REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kolorystyka wnętrza – jak ją dobrać?

Joanna Orzechowska
Dekoracyjna naklejka na ścianę. Fot. www.OklejGo.pl
Dekoracyjna naklejka na ścianę. Fot. www.OklejGo.pl
www.OklejGo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kolor ścian to bardzo istotny element wystroju wnętrza – może sprawić, że nawet bez drogich mebli będzie się wydawało eleganckie, ale może też podkreślić wszystkie mankamenty pomieszczenia. Istnieje na szczęście zbiór sprawdzonych metod na uniknięcie wpadki przy wyborze kolorystyki. Zobacz w jaki sposób należy dobierać kolorystykę do wnętrza.

Kolor ze wzornika a rzeczywistość

Chcemy pomalować pokój lub całe mieszkanie. Wiemy jakie kolory lubimy i jaki pasuje nam do danego wnętrza. Idziemy więc do sklepu i ze wzornika wybieramy ten właściwy, który nam się podoba, kupujemy farbę, wracamy do domu. Wtedy najczęściej okazuje się, że idealny kolor jest zbyt jasny, zbyt ciemny, zbyt jaskrawy lub po prostu odbiega od naszych oczekiwań. Dlaczego tak się dzieje?

REKLAMA

W sklepie kolory oglądamy przy sztucznym oświetleniu i na małym próbniku, który ma określoną fakturę. Innymi słowy – trzeba być jasnowidzem, żeby przewidzieć jak ten kolor będzie wyglądał na ścianie w naszym domu. Co zatem zrobić jeżeli nie mamy tego cennego daru?

Niektórzy producenci oferują swoim klientom możliwość zrobienia symulacji komputerowej konkretnego wnętrza w wybranej kolorystyce. Nie jest to jednak najlepszy sposób, ponieważ do końca nie wiemy, jaki będzie ostateczny efekt.

Najlepiej jest poszukać farby w mniejszym opakowaniu lub próbek, które oferują niektórzy producenci. Dzięki nim możemy pomalować część ściany i przekonać się, jak naprawdę wygląda dany kolor – na dużej powierzchni i przy świetle dziennym. Pamiętajmy, że z oceną koloru należy wstrzymać się do momentu, kiedy farba całkowicie wyschnie.

Zobacz także: Maki we wnętrzach: GALERIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łączenie kolorów, czyli stąpanie po polu minowym

Oprócz osobistych upodobań wybór kolorystyki jest często zdeterminowany również aktualną modą. W ostatnim czasie modne stało się łączenie barw ciepłych i chłodnych. I to jest właśnie stąpanie po polu minowym, bo w przypadku jednoczesnego doboru kolorów ciepłych i zimnych, bardzo łatwo o pomyłkę. To, jak kolor będzie wyglądał sam, może się znacząco różnić od tego, jak będzie wyglądał w połączeniu z innym kolorem (jasny może np.: upodobnić się do sąsiedniego ciemnego).

Zobacz także: Kolory Wielkanocy

REKLAMA

Jeżeli nie czujemy się pewnie w kwestii doboru kolorów, lepiej spojrzeć na koło barw i wybrać kolory sąsiadujące ze sobą, te będą razem wyglądały harmonijnie. Do większości kolorów pasuje także wiele barw nienasyconych np. biel, szarość i czerń.

Jeśli marzą się nam zestawienia bardziej nieoczekiwane, należy pamiętać, że barwy kontrastowe wzajemnie się wzmacniają (np. czerwień będzie się wydawała dużo intensywniejsza w połączeniu z niebieskim).

Generalnie warto pamiętać o złotej zasadzie, że mniej znaczy więcej i wybrać do wnętrza maksymalnie trzy kolory – jeden dominujący i dwa dopełniające.

Zobacz także: Pościel w wiosennych kolorach: GALERIA

Nowy kolor kontra stare wyposażenie

Jeżeli decydujemy się jedynie na zmianę koloru wnętrza bez wymiany mebli, okien, drzwi, podłóg, pamiętajmy o zachowaniu harmonii pomiędzy tymi elementami. Kolor może dokonać bardzo wielu zmian, niekoniecznie pożądanych. Stolarkę możemy przemalować, ale meble nie zawsze, dlatego też, aby uniknąć przykrej niespodzianki, podczas testowania nowych kolorów warto zestawić je z wyposażeniem, które później będzie z nim sąsiadować.

Mała rewolucja

Jeżeli chcemy odmienić wnętrze, ale nie od razu chcemy przemalowywać je na intensywny kolor, możemy zdecydować się na sprawdzony i bezpieczny sposób – czyli pomalowanie lub wytapetowanie tylko jednej ściany. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku pozostałe ściany powinny albo być neutralne, albo też w jakiś sposób z nią współgrać. Jeśli np. wybierzemy wzorzystą tapetę, resztę ścian pomalujmy na jeden z odcieni tapety.

Zobacz także: Nefrytowa zieleń we wnętrzu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA