REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Miejsce do przechowywania, czyli schowki, półki i szafy

Magda Lehmann
Projektant wnętrz
Salon. Fot. Fotolia
Salon. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Miejsce do przechowywania powinno zostać uwzględnione już na etapie projektowym. Myśląc o dobrze zagospodarowanej przestrzeni we wnętrzu domu czy mieszkania wyobrażamy sobie zwykle piękne pokoje, przestronne sypialnie, obszerne hole czy pokoje kąpielowe a marginalizujemy te „nieciekawe” przestrzenie na składowanie.

Jednak w dobrym projekcie oprócz tych reprezentacyjnych przestrzeni do życia musi być miejsce na przechowywanie ubrań, sprzętów sportowych, zapasów żywności i chemii gospodarczej oraz naszych prywatnych zbiorów.

REKLAMA

REKLAMA

Nawet jeśli przy wstępnym projektowaniu przestrzeni nie docenia się roli schowków w domu czy mieszkaniu w dalszej perspektywie ich brak szybko daje się we znaki. Tego objawem jest później bałagan we wnętrzach i ciągłe poszukiwania rzeczy. Bez specjalnych pomieszczeń i schowków trudno zachować porządek i znaleźć potrzebne rzeczy.

Ważne żeby na etapie planowania urządzenia wnętrza pomyśleć by projekt zawierał miejsca do przechowywania i składowania. Oczywiście zwykle w domu można wygospodarować więcej schowków do przechowania niż w mieszkaniu. Sprytny projektant i tu zagospodaruje i ukryje schowki i pawlacze w niewidocznych, ale dostępnych dla mieszkańców miejscach. Kiedy wybiera się projekt wnętrza, warto sprawdzić, czy będzie w naszym lokum dosyć miejsca na wszystkie przedmioty towarzyszące nam w codziennym życiu.

Zobacz także: Jak uczynić poddasze możliwym do zamieszkania?

Czy w domu starczy miejsca na łyżwy, zapas ręczników albo dodatkowy serwis kawowy? Najlepiej to sprawdzić w tym samym momencie, w którym podejmuje się decyzję o tym, ile będzie w mieszkaniu łazienek, sypialni i czy kuchnia ma być otwarta, czy zamknięta. Wyodrębnienie wygodnych schowków i pomieszczeń pomocniczych jeszcze na etapie projektu będzie mniej kłopotliwe niż późniejsze przeróbki w ściankach działowych i zakupy kolejnych szaf i regałów. Niezmiernie ważne jest dobre zaplanowanie schowków, półek, regałów czy szaf – ale, żeby wygodnie móc z nich korzystać muszą one być łatwo dostępne.

Zobacz także: Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?

REKLAMA

Pamiętajmy, że im głębiej coś schowamy, tym rzadziej będziemy z tego korzystać. Uzmysłowienie sobie, jakie przedmioty będziemy chcieli przechowywać w naszym domu, a także – jak często i gdzie najbardziej będziemy ich potrzebować, to ważny etap planowania przestrzeni w domu. Oczywiście sposoby przechowywania zależą od wielkości budynku i zastosowanych w nim rozwiązań architektonicznych. Każdy planujący wnętrze swojego lokum powinien zaplanować miejsca do przechowywania stosownie do swoich zwyczajów, potrzeb i upodobań.

Środki czystości i sprzęt do sprzątania, zapas drewna do kominka, narty i łyżwy, stos ważnych czasopism, itp. – wszystkie te przedmioty, z którymi nie możemy się rozstać, gdzieś trzeba zgromadzić. Niektóre umieszczamy w szafie gospodarczej, a inne w pawlaczu, garderobie czy spiżarni. Na wszystkie trzeba znaleźć miejsce.

Zobacz także: Jak dobrze wykorzystać powierzchnię piwnicy?

Na przechowywanie można wykorzystać każde cofnięcie w murze, każdą wnękę wynikającą z konstrukcji budynku. Rozmaite, wbudowane w ścianę szafy i schowki są niemal obowiązkowym elementem współczesnych wnętrz, w których meble występują w minimalnej ilości, a wszystkie sprzęty są ukryte. Zabudowanie kącików pozwala uporządkować linię ścian i jest tańszym rozwiązaniem niż zakup drogich, dopasowanych do wystroju mieszkania mebli.

Najwygodniej mieszka się w takim domu czy mieszkaniu, w którym w różnych punktach rozmieszczone są składziki, garderoby i podręczne magazyny, czyli pomieszczenia, do którego można wejść. Tam, gdzie brak na nie miejsca są one zastąpione szafami czy schowkami. W dobrym projekcie pomieszczenia do składowania są odpowiednio rozmieszczone w przestrzeni wnętrza, a ich wielkość dopasowana jest do pełnionej funkcji. Na przykład wygodna garderoba czy szafa musi znajdować się przy sypialni, a miejsce na składowanie brudnej bielizny niedaleko pralki. Najbliżej głównego wejścia do domu czy mieszkania potrzebne jest miejsce na odłożenie ubrań wierzchnich i butów. W kuchni i jej pobliżu przechowujemy sprzęty służące do przygotowywania i spożywania posiłków, a także produkty spożywcze. Ważne jest to, żeby w kuchni była dostateczna ilość miejsca na szafki kuchenne. Schowek na jedzenie nie musi być tak duży jak pomieszczenia na odzież, w których trzeba zachować miejsce na swobodne poruszanie się. Tutaj wystarczy, by można było stanąć w progu i sięgnąć po wybrany produkt. W mniejszych mieszkaniach funkcję spiżarni może pełnić szafka stojąca w kuchni. Hermetycznie zamknięte zapasy produktów żywnościowych, po które sięgamy od czasu do czasu, można również przechowywać w schowku gospodarczym. Otoczenie stołu w jadalni to najwygodniejsze miejsce do przechowywania bielizny stołowej, wazonów, zastawy i nakryć stołowych. W jego pobliżu ustawiamy zatem kredens lub szafki, witryny czy wydrążamy wnęki w ścianach.

Zobacz także: Podłoga w domowej siłowni

Pokój dzienny to najlepsze miejsce do przechowywania książek, płyt, kolekcji i zbiorów. Warto więc wyznaczyć właśnie w tej części domu miejsce na bibliotekę, szafki na płyty czy regały na nasze zbiory. To bardzo ważne, żeby przed ostateczną decyzją o projekcie wnętrz pomyśleć o takim miejscu.

Zobacz także: Jak praktycznie urządzić spiżarnię?

W łazience zazwyczaj wystarczają niewielkie szafki na kosmetyki i ręczniki. Dobra aranżacja tej przestrzeni to bardzo ważna sprawa. Należy bowiem wygodnie i funkcjonalnie zmieścić wszystkie potrzebne meble i pogodzić je z rozmieszczeniem urządzeń sanitarnych.

Pamiętajmy zatem, że oprócz planowania naszych pięknych pomieszczeń reprezentacyjnych w domu czy mieszkaniu niemniej ważne jest mądre zaplanowanie miejsc do przechowywania zarówno ubrań, jak i środków spożywczych i chemicznych czy wreszcie naszych zbiorów. Przy każdej takiej powierzchni należy przemyśleć jej zagospodarowanie, układ półek i schowków oraz uwzględnić przestrzeń potrzebną do otwarcia drzwi i swobodne sięganie po znajdujące się tam przedmioty.

Zobacz także: Jak urządzić pralnię i suszarnię w domu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    REKLAMA

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    REKLAMA

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    REKLAMA