REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak samodzielnie zrobić świeczki?

Iwona Szadkowska
Należy wiedzieć, że parafina podgrzana do 100˚C może się zapalić, zatem lepiej nie zostawiajmy topiącego się wosku bez nadzoru.
Należy wiedzieć, że parafina podgrzana do 100˚C może się zapalić, zatem lepiej nie zostawiajmy topiącego się wosku bez nadzoru.
Ikea

REKLAMA

REKLAMA

Świeczki stanowią szykowny element dekoracyjny każdego wnętrza. Niekiedy, choć szukaliśmy wszędzie, nie znajdujemy tej właściwej, jedynej i niepowtarzalnej. Wówczas możemy wpaść na pomysł, aby wykonać świece samodzielnie. Tylko jak się za to zabrać? Co jest niezbędne do samodzielnego wykonania świeczki?

Wosk

Do samodzielnego zrobienia świeczki będzie nam potrzebna parafina. Możemy ją kupić w wersji zapachowej, plastycznej czy zwykłej i w odpowiedniej dla nas barwie. Koszt 200 gram parafiny to, w zależności od rodzaju i koloru, od 6 do 15zł. Możemy także rozpuścić stare świeczki, które nie nadają się już do palenia. Ta metoda sprawdzi się również, jeśli zależy nam na stworzeniu czegoś niepowtarzalnego, nowego i przede wszystkim własnego.

REKLAMA

Przy topieniu parafiny należy szczególnie uważać, gdyż jest ona tak samo niebezpieczna jak gorący olej. Ważne również, aby nie topić wosku bezpośrednio na ogniu czy w mikrofalówce, ale w kąpieli wodnej. Wybieramy jeden garnek na straty, do którego wrzucamy kawałki świeczek – możemy je zetrzeć na tarce lub pokroić, a do drugiego garnka, do poziomu 2/3 wlewamy wodę. Wosk stopi się pod wpływem pary.

Należy wiedzieć, że parafina podgrzana do 100˚C może się zapalić, zatem lepiej nie zostawiajmy topiącego się wosku bez nadzoru.

Do nalewania wosku może nam posłużyć stara chochla ze stali nierdzewnej i lejek, który będzie niezrównany do wlewania parafiny w foremki.

Zobacz także: Ozdabianie abażuru

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Knot do świec

Przy zakupie knota możemy wybierać spośród różnych wielkości i kolorów. Najlepsze knoty to te wykonane z bawełny grubo plecionej, gdyż pali się dłużej, aniżeli inne rodzaje. Koszt 10 sztuk knota bawełnianego razem z metalowym ciężarkiem to około 2 złotych. Nowy knot należy wcześniej zanurzyć w roztopionym wosku, pozostawić do wyschnięcia i następnie umieścić w formie.

Zobacz także: Aromatyczne bombki na święta

Formy do świec

Możemy kupić gotowe: plastikowe, metalowe lub silikonowe lub skorzystać z własnych pomysłów. Jako forma może posłużyć nam puszka, foremka do ciastek, kubeczki po lodach, foremki po czekoladkach, kartonowe pudełka wygięte w kształt stożka, a nawet lejek. Świeczkę możemy także zrobić w ozdobnym, szklanym naczyniu. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Pamiętajmy, że formy plastikowe nie nadają się do wosku o temperaturze przekraczającej 80˚C – mogą się stopić.

Barwniki do świec

Możemy wybierać spośród wszelkich dostępnych odcieni. Kolory można również łączyć, aby uzyskać inny. Niektóre rodzaje są bardzo intensywne, więc ich niewielka ilość pozwala osiągnąć upragniony efekt. 5g barwnika w granulkach to koszt około 4 złotych. Barwnik dodaje się do stopionego wosku.

Zobacz także: Lampiony i świeczniki na święta

Do zmiany koloru świecy, można także użyć lakieru. Wówczas lakier nakładamy za pomocą pędzelka na już gotową świeczkę. Koszt 30 ml lakieru do świec to około 6 złotych za sztukę.

Zapach do świec

Gotowe zapachy do świec mają przeróżne aromaty począwszy od cynamonowego, cytrynowego po czekoladowe, kawowe, aż do lawendowych, miodowych i piernikowych. Koszt 20 ml zapachu to około 8 złotych. Pragnąc nadać wyjątkowej świeczce zapach możemy skorzystać także z olejków, własnych perfum lub z przypraw.

Robienie świec ozdobnych

Kiedy wszystko mamy już przygotowane (wosk o odpowiednim kolorze i zapachu, knot znajduje się w formie), możemy wlewać roztopiony wosk do formy. Oczywiście w świecę możemy zatopić różne dekoracyjne przedmioty – ziarenka kawy, muszelki, kolorowe koraliki, ziarna, suszone owoce i kwiaty. W tym celu należy umieścić elementy w formie przed stopniowym nalewaniem parafiny. Dopiero, gdy stężeje pierwsza warstwa można nalać kolejną. W przeciwnym razie, wszelkie dekoracyjne przedmioty, by wypłynęły. Ten sam sposób wlewania wosku stosujemy, gdy chcemy, aby świeczka miała kolorowe warstwy.

Podczas wlewania wosku do formy, cały czas pilnujemy, aby knot się w niej nie zanurzył.

Stygnięcie i wyjmowanie świeczki z formy

REKLAMA

Gotowa świeczka musi całkowicie stwardnieć – może to trwać nawet cały dzień. Chcąc przyspieszyć ten proces, gdy wosk będzie chłodny, można wstawić świeczkę do lodówki. W procesie zastygania wosk się kurczy, dlatego wokół knota może pojawić się wgłębienie. Wówczas należy znów rozpuścić niewielką ilość parafiny w danym kolorze i wyrównać powierzchnię świecy.

Wyjmując świeczkę z formy należy uderzyć lekko w denko i powoli wysunąć świeczkę. Jeżeli świeczka odmawia posłuszeństwa i nie chce wyjść, możemy użyć suszarki do włosów. Lekko rozgrzewamy foremkę i próbujemy wyciągnąć świeczkę.

Zobacz także: Andrzejkowe dekoracje: świeczniki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA