. Ponadto dodatkowym zabezpieczeniem przed przesuwaniem się urządzenia są elementy antypoślizgowe np. gumowe nóżki. Zapobiegną one przesuwaniu się urządzenia po blatach kuchennych, co w dużym stopniu ułatwia pracę. Dlatego podczas wyboru maszynki do mięsa warto zwrócić uwagę na to, w jakie elementy jest wyposażona.
Wybór odpowiedniej maszynki do mięsa powinien być podyktowany naszymi potrzebami, nie musimy wybierać urządzenia wielofunkcyjnego, jeśli wiemy, że nie będziemy z niego korzystać.
Zobacz także: Wybór tostera – na co zwrócić uwagę?
REKLAMA
REKLAMA