REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak samodzielnie zrobić świeczki?

Iwona Szadkowska
Należy wiedzieć, że parafina podgrzana do 100˚C może się zapalić, zatem lepiej nie zostawiajmy topiącego się wosku bez nadzoru.
Należy wiedzieć, że parafina podgrzana do 100˚C może się zapalić, zatem lepiej nie zostawiajmy topiącego się wosku bez nadzoru.
Ikea

REKLAMA

REKLAMA

Świeczki stanowią szykowny element dekoracyjny każdego wnętrza. Niekiedy, choć szukaliśmy wszędzie, nie znajdujemy tej właściwej, jedynej i niepowtarzalnej. Wówczas możemy wpaść na pomysł, aby wykonać świece samodzielnie. Tylko jak się za to zabrać? Co jest niezbędne do samodzielnego wykonania świeczki?

Wosk

Do samodzielnego zrobienia świeczki będzie nam potrzebna parafina. Możemy ją kupić w wersji zapachowej, plastycznej czy zwykłej i w odpowiedniej dla nas barwie. Koszt 200 gram parafiny to, w zależności od rodzaju i koloru, od 6 do 15zł. Możemy także rozpuścić stare świeczki, które nie nadają się już do palenia. Ta metoda sprawdzi się również, jeśli zależy nam na stworzeniu czegoś niepowtarzalnego, nowego i przede wszystkim własnego.

REKLAMA

Przy topieniu parafiny należy szczególnie uważać, gdyż jest ona tak samo niebezpieczna jak gorący olej. Ważne również, aby nie topić wosku bezpośrednio na ogniu czy w mikrofalówce, ale w kąpieli wodnej. Wybieramy jeden garnek na straty, do którego wrzucamy kawałki świeczek – możemy je zetrzeć na tarce lub pokroić, a do drugiego garnka, do poziomu 2/3 wlewamy wodę. Wosk stopi się pod wpływem pary.

Należy wiedzieć, że parafina podgrzana do 100˚C może się zapalić, zatem lepiej nie zostawiajmy topiącego się wosku bez nadzoru.

Do nalewania wosku może nam posłużyć stara chochla ze stali nierdzewnej i lejek, który będzie niezrównany do wlewania parafiny w foremki.

Zobacz także: Ozdabianie abażuru

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Knot do świec

Przy zakupie knota możemy wybierać spośród różnych wielkości i kolorów. Najlepsze knoty to te wykonane z bawełny grubo plecionej, gdyż pali się dłużej, aniżeli inne rodzaje. Koszt 10 sztuk knota bawełnianego razem z metalowym ciężarkiem to około 2 złotych. Nowy knot należy wcześniej zanurzyć w roztopionym wosku, pozostawić do wyschnięcia i następnie umieścić w formie.

Zobacz także: Aromatyczne bombki na święta

Formy do świec

Możemy kupić gotowe: plastikowe, metalowe lub silikonowe lub skorzystać z własnych pomysłów. Jako forma może posłużyć nam puszka, foremka do ciastek, kubeczki po lodach, foremki po czekoladkach, kartonowe pudełka wygięte w kształt stożka, a nawet lejek. Świeczkę możemy także zrobić w ozdobnym, szklanym naczyniu. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Pamiętajmy, że formy plastikowe nie nadają się do wosku o temperaturze przekraczającej 80˚C – mogą się stopić.

Barwniki do świec

Możemy wybierać spośród wszelkich dostępnych odcieni. Kolory można również łączyć, aby uzyskać inny. Niektóre rodzaje są bardzo intensywne, więc ich niewielka ilość pozwala osiągnąć upragniony efekt. 5g barwnika w granulkach to koszt około 4 złotych. Barwnik dodaje się do stopionego wosku.

Zobacz także: Lampiony i świeczniki na święta

Do zmiany koloru świecy, można także użyć lakieru. Wówczas lakier nakładamy za pomocą pędzelka na już gotową świeczkę. Koszt 30 ml lakieru do świec to około 6 złotych za sztukę.

Zapach do świec

Gotowe zapachy do świec mają przeróżne aromaty począwszy od cynamonowego, cytrynowego po czekoladowe, kawowe, aż do lawendowych, miodowych i piernikowych. Koszt 20 ml zapachu to około 8 złotych. Pragnąc nadać wyjątkowej świeczce zapach możemy skorzystać także z olejków, własnych perfum lub z przypraw.

Robienie świec ozdobnych

Kiedy wszystko mamy już przygotowane (wosk o odpowiednim kolorze i zapachu, knot znajduje się w formie), możemy wlewać roztopiony wosk do formy. Oczywiście w świecę możemy zatopić różne dekoracyjne przedmioty – ziarenka kawy, muszelki, kolorowe koraliki, ziarna, suszone owoce i kwiaty. W tym celu należy umieścić elementy w formie przed stopniowym nalewaniem parafiny. Dopiero, gdy stężeje pierwsza warstwa można nalać kolejną. W przeciwnym razie, wszelkie dekoracyjne przedmioty, by wypłynęły. Ten sam sposób wlewania wosku stosujemy, gdy chcemy, aby świeczka miała kolorowe warstwy.

Podczas wlewania wosku do formy, cały czas pilnujemy, aby knot się w niej nie zanurzył.

Stygnięcie i wyjmowanie świeczki z formy

REKLAMA

Gotowa świeczka musi całkowicie stwardnieć – może to trwać nawet cały dzień. Chcąc przyspieszyć ten proces, gdy wosk będzie chłodny, można wstawić świeczkę do lodówki. W procesie zastygania wosk się kurczy, dlatego wokół knota może pojawić się wgłębienie. Wówczas należy znów rozpuścić niewielką ilość parafiny w danym kolorze i wyrównać powierzchnię świecy.

Wyjmując świeczkę z formy należy uderzyć lekko w denko i powoli wysunąć świeczkę. Jeżeli świeczka odmawia posłuszeństwa i nie chce wyjść, możemy użyć suszarki do włosów. Lekko rozgrzewamy foremkę i próbujemy wyciągnąć świeczkę.

Zobacz także: Andrzejkowe dekoracje: świeczniki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

REKLAMA

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

W końcu można kupić taniej nowe mieszkanie niż na początku roku? Na pewno w Krakowie, a jak jest w innych dużych miastach

Lipiec był w Warszawie czwartym w tym roku miesiącem, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich. O cenowej stabilizacji można też mówić w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać?

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać? Jak skorzystać z dopłaty do wymiany okien? Kto może skorzystać z tego dofinansowania? Kiedy złożyć wniosek? Chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA