REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Parkiet – wybieramy wzór

Trwałe i eleganckie parkiety cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem osób urządzających swoje domy. Fot. Fotolia
Trwałe i eleganckie parkiety cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem osób urządzających swoje domy. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trwałe i eleganckie parkiety cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem osób urządzających swoje domy. Drewniane podłogi wspaniale prezentują się w pomieszczeniach urządzonych właściwie w każdym stylu. Do wyboru mamy wiele materiałów, ale też wiele wzorów.

Drewniane podłogi dostępne są w trzech rodzajach: jako mozaika, deski podłogowe oraz parkiet. Mozaika to niewielkie drewniane deszczułki naklejone na papier lub siatkę. Efektownie wygląda mozaika zróżnicowana kolorystycznie i ułożona w rozmaite wzory. Deski podłogowe natomiast są idealne w mieszkaniach urządzanych w stylu tradycyjnym. Idealnie komponują się w kuchniach stylizowanych na wiejskie lub góralskie, ale też w salonach z kominkiem. W małych pomieszczeniach warto zwrócić uwagę na to, aby deski nie były łączone, zdecydowanie lepiej wyglądają podłogi, na których deski sięgają od ściany do ściany. Deski podłogowe nadają wnętrzu elegancji w tradycyjnym stylu.

REKLAMA

Zobacz także: Podłoga pachnąca lasem

REKLAMA

Jeśli zaś chodzi o sam parkiet, do wyboru mamy mnóstwo wzorów. Osoby chcące, aby podłoga w ich mieszkaniu przyciągała uwagę, mogą wybrać wzór zwany drabinką. W tym wzorze najczęściej wykorzystuje się jasne drewno, na przykład jesion. Fragmenty pionowe mogą być w innym kolorze niż poziome, podłoga w dwubarwną drabinkę wprowadzi do wnętrza ład i stabilność.

Jodełka może być pojedyncza lub podwójna. Dobrze wygląda ułożona z klepek dłuższych i węższych niż krótszych i szerszych. Parkiet w jodełkę można ułożyć z każdego rodzaju drewna. Jodełka nada wnętrzu wzorzystość, szczególnie, jeśli zdecydujemy się na drewno o wyraźnym usłojeniu. Jodełka z ciemnego drewna pasuje do wnętrz klasycznych, jasna natomiast do nowoczesnych.

Parkiet koszykowy sprawia wrażenie plecionki idealnie pokrywającej podłogę. Wzór ten silnie akcentuje podłogę sprawiając, że nie jest ona obojętnym tłem. Drewno o wyraźnym usłojeniu pogłębi efekt wyrazistości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłoga ułożona w cegiełkę podkreśli nowoczesny charakter wnętrza. Cegiełka stwarza w pomieszczeniu jednolite tło, wzór ten może jednak optycznie zmieniać kształt pomieszczenia, klepki ułożone równolegle do ściany z drzwiami skrócą wnętrze.

Zobacz także: Wnętrzarska nowość: skórzane podłogi

Wzór diagonalny tworzą spiralnie ułożone klepki z kwadratami drewna wewnątrz, wykorzystuje się jeden albo dwa kolory drewna. Wzór diagonalny inspiruje do nietypowego umeblowania i dekoracji wnętrza.

Ostatnim jest wzór holenderski, w którym kilka klepek w połowie długości jest przeplatanych jedną ułożoną do nich prostopadle. Wzór holenderski wprowadza do wnętrza równowagę i stabilność, nadając jednocześnie wnętrzu stabilny charakter. Łącząc drewno w różnych kolorach, uzyskamy barwną szachownicę pogłębiającą plastyczny efekt.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA