REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Miejsce do przechowywania, czyli schowki, półki i szafy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magda Lehmann
Projektant wnętrz
Salon. Fot. Fotolia
Salon. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Miejsce do przechowywania powinno zostać uwzględnione już na etapie projektowym. Myśląc o dobrze zagospodarowanej przestrzeni we wnętrzu domu czy mieszkania wyobrażamy sobie zwykle piękne pokoje, przestronne sypialnie, obszerne hole czy pokoje kąpielowe a marginalizujemy te „nieciekawe” przestrzenie na składowanie.

Jednak w dobrym projekcie oprócz tych reprezentacyjnych przestrzeni do życia musi być miejsce na przechowywanie ubrań, sprzętów sportowych, zapasów żywności i chemii gospodarczej oraz naszych prywatnych zbiorów.

REKLAMA

REKLAMA

Nawet jeśli przy wstępnym projektowaniu przestrzeni nie docenia się roli schowków w domu czy mieszkaniu w dalszej perspektywie ich brak szybko daje się we znaki. Tego objawem jest później bałagan we wnętrzach i ciągłe poszukiwania rzeczy. Bez specjalnych pomieszczeń i schowków trudno zachować porządek i znaleźć potrzebne rzeczy.

Ważne żeby na etapie planowania urządzenia wnętrza pomyśleć by projekt zawierał miejsca do przechowywania i składowania. Oczywiście zwykle w domu można wygospodarować więcej schowków do przechowania niż w mieszkaniu. Sprytny projektant i tu zagospodaruje i ukryje schowki i pawlacze w niewidocznych, ale dostępnych dla mieszkańców miejscach. Kiedy wybiera się projekt wnętrza, warto sprawdzić, czy będzie w naszym lokum dosyć miejsca na wszystkie przedmioty towarzyszące nam w codziennym życiu.

Zobacz także: Jak uczynić poddasze możliwym do zamieszkania?

Czy w domu starczy miejsca na łyżwy, zapas ręczników albo dodatkowy serwis kawowy? Najlepiej to sprawdzić w tym samym momencie, w którym podejmuje się decyzję o tym, ile będzie w mieszkaniu łazienek, sypialni i czy kuchnia ma być otwarta, czy zamknięta. Wyodrębnienie wygodnych schowków i pomieszczeń pomocniczych jeszcze na etapie projektu będzie mniej kłopotliwe niż późniejsze przeróbki w ściankach działowych i zakupy kolejnych szaf i regałów. Niezmiernie ważne jest dobre zaplanowanie schowków, półek, regałów czy szaf – ale, żeby wygodnie móc z nich korzystać muszą one być łatwo dostępne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?

REKLAMA

Pamiętajmy, że im głębiej coś schowamy, tym rzadziej będziemy z tego korzystać. Uzmysłowienie sobie, jakie przedmioty będziemy chcieli przechowywać w naszym domu, a także – jak często i gdzie najbardziej będziemy ich potrzebować, to ważny etap planowania przestrzeni w domu. Oczywiście sposoby przechowywania zależą od wielkości budynku i zastosowanych w nim rozwiązań architektonicznych. Każdy planujący wnętrze swojego lokum powinien zaplanować miejsca do przechowywania stosownie do swoich zwyczajów, potrzeb i upodobań.

Środki czystości i sprzęt do sprzątania, zapas drewna do kominka, narty i łyżwy, stos ważnych czasopism, itp. – wszystkie te przedmioty, z którymi nie możemy się rozstać, gdzieś trzeba zgromadzić. Niektóre umieszczamy w szafie gospodarczej, a inne w pawlaczu, garderobie czy spiżarni. Na wszystkie trzeba znaleźć miejsce.

Zobacz także: Jak dobrze wykorzystać powierzchnię piwnicy?

Na przechowywanie można wykorzystać każde cofnięcie w murze, każdą wnękę wynikającą z konstrukcji budynku. Rozmaite, wbudowane w ścianę szafy i schowki są niemal obowiązkowym elementem współczesnych wnętrz, w których meble występują w minimalnej ilości, a wszystkie sprzęty są ukryte. Zabudowanie kącików pozwala uporządkować linię ścian i jest tańszym rozwiązaniem niż zakup drogich, dopasowanych do wystroju mieszkania mebli.

Najwygodniej mieszka się w takim domu czy mieszkaniu, w którym w różnych punktach rozmieszczone są składziki, garderoby i podręczne magazyny, czyli pomieszczenia, do którego można wejść. Tam, gdzie brak na nie miejsca są one zastąpione szafami czy schowkami. W dobrym projekcie pomieszczenia do składowania są odpowiednio rozmieszczone w przestrzeni wnętrza, a ich wielkość dopasowana jest do pełnionej funkcji. Na przykład wygodna garderoba czy szafa musi znajdować się przy sypialni, a miejsce na składowanie brudnej bielizny niedaleko pralki. Najbliżej głównego wejścia do domu czy mieszkania potrzebne jest miejsce na odłożenie ubrań wierzchnich i butów. W kuchni i jej pobliżu przechowujemy sprzęty służące do przygotowywania i spożywania posiłków, a także produkty spożywcze. Ważne jest to, żeby w kuchni była dostateczna ilość miejsca na szafki kuchenne. Schowek na jedzenie nie musi być tak duży jak pomieszczenia na odzież, w których trzeba zachować miejsce na swobodne poruszanie się. Tutaj wystarczy, by można było stanąć w progu i sięgnąć po wybrany produkt. W mniejszych mieszkaniach funkcję spiżarni może pełnić szafka stojąca w kuchni. Hermetycznie zamknięte zapasy produktów żywnościowych, po które sięgamy od czasu do czasu, można również przechowywać w schowku gospodarczym. Otoczenie stołu w jadalni to najwygodniejsze miejsce do przechowywania bielizny stołowej, wazonów, zastawy i nakryć stołowych. W jego pobliżu ustawiamy zatem kredens lub szafki, witryny czy wydrążamy wnęki w ścianach.

Zobacz także: Podłoga w domowej siłowni

Pokój dzienny to najlepsze miejsce do przechowywania książek, płyt, kolekcji i zbiorów. Warto więc wyznaczyć właśnie w tej części domu miejsce na bibliotekę, szafki na płyty czy regały na nasze zbiory. To bardzo ważne, żeby przed ostateczną decyzją o projekcie wnętrz pomyśleć o takim miejscu.

Zobacz także: Jak praktycznie urządzić spiżarnię?

W łazience zazwyczaj wystarczają niewielkie szafki na kosmetyki i ręczniki. Dobra aranżacja tej przestrzeni to bardzo ważna sprawa. Należy bowiem wygodnie i funkcjonalnie zmieścić wszystkie potrzebne meble i pogodzić je z rozmieszczeniem urządzeń sanitarnych.

Pamiętajmy zatem, że oprócz planowania naszych pięknych pomieszczeń reprezentacyjnych w domu czy mieszkaniu niemniej ważne jest mądre zaplanowanie miejsc do przechowywania zarówno ubrań, jak i środków spożywczych i chemicznych czy wreszcie naszych zbiorów. Przy każdej takiej powierzchni należy przemyśleć jej zagospodarowanie, układ półek i schowków oraz uwzględnić przestrzeń potrzebną do otwarcia drzwi i swobodne sięganie po znajdujące się tam przedmioty.

Zobacz także: Jak urządzić pralnię i suszarnię w domu?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA