REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Żaluzje poziome – osłona okna czy także dekoracja?

Ewa Młynczyk
www.dekoracjeokien.pl
Żaluzje Fot. Faber
Żaluzje Fot. Faber
www.dekoracjeokien.pl

REKLAMA

REKLAMA

Latem, gdy słońce świeci intensywnie, najlepsze zabezpieczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń umożliwiają żaluzje poziome. Czy żaluzje mogą stanowić dekorację okna?

Żaluzje to osłony przeciwsłoneczne, kojarzące się raczej z typowo technicznym i użytkowym zastosowaniem do regulacji wpadającego przez okno światła niż z jego dekoracją.

REKLAMA

Ponieważ jeszcze kilka lat temu można je było kupić głównie w marketach budowlanych, w dość małym wyborze kolorów, a ich najczęściej plastikowe listki łatwo się wyginały, nie były doceniane jako element aranżacyjny wnętrz. Ale od tamtych czasów wiele się zmieniło. Wprowadzono nowe materiały, z których wykonuje się żaluzje, bogatą paletę barw i wzorów lamelek oraz nowe opcje sterowania, które czynią z żaluzji nowoczesną i urozmaiconą formę zasłony okiennej.

Zobacz także: Dekoracje okien – biżuteria okienna

REKLAMA

Przemyślany wybór rodzaju żaluzji, materiału, z którego mogą być wykonane, koloru lameli, szerokości listków, a także sposobu sterowania żaluzjami może z nich uczynić nie tylko praktyczną, lecz także wcale niebanalną i unikalną aranżację okna.

Żaluzje poziome dzięki możliwości obracania listków wokół ich osi, a także całkowitego podniesienia zasłony, pozwalają najlepiej ze wszystkich osłon okiennych regulować ilość światła dziennego, które chcemy wpuścić do wnętrza oraz chronić prywatność użytkowników. Światło słoneczne wpadające pomiędzy lamelkami tworzy w pomieszczeniu ciekawe efekty w postaci paskowych wzorów na ścianach, podłodze i meblach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najczęściej stosowanym materiałem wykorzystywanym do produkcji żaluzji jest aluminium, z którego wykonuje się listki (lamele). Zaletą użycia tego materiału jest olbrzymi wybór dostępnych kolorów i wzorów lameli oraz przystępna cena.

Zobacz także: Jak dobrać firany?

REKLAMA

Popularność, jaką uzyskały żaluzje do zasłaniania okien, skłoniła producentów do szukania nowych, jeszcze bardziej atrakcyjnych rozwiązań, które mogłyby być wykorzystywane przez dekoratorów projektujących dekoracje okien, nie tylko wnętrz nowoczesnych, lecz także tradycyjnie i stylowo urządzanych mieszkań i domów.

Do produkcji lameli żaluzji zastosowano egzotyczne drewno, skórę, a także tkaniny, a do obsługi – poza standardowym sznurkiem i prętem – systemy łańcuszkowe lub sterowane elektrycznie. Żaluzje drewniane, oprócz kilkunastu standardowych kolorów dostępne są także w bogatej kolorystyce i rozmaitych rysunkach słojów drewna egzotycznego. Stanowią wtedy produkt dość ekskluzywny i znacznie droższy.

Równie ekskluzywne są żaluzje wykonane ze skóry. Oferta kolorów skóry jest skromniejsza i ogranicza się do kilku podstawowych, lecz zastosowanie tego materiału tworzy niezwykle elegancki efekt.

Zobacz także: Jak ładnie i praktycznie udekorować okno?

Szerokie, pięciocentymetrowe żaluzje z tkaniny urzekają grą światła przenikającego nie tylko przez szczeliny między poszczególnymi lamelami, lecz także przez tkaninę, z której są wykonane. Koszty dekoracji okna z zastosowaniem tego typu żaluzji są porównywalne z innymi klasycznymi rozwiązaniami, takimi jak zasłony, firany lub rolety rzymskie.

W zależności od efektu, który zamierza się osiągnąć, żaluzje mogą stanowić jedyną dekorację okna albo być tylko jednym z jej elementów. Mogą także współistnieć z delikatną firanką lub z zasłonami.

Zobacz także: Modne rolety okienne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA