Pasy i koła w dekoracji wnętrz
REKLAMA
REKLAMA
Połączenie pasków i kół w dekoracji wnętrz dodaje świeżości, jest niebanalne, ciekawe i wprowadza do pomieszczenia pogodny nastrój. Zanim jednak zdecydujemy się na taki zabieg powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach, aby nie stworzyć wrażenia bałaganu.
REKLAMA
Kolorystyczny pomost
Występujące w duecie pasy i koła powinny być przede wszystkim w podobnej gamie kolorystycznej. Mogą to być na przykład żółcienie, fiolety, kolor pomarańczowy i czerwony lub też błękit, zieleń, biel i turkus. Odpowiednie zestawienie barw nie tylko stworzy spójny efekt, ale i ciekawy, bardzo efektowny rytm.
Zobacz także: Kolor we wnętrzu: kompendium
Na miarę
Stosując pasy we wnętrzu powinniśmy pamiętać, że możemy w łatwy sposób modelować nimi optycznie jego wymiary. Szerokie, poprzeczne paski nie sprawdzą się w niskim pomieszczeniu. Aby je „wydłużyć” powinniśmy zastosować bowiem pasy pionowe. Niedoskonałości proporcji zbyt wąskiego wnętrza możemy poprawić stosując wąskie, poziome pasy. Przy aranżowaniu motywu kół mamy nieco większą swobodę, jednak warto wiedzieć, że w mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się drobniejszy deseń.
Zobacz także: Tkaniny dekoracyjne: charakterystyka
Dyscyplina
REKLAMA
Zestawiając ze sobą tak wyraziste wzory powinniśmy zachować ostrożność. Łatwo bowiem stworzyć w ten sposób we wnętrzu chaos. Przede wszystkim warto nie przesadzić z wybranymi deseniami. Tapeta w koła powinna leżeć na jednej ze ścian – pozostałe pomalujmy bardziej neutralnym kolorem. Dzięki temu podkreślimy walory estetyczne wybranego motywu. Postarajmy się także nie zagracić pomieszczenia. Zestawienie pasów i kół będzie główną jego ozdobą, dlatego też ograniczmy bibeloty do minimum.
Do tego typu wnętrza ładnie pasować będą rośliny – oczywiście odpowiednio dobrane! Na tle pasków ustawmy doniczki z kwiatami szablolistnymi. Chcąc natomiast zaaranżować rośliny na ścianie z tapetą z motywem kół zdecydujmy się na te o okrągłym pokroju.
REKLAMA
REKLAMA