REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Orientalne kolory we wnętrzu

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Orientalne kolory nadadzą wnętrzu odrobinę egzotyki. Jeśli zdecydujemy się zastosować orientalne kolory we wnętrzu warto sprawdzić, które będą odpowiednie. Podpowiadamy, jakie kolory zastosować.

Odrobina orientalnej egzotyki stanowi doskonałe antidotum na nudę. Japońska harmonia, chiński przepych oraz indyjska baśniowość – to 3 główne nurty stylu orientalnego.

REKLAMA

Azja najczęściej kojarzy nam się z mieszanką barwnych kultur, różnorodnością i... nieodgadnioną tajemnicą. Zarazem coraz modniejsze staje się wprowadzanie tej egzotyki do naszych domów oraz do mieszkań. Wbrew pozorom styl orientalny nie jest jednak konkretnym, jasno określonym sposobem aranżacji wnętrz – pod tą nazwą kryje się raczej bogata paleta nurtów czerpiących z rozmaitych kultur. Pośród nich najpopularniejsze to: styl japoński, chiński oraz indyjski.

Zobacz także: Kolory ścian w mieszkaniu

Harmonia pod znakiem Japonii

Zdecydowana prostota, perfekcjonizm tkwiący w każdym detalu oraz aura wyciszenia – to najczęściej zaskakuje Europejczyków podziwiających wnętrza rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Styl japoński – czepiący z filozofii zen – odznacza się bowiem dążeniem do pełnej harmonii wszystkich elementów pomieszczenia. Dlatego na ścianach pojawiają się przede wszystkim barwy neutralne, takie jak beż, biel, brąz oraz zieleń. Mieszkańcy Japonii cenią ich wyciszające działanie oraz atmosferę refleksji, jaką wprowadzają do wnętrza. Co ciekawe Japończycy nie unikają także wyraźnych kontrastowych połączeń i tworzą kompozycje czerni z bielą lub z czerwienią, które symbolizują energię oraz żywioły. W zestawieniach tych zawsze jednak bardzo ważna jest harmonia przeciwieństw – żadna z barw nie może zdominować wnętrza. Obok nich w stylu japońskim wykorzystuje się również fiolet oraz róż, które uważane są za pobudzające.

Przepych w chińskim wydaniu

W Chinach japońska asceza wyraźnie ustępuje paletom wyrazistych barw, którymi rządzi sztuka feng shui oraz wiara, że każdy kolor powiązany jest z jednym z żywiołów. Jednym z nich jest ogień, według Chińczyków to symbol pasji oraz energii – przynosi sukcesy, bogactwo, szczęście oraz sławę. Podporządkowane są mu takie barwy, jak intensywna czerwień, czerń, róż oraz złoty i pomarańczowy. To właśnie te barwy najczęściej można spotkać w chińskich domach, gdyż ich zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom pomyślności i dostatku. Ponadto można je łączyć z efektami dekoracyjnymi, inspirowanymi naturą. Warto jednak pamiętać, że nadmiar ognistych odcieni staje się destrukcyjny. Dlatego w Państwie Środka dla równowagi sięga się najczęściej po barwy ziemi: beże oraz brązy, które zapewniają bezpieczeństwo i stabilność. Obok nich Chińczycy sięgają także – choć rzadziej – po kolory metalu (szarości, przeganiające troski), drzewa (zielenie i brązy, oznaczające siły witalne), a także wody (niebieski i granatowy, symbolizujące porozumienie, a ponadto odstraszające złe moce). Co ciekawe, w Chinach bardzo rzadko stosuje się biel, gdyż jest to kolor żałoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kolory - wpływ na człowieka: GALERIA

Baśniowy styl indyjski

Trzeci najpopularniejszy nurt orientalny to styl indyjski. W przeciwieństwie do pozostałych nie kieruje się ani ascezą filozofii zen, ani też skomplikowaną symboliką barw feng shui. Zamiast nich mamy mnóstwo swobody, improwizacji oraz radości. Hindusi najczęściej sięgają bowiem po pogodne i intensywne kolory: żywe żółcie, pomarańcze i czerwienie. Nie unikają też jaskrawych róży i zieleni. Co ważne, w Indiach ta intensywność dotyczy nie tylko ścian, lecz wszystkich elementów: tkanin, mebli, dodatków, a nawet podłóg. Można wręcz powiedzieć, że radosne barwy są wszędzie. Często też towarzyszą im misterne ornamenty, nawiązujące do przyrody oraz mitologii hinduskiej. Mieszkańca Europy może czasem przerażać ten natłok barw, ale to właśnie bogactwo i rozmaitość stanowią znaki firmowe stylu indyjskiego. Mieszkańcy Indii wierzą bowiem, że barwy otoczenia wpływają na człowieka – stąd sięganie po kolory jaskrawe ma przynieść radość oraz szczęście.

Źródło: Dekoral

Sypialnia w stylu chińskim.
Dekoral
Chińczycy sięgają także – choć rzadziej – po kolory metalu (szarości, przeganiające troski), drzewa (zielenie i brązy, oznaczające siły witalne), a także wody (niebieski i granatowy, symbolizujące porozumienie, a ponadto odstraszające złe moce).
Dekoral
W Państwie Środka dla równowagi sięga się najczęściej po barwy ziemi: beże oraz brązy, które zapewniają bezpieczeństwo i stabilność.
Dekoral
Hindusi najczęściej sięgają bowiem po pogodne i intensywne kolory: żywe żółcie, pomarańcze i czerwienie.
Dekoral
Mieszkańca Europy może czasem przerażać ten natłok barw, ale to właśnie bogactwo i rozmaitość stanowią znaki firmowe stylu indyjskiego.
Dekoral
Barwa w kolorze kwitnącej wiśni obrazuje styl japoński.
Dekoral
Styl japoński w jasnych kolorach.
Dekoral
Styl japoński w salonie z zielonym akcentem.
Dekoral
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA