REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pokój idealny do wypoczynku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zielony kolor sprzyja wypoczynkowi. Fot. Fotolia
Zielony kolor sprzyja wypoczynkowi. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pokój, w którym można odpocząć potrzebny jest w każdym domu. Czasami wystrój mieszkania nie sprzyja relaksowi, ponieważ ściany i meble są kolorach w zbyt smutnych lub zbyt krzykliwych. Przed rozpoczęciem aranżowania pokoju, który będzie nam służył jako miejsce wypoczynku, powinniśmy dowiedzieć się, jakie kolory będą do tego najlepsze.

Pokój idealny do wypoczynku to taki, który będzie działał na nasze zmysły kojąco. Barw działających kojąco na psychikę jest kilka, każdy z nas jednak inaczej reaguje na kolory. Jednych bardziej uspokaja delikatny, pastelowy wrzos, innych bardziej wyraziste barwy, jak na przykład nasycony turkus. Kiedy już zdecydujemy się na to, jaki kolor mają mieć ściany naszego pokoju, zróbmy małą próbę: pomalujmy duży arkusz papieru na wybrany kolor i umieśćmy arkusz w widocznym miejscu. Jeśli po dwóch tygodniach będziemy się czuć dobrze w towarzystwie wybranego koloru, możemy bez obaw pomalować ściany. Pamiętać należy również o meblach. Czasami aby zaaranżować pokój sprzyjający wypoczynkowi, wystarczy nieco odmienić kolorystykę mebli. Często charakter wnętrza zmienia się nie do poznania po przemalowaniu mebli lub ubraniu ich w kolorowe pokrowce. Dzięki temu możemy przeistoczyć pokój w zgodny z naszymi oczekiwaniami bez konieczności malowania ścian. Jeżeli jednak decydujemy się na malowanie, najlepiej jest użyć farb akrylowych, które mają żywe i soczyste barwy, a przy tym są bardzo trwałe. Jest kilka kolorów, które sprzyjają wypoczynkowi.

REKLAMA

Zobacz także: Miedziany kolor w aranżacji wnętrz

Biały

Biel może ukoić nasze zmysły, ale nie wtedy, gdy występuje solo. Monotonia bieli bywa przygnębiająca, dlatego dobrze jest ją ożywić kontrastowymi akcentami. W tej roli idealnie sprawdzają się elementy w odcieniach granatu, fioletu i błękitu.

Zobacz także: Połączenia kolorystyczne: czarny i biały


Zielony

Kolor zielony ma naturalne właściwości kojące. Pozwala zachować równowagę psychiczną, odpręża, a czasem nawet nieco rozleniwia. Zieleń zastosowana we wnętrzu ma jeszcze jedną, bardzo przydatną właściwość – optycznie powiększa wnętrze. Podczas wybierania koloru do pokoju, w którym chcemy wypoczywać, bierzmy pod uwagę jasne odcienie, takie jak groszkowy, seledynowy czy pistacjowy, ponieważ właśnie te działają kojąco. Kolor zgniłozielony i oliwkowy raczej nie wniosą do wnętrza atmosfery harmonii i odpoczynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Energetyczne kolory w salonie

Niebieski

Według badań naukowych kolor niebieski działa odprężająco na co drugiego człowieka. Niebieski pokój znakomicie wycisza i oddala naszą psychikę od codziennego zgiełku. Kolor niebieski możemy zastosować nie tylko na ścianach, lecz także możemy przemycić go w barwie oświetlenia. Najlepiej sprawdzają się odcienie jasne, np. lazur lub niezapominajka. Jeśli pokojem, w którym chcemy wypoczywać, ma być sypialnia, możemy spróbować nieco bardziej nasyconych odcieni, które mają właściwości nasenne. Kolor niebieski znakomicie odpędza stres i zmęczenie, a także dodaje pomieszczeniu nieco świeżości.

Wrzos

Kolor wrzosowy i lawendowy jest idealny dla osób, które nie przepadają za intensywnymi odcieniami. Jasne odcienie fioletu uspokajają i sprzyjają twórczemu myśleniu. Jeśli nie cały pokój, to choć drobne elementy w kolorze wrzosu powinny się znaleźć w naszym wypoczynkowym kąciku.

Zobacz także: Fiolet, purpura i srebro w salonie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA