REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak samodzielnie zrobić świeczki?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Należy wiedzieć, że parafina podgrzana do 100˚C może się zapalić, zatem lepiej nie zostawiajmy topiącego się wosku bez nadzoru.
Należy wiedzieć, że parafina podgrzana do 100˚C może się zapalić, zatem lepiej nie zostawiajmy topiącego się wosku bez nadzoru.
Ikea

REKLAMA

REKLAMA

Świeczki stanowią szykowny element dekoracyjny każdego wnętrza. Niekiedy, choć szukaliśmy wszędzie, nie znajdujemy tej właściwej, jedynej i niepowtarzalnej. Wówczas możemy wpaść na pomysł, aby wykonać świece samodzielnie. Tylko jak się za to zabrać? Co jest niezbędne do samodzielnego wykonania świeczki?

Wosk

Do samodzielnego zrobienia świeczki będzie nam potrzebna parafina. Możemy ją kupić w wersji zapachowej, plastycznej czy zwykłej i w odpowiedniej dla nas barwie. Koszt 200 gram parafiny to, w zależności od rodzaju i koloru, od 6 do 15zł. Możemy także rozpuścić stare świeczki, które nie nadają się już do palenia. Ta metoda sprawdzi się również, jeśli zależy nam na stworzeniu czegoś niepowtarzalnego, nowego i przede wszystkim własnego.

REKLAMA

Przy topieniu parafiny należy szczególnie uważać, gdyż jest ona tak samo niebezpieczna jak gorący olej. Ważne również, aby nie topić wosku bezpośrednio na ogniu czy w mikrofalówce, ale w kąpieli wodnej. Wybieramy jeden garnek na straty, do którego wrzucamy kawałki świeczek – możemy je zetrzeć na tarce lub pokroić, a do drugiego garnka, do poziomu 2/3 wlewamy wodę. Wosk stopi się pod wpływem pary.

Należy wiedzieć, że parafina podgrzana do 100˚C może się zapalić, zatem lepiej nie zostawiajmy topiącego się wosku bez nadzoru.

Do nalewania wosku może nam posłużyć stara chochla ze stali nierdzewnej i lejek, który będzie niezrównany do wlewania parafiny w foremki.

Zobacz także: Ozdabianie abażuru

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Knot do świec

Przy zakupie knota możemy wybierać spośród różnych wielkości i kolorów. Najlepsze knoty to te wykonane z bawełny grubo plecionej, gdyż pali się dłużej, aniżeli inne rodzaje. Koszt 10 sztuk knota bawełnianego razem z metalowym ciężarkiem to około 2 złotych. Nowy knot należy wcześniej zanurzyć w roztopionym wosku, pozostawić do wyschnięcia i następnie umieścić w formie.

Zobacz także: Aromatyczne bombki na święta

Formy do świec

Możemy kupić gotowe: plastikowe, metalowe lub silikonowe lub skorzystać z własnych pomysłów. Jako forma może posłużyć nam puszka, foremka do ciastek, kubeczki po lodach, foremki po czekoladkach, kartonowe pudełka wygięte w kształt stożka, a nawet lejek. Świeczkę możemy także zrobić w ozdobnym, szklanym naczyniu. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Pamiętajmy, że formy plastikowe nie nadają się do wosku o temperaturze przekraczającej 80˚C – mogą się stopić.

Barwniki do świec

Możemy wybierać spośród wszelkich dostępnych odcieni. Kolory można również łączyć, aby uzyskać inny. Niektóre rodzaje są bardzo intensywne, więc ich niewielka ilość pozwala osiągnąć upragniony efekt. 5g barwnika w granulkach to koszt około 4 złotych. Barwnik dodaje się do stopionego wosku.

Zobacz także: Lampiony i świeczniki na święta

Do zmiany koloru świecy, można także użyć lakieru. Wówczas lakier nakładamy za pomocą pędzelka na już gotową świeczkę. Koszt 30 ml lakieru do świec to około 6 złotych za sztukę.

Zapach do świec

Gotowe zapachy do świec mają przeróżne aromaty począwszy od cynamonowego, cytrynowego po czekoladowe, kawowe, aż do lawendowych, miodowych i piernikowych. Koszt 20 ml zapachu to około 8 złotych. Pragnąc nadać wyjątkowej świeczce zapach możemy skorzystać także z olejków, własnych perfum lub z przypraw.

Robienie świec ozdobnych

Kiedy wszystko mamy już przygotowane (wosk o odpowiednim kolorze i zapachu, knot znajduje się w formie), możemy wlewać roztopiony wosk do formy. Oczywiście w świecę możemy zatopić różne dekoracyjne przedmioty – ziarenka kawy, muszelki, kolorowe koraliki, ziarna, suszone owoce i kwiaty. W tym celu należy umieścić elementy w formie przed stopniowym nalewaniem parafiny. Dopiero, gdy stężeje pierwsza warstwa można nalać kolejną. W przeciwnym razie, wszelkie dekoracyjne przedmioty, by wypłynęły. Ten sam sposób wlewania wosku stosujemy, gdy chcemy, aby świeczka miała kolorowe warstwy.

Podczas wlewania wosku do formy, cały czas pilnujemy, aby knot się w niej nie zanurzył.

Stygnięcie i wyjmowanie świeczki z formy

REKLAMA

Gotowa świeczka musi całkowicie stwardnieć – może to trwać nawet cały dzień. Chcąc przyspieszyć ten proces, gdy wosk będzie chłodny, można wstawić świeczkę do lodówki. W procesie zastygania wosk się kurczy, dlatego wokół knota może pojawić się wgłębienie. Wówczas należy znów rozpuścić niewielką ilość parafiny w danym kolorze i wyrównać powierzchnię świecy.

Wyjmując świeczkę z formy należy uderzyć lekko w denko i powoli wysunąć świeczkę. Jeżeli świeczka odmawia posłuszeństwa i nie chce wyjść, możemy użyć suszarki do włosów. Lekko rozgrzewamy foremkę i próbujemy wyciągnąć świeczkę.

Zobacz także: Andrzejkowe dekoracje: świeczniki

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA