Komputer dla gracza
REKLAMA
REKLAMA
Komputer dla gracza to przede wszystkim jakość i płynność gier. Nikt z pewnością nie lubi, jak podczas szybkiej akcji, ta gwałtownie spowalnia, postać zamiast dynamicznie biec, przemieszcza się klatka po klatce i zamiast cieszyć się z gry, mamy ochotę cisnąć nią w najdalszy kąt pokoju.
REKLAMA
Komputer dla gracza – miejsce
Komputer dla gracza w jadalni lub w sypialni, to nie jest najlepsze rozwiązanie. Jeżeli mamy tylko możliwość, dobrze jest, aby komputer dla gracza stał w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzał innym domownikom – na przykład w gabinecie.
REKLAMA
Gdy nasze dziecko dzieli pokój z rodzeństwem, które nie interesuje się tego typu rozrywką, dobrze jest znaleźć inne miejsce, aniżeli wspólny pokój. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zawsze można wyznaczyć czas, w którym gracz będzie mógł spokojnie oddać się swojemu zamiłowaniu.
Przy wyborze miejsca powinniśmy się kierować poziomem hałasu, jaki powoduje komputer, który kilka godzin chodzi na wysokich obrotach. Nawet jeżeli gracz założy na uszy słuchawki i nie będą do nas docierały odgłosy samej gry, to ciągłe naciskanie myszki lub klawiatury, może najbardziej cierpliwych wyprowadzić z równowagi.
Zobacz także: Komputer dla ucznia
Wygląd i funkcjonalność
Obudowa komputera, oczywiście może wyglądać ładnie i pasować do wystroju naszego wnętrza, ale nie jest to jej główną funkcją. Obudowa komputera, szczególnie do komputera dla gracza, powinna odpowiadać za dobre chłodzenie wszystkich komponentów i tłumić hałas. Wszystkie komponenty, przy wielogodzinnym graniu, nagrzewają się i działają coraz głośniej.
REKLAMA
Obudowa musi być odpowiednio duża – co najmniej Midi Tower, aby pomieścić cały sprzęt. Im większe prześwity w obudowie i minimum dwa wiatraki wolnoobrotowe, tym lepsze chłodzenie. Zasilacz powinien mieć taką moc, aby wytrzymał działanie wszystkich komponentów – z kartą graficzną na czele. Moc zasilacza powinna być zawsze większa, niż pobór prądu wszystkich elementów komputera w momencie największego obciążenia.
Monitor do gier może być jeden, ale istnieje możliwość podłączenia kilku monitorów do jednej karty graficznej. Oczywiście, im więcej kart graficznych przy większej ilości monitorów, którymi możemy się otoczyć, tym wydajność gry wzrasta. A zwykłe wyścigi samochodowe, gdy korzystamy z choćby trzech monitorów, nabierają nowego wrażenia.
Karta graficzna
To najważniejszy komponent, który odpowiada za to jak nasza gra będzie wyglądała. Ceny kart graficznych to od 500 do ponad 2000 złotych. Wybór jest duży, ale różnice w odbiorze gry również. Jeżeli zależy nam, aby gra po prostu działała, to możemy zdecydować się na najtańsze modele. Jeżeli zależy nam na wydajności w rozsądnej cenie – wyboru możemy szukać w kartach do około 800–9 00 złotych, o pamięci od 1GB.
Dla fanów prędkości, jakości i wydajności to karty graficzne z najwyższej półki spełnią ich największe oczekiwania.
Procesor
Od rodzaju procesora zależy jak szybko komputer będzie wykonywał nasze komendy. Wymagająca gra potrzebuje szybszego procesora, aby działała płynnie. Ceny procesorów zaczynają się już od około 800, a te najszybsze plasują się na poziomie 3000 złotych i więcej.
Kupując procesor 4 rdzeniowy, bierzmy pod uwagę nie tylko cenę, ale fakt, że w przyszłości coraz więcej gier, będzie wykorzystywało 4 rdzenie i więcej. Ponadto, wydajność komputera, z procesorem 4 rdzeniowym, znacznie wzrasta.
Płyta główna
Płyta główna, do komputera dla gracza, jest uzależniona od wyboru procesora. Warto wiedzieć, że żadna płyta główna nie obsługuje wszystkich procesorów. Płyta główna dla gracza powinna cechować się dużą wydajnością i dobrą jakością wykonania. Koszt płyty głównej to od 400 do około 2000 złotych.
Zobacz także: Komponenty do komputera dla ucznia
REKLAMA
REKLAMA