REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kolorystyka wnętrza – jak ją dobrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Dekoracyjna naklejka na ścianę. Fot. www.OklejGo.pl
Dekoracyjna naklejka na ścianę. Fot. www.OklejGo.pl
www.OklejGo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kolor ścian to bardzo istotny element wystroju wnętrza – może sprawić, że nawet bez drogich mebli będzie się wydawało eleganckie, ale może też podkreślić wszystkie mankamenty pomieszczenia. Istnieje na szczęście zbiór sprawdzonych metod na uniknięcie wpadki przy wyborze kolorystyki. Zobacz w jaki sposób należy dobierać kolorystykę do wnętrza.

Kolor ze wzornika a rzeczywistość

Chcemy pomalować pokój lub całe mieszkanie. Wiemy jakie kolory lubimy i jaki pasuje nam do danego wnętrza. Idziemy więc do sklepu i ze wzornika wybieramy ten właściwy, który nam się podoba, kupujemy farbę, wracamy do domu. Wtedy najczęściej okazuje się, że idealny kolor jest zbyt jasny, zbyt ciemny, zbyt jaskrawy lub po prostu odbiega od naszych oczekiwań. Dlaczego tak się dzieje?

REKLAMA

W sklepie kolory oglądamy przy sztucznym oświetleniu i na małym próbniku, który ma określoną fakturę. Innymi słowy – trzeba być jasnowidzem, żeby przewidzieć jak ten kolor będzie wyglądał na ścianie w naszym domu. Co zatem zrobić jeżeli nie mamy tego cennego daru?

Niektórzy producenci oferują swoim klientom możliwość zrobienia symulacji komputerowej konkretnego wnętrza w wybranej kolorystyce. Nie jest to jednak najlepszy sposób, ponieważ do końca nie wiemy, jaki będzie ostateczny efekt.

Najlepiej jest poszukać farby w mniejszym opakowaniu lub próbek, które oferują niektórzy producenci. Dzięki nim możemy pomalować część ściany i przekonać się, jak naprawdę wygląda dany kolor – na dużej powierzchni i przy świetle dziennym. Pamiętajmy, że z oceną koloru należy wstrzymać się do momentu, kiedy farba całkowicie wyschnie.

Zobacz także: Maki we wnętrzach: GALERIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łączenie kolorów, czyli stąpanie po polu minowym

Oprócz osobistych upodobań wybór kolorystyki jest często zdeterminowany również aktualną modą. W ostatnim czasie modne stało się łączenie barw ciepłych i chłodnych. I to jest właśnie stąpanie po polu minowym, bo w przypadku jednoczesnego doboru kolorów ciepłych i zimnych, bardzo łatwo o pomyłkę. To, jak kolor będzie wyglądał sam, może się znacząco różnić od tego, jak będzie wyglądał w połączeniu z innym kolorem (jasny może np.: upodobnić się do sąsiedniego ciemnego).

Zobacz także: Kolory Wielkanocy

REKLAMA

Jeżeli nie czujemy się pewnie w kwestii doboru kolorów, lepiej spojrzeć na koło barw i wybrać kolory sąsiadujące ze sobą, te będą razem wyglądały harmonijnie. Do większości kolorów pasuje także wiele barw nienasyconych np. biel, szarość i czerń.

Jeśli marzą się nam zestawienia bardziej nieoczekiwane, należy pamiętać, że barwy kontrastowe wzajemnie się wzmacniają (np. czerwień będzie się wydawała dużo intensywniejsza w połączeniu z niebieskim).

Generalnie warto pamiętać o złotej zasadzie, że mniej znaczy więcej i wybrać do wnętrza maksymalnie trzy kolory – jeden dominujący i dwa dopełniające.

Zobacz także: Pościel w wiosennych kolorach: GALERIA

Nowy kolor kontra stare wyposażenie

Jeżeli decydujemy się jedynie na zmianę koloru wnętrza bez wymiany mebli, okien, drzwi, podłóg, pamiętajmy o zachowaniu harmonii pomiędzy tymi elementami. Kolor może dokonać bardzo wielu zmian, niekoniecznie pożądanych. Stolarkę możemy przemalować, ale meble nie zawsze, dlatego też, aby uniknąć przykrej niespodzianki, podczas testowania nowych kolorów warto zestawić je z wyposażeniem, które później będzie z nim sąsiadować.

Mała rewolucja

Jeżeli chcemy odmienić wnętrze, ale nie od razu chcemy przemalowywać je na intensywny kolor, możemy zdecydować się na sprawdzony i bezpieczny sposób – czyli pomalowanie lub wytapetowanie tylko jednej ściany. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku pozostałe ściany powinny albo być neutralne, albo też w jakiś sposób z nią współgrać. Jeśli np. wybierzemy wzorzystą tapetę, resztę ścian pomalujmy na jeden z odcieni tapety.

Zobacz także: Nefrytowa zieleń we wnętrzu

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

REKLAMA

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

REKLAMA