REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaprojektować wnętrze domu?

Agnieszka Rybka
www.dekoria.pl
Salon Fot. dekoria.pl
Salon Fot. dekoria.pl
dekoria.pl

REKLAMA

REKLAMA

Projektowanie wnętrza domu zazwyczaj zostawiamy profesjonalistom, a może warto zająć się tym samodzielnie? Z pewnością projektowanie wnętrza domu do zadań prostych nie należy, ale daje dużą satysfakcję. Przeczytaj od czego zacząć, żeby stworzyć ładną i funkcjonalną przestrzeń.

Samodzielne zaprojektowanie wnętrza własnego domu to z jednej strony spełnienie marzeń, z drugiej natomiast – prawdziwe wyzwanie, które niejednego przeraża. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują.

REKLAMA

Dekorowanie

Dekoracja dla wnętrza to nic innego jak piękny ubiór dla kobiety – każdemu bowiem zależy na tym, by aranżacja jego domu nie tylko budziła zachwyt podziwiających ją gości, lecz także maskowała drobne niedostatki wnętrza, odzwierciedlając przy tym osobowość domowników. Tak jak uszyta na miarę suknia jest idealnie dopasowana do swojej właścicielki – jej figury i charakteru – tak też wykreowana we wnętrzu aranżacja powinna być dla nas niczym druga skóra – wpisując się w nasze gusty, powinna dyskretnie tuszować mankamenty przestrzeni. Jak sobie poradzić, jeśli nie stać nas na profesjonalną stylistkę czy projektanta wnętrz?

Zobacz także: Dekoracje ręcznie robione

Na początek analiza przestrzeni

Projektowanie wnętrza należy zacząć od szczegółowej analizy wnętrza, dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie mamy możliwości. Pod uwagę trzeba wziąć powierzchnię pomieszczenia, układ ścian, okien i drzwi oraz naturalne oświetlenie. Istotne jest również przeanalizowanie rozmieszczenia okien względem stron świata. Umiejętne zarządzanie światłem może okazać się kluczem do sukcesu, a więc bardzo ważne jest, żeby przy doborze dekoracji okna, czyli głównego źródła naturalnego oświetlenia, wybrać takie przesłony okienne, jak i materiały, z których są wykonane, żeby mogły one odpowiednio regulować dopływ promieni słonecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. dekoria.pl

Styl aranżacji

REKLAMA

Jeśli chcemy uniknąć chaotycznego urządzenia wnętrza, zacznijmy od wybrania konkretnego stylu aranżacji. Najważniejsze jest to, żebyśmy dobrze się czuli w takiej przestrzeni, zastanówmy się czy wolimy wnętrza pełne przepychu, czy raczej odpowiadają nam te nowoczesne, stawiające na prostotę i funkcjonalność. Na tym etapie wybierzmy także paletę barw, na której będziemy bazowali. Ważne jest to, żeby zarówno wyposażenie, jak i kolorystyka odpowiadały naszemu temperamentowi. Dzięki temu stworzymy wnętrze, w którym naprawdę będziemy mieli ochotę przebywać, a to zapewni nam komfort mieszkania i dobre samopoczucie każdego dnia.

Dla pełnej wizualizacji naszego pomysłu, warto skorzystać z przydatnych narzędzi i sprawdzonych sposobów – do tych najprostszych należą kartka i ołówek, za pomocą, których naszkicujemy pokój wraz z kilkoma propozycjami jego aranżacji. Dodatkowo warto na taki projekt nanieść barwy – dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, jak komponuje się wymarzona wizja kolorystyczna. Alternatywą dla metody tradycyjnej są programy komputerowe lub dekoratory online, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas, lecz także umożliwiają stworzenie wiarygodnej wizualizacji, co zdecydowanie ułatwia nam zadanie.

Zobacz także: Wnętrze dla całej rodziny


Dodatki

Ostatnim etapem każdego projektu jest dobór dekoracji. Pamiętajmy, że nasze decyzje w tym wypadku nie dotyczą jedynie rodzaju ozdobnych elementów (np. wyboru pomiędzy roletami, firanami i zasłonami), ale także ich faktury, kolorystyki, ewentualnych wzorów. Tu także z pomocą przychodzą proste w obsłudze programy. Niektóre z nich pozwalają na żonglowanie zarówno elementami dekoracji, jak i materiałami, z jakich zostały one wykonane.

Fot. dekoria.pl

Żeby znaleźć odpowiednie dodatki trzeba zapoznać się z tym, co oferują sklepy – a zatem odwiedzajmy sklepy oraz przeglądajmy katalogi. Nie bójmy się także kupować w sklepach internetowych.

– Niezdecydowani klienci mogą zamówić bezpłatne próbki tkanin, którymi są wstępnie zainteresowani – przekonuje Agnieszka Rybka ze sklepu dekoria.pl. – Dzięki temu łatwo można sprawdzić czy rzeczywisty odcień i materiał sprawdzą się w konkretnym wnętrzu i przy określonym oświetleniu.

Zobacz także: Kryształy we wnętrzu mieszkania

Marzenia o wnętrzu idealnym możemy zrealizować samodzielnie i wcale nie potrzebujemy do tego profesjonalnego dekoratora, wystarczy trochę fantazji i odrobina wiary we własne siły, które w połączeniu z kilkoma uniwersalnymi zasadami i powszechnie dostępnymi narzędziami do samodzielnej aranżacji, z pewnością zaowocują spełnieniem snu o doskonałym własnym kącie.

Fot. dekoria.pl

Zobacz także: Więcej światła: przeszklenia wewnętrzne

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA