Jaką choinkę wybrać na święta?
REKLAMA
REKLAMA
Choinka sztuczna
Choinka może być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym ma stanąć. Wybór jest bardzo szeroki pod względem rozmiarów, ale także rodzaju igieł czy gęstości igieł i kolorów – ciemniejsze, jaśniejsze. Możemy również zdecydować się na sztuczną choinkę, która ma doczepione szyszki i w całej swojej okazałości przypomina choinkę prawdziwą.
REKLAMA
Inną zaletą sztucznej choinki jest fakt, że posłuży nam przez kilka najbliższych lat, jak nie kilkanaście – choć z biegiem czasu jej naturalny, soczysty kolor może nieco zblaknąć. Punktem przemawiającym na korzyść sztucznych choinek, z pewnością jest fakt, że po świętach zdecydowanie łatwiej się je sprząta. Igły nie opadają i nie kują podczas zdejmowania ozdób. Wystarczy choinkę złożyć i gotowe, poczeka do przyszłego roku.
Zobacz także: Stroik świąteczny zamiast choinki
Choinka żywa
REKLAMA
Zapach, który kojarzy się ze świętami. Wybór prawdziwej choinki to, w niektórych domach, niemalże tradycja całej rodziny. Każdego roku może być inna – większa, mniejsza, rozłożysta, wąska, ale co roku jej wybór dostarcza niesamowitych emocji.
Przeciwnicy prawdziwych choinek powiedzą, że więcej z nimi zachodu, aniżeli pożytku. Traci się czas na wybór tej odpowiedniej, ponadto kuje, igły szybko opadają a wynoszenie z domu większej choinki może być koszmarem. Tak, żywą choinkę kupujemy na krótko, szczególnie tę ciętą, lecz nastrój, jaki wprowadza do wnętrza, jest jedyny w swoim rodzaju. Możemy jednak zdecydować się na choinkę w doniczce, a wiosną przesadzić ją do ogrodu. Nie wszystkie się przyjmują, lecz zawsze warto spróbować.
Kupując choinkę żywą należy pamiętać, aby zapewnić jej odpowiednią ilość wody oraz nie za wysoką temperaturę w pomieszczeniu (około 22˚C) – wówczas postoi dłużej. Sam wybór żywej choinki wcale nie jest łatwy, a jej pielęgnacja potrzebuje naszego zaangażowania.
Wybór żywej choinki
Dobry wybór prawdziwej choinki to podstawa, aby wytrzymała dłuższy czas. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na gałązki – powinny być elastyczne, czyli jeżeli mocno je zegniemy nie powinny się złamać. Ponadto, choinka powinna mocno pachnieć, być soczyście zielona a pień powinien być wilgotny. Po drugie, odpowiednia pielęgnacja.
REKLAMA
Należy pamiętać, że żywej choinki nie należy od razu wnosić do gorącego wnętrza. Znacznie lepiej wstawić ją do garażu lub do pomieszczenia nieco chłodniejszego, niż salon czy jadalnia. Pozwoli to choince stopniowo przyzwyczaić się do zmiany temperatury – z niskiej na znacznie wyższą.
Ponadto, jeżeli przytniemy pień żywego drzewka, łatwiej będzie wchłaniało wodę. Pomóc również może wstawienie choinki najpierw do pojemnika z ciepłą wodą. Sprawi to, że pory się mocniej otworzą. Można także codziennie spryskiwać gałązki zimną wodą.
Lampki LED doskonale się sprawdzą na prawdziwej choince. Są mniejsze, wytwarzają mniej ciepła i pobierają mniejszą ilość prądu.
Zobacz także: Mikołajkowe ozdoby: GALERIA
REKLAMA
REKLAMA