REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Parkiet – wybieramy wzór

Trwałe i eleganckie parkiety cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem osób urządzających swoje domy. Fot. Fotolia
Trwałe i eleganckie parkiety cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem osób urządzających swoje domy. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trwałe i eleganckie parkiety cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem osób urządzających swoje domy. Drewniane podłogi wspaniale prezentują się w pomieszczeniach urządzonych właściwie w każdym stylu. Do wyboru mamy wiele materiałów, ale też wiele wzorów.

Drewniane podłogi dostępne są w trzech rodzajach: jako mozaika, deski podłogowe oraz parkiet. Mozaika to niewielkie drewniane deszczułki naklejone na papier lub siatkę. Efektownie wygląda mozaika zróżnicowana kolorystycznie i ułożona w rozmaite wzory. Deski podłogowe natomiast są idealne w mieszkaniach urządzanych w stylu tradycyjnym. Idealnie komponują się w kuchniach stylizowanych na wiejskie lub góralskie, ale też w salonach z kominkiem. W małych pomieszczeniach warto zwrócić uwagę na to, aby deski nie były łączone, zdecydowanie lepiej wyglądają podłogi, na których deski sięgają od ściany do ściany. Deski podłogowe nadają wnętrzu elegancji w tradycyjnym stylu.

REKLAMA

Zobacz także: Podłoga pachnąca lasem

REKLAMA

Jeśli zaś chodzi o sam parkiet, do wyboru mamy mnóstwo wzorów. Osoby chcące, aby podłoga w ich mieszkaniu przyciągała uwagę, mogą wybrać wzór zwany drabinką. W tym wzorze najczęściej wykorzystuje się jasne drewno, na przykład jesion. Fragmenty pionowe mogą być w innym kolorze niż poziome, podłoga w dwubarwną drabinkę wprowadzi do wnętrza ład i stabilność.

Jodełka może być pojedyncza lub podwójna. Dobrze wygląda ułożona z klepek dłuższych i węższych niż krótszych i szerszych. Parkiet w jodełkę można ułożyć z każdego rodzaju drewna. Jodełka nada wnętrzu wzorzystość, szczególnie, jeśli zdecydujemy się na drewno o wyraźnym usłojeniu. Jodełka z ciemnego drewna pasuje do wnętrz klasycznych, jasna natomiast do nowoczesnych.

Parkiet koszykowy sprawia wrażenie plecionki idealnie pokrywającej podłogę. Wzór ten silnie akcentuje podłogę sprawiając, że nie jest ona obojętnym tłem. Drewno o wyraźnym usłojeniu pogłębi efekt wyrazistości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłoga ułożona w cegiełkę podkreśli nowoczesny charakter wnętrza. Cegiełka stwarza w pomieszczeniu jednolite tło, wzór ten może jednak optycznie zmieniać kształt pomieszczenia, klepki ułożone równolegle do ściany z drzwiami skrócą wnętrze.

Zobacz także: Wnętrzarska nowość: skórzane podłogi

Wzór diagonalny tworzą spiralnie ułożone klepki z kwadratami drewna wewnątrz, wykorzystuje się jeden albo dwa kolory drewna. Wzór diagonalny inspiruje do nietypowego umeblowania i dekoracji wnętrza.

Ostatnim jest wzór holenderski, w którym kilka klepek w połowie długości jest przeplatanych jedną ułożoną do nich prostopadle. Wzór holenderski wprowadza do wnętrza równowagę i stabilność, nadając jednocześnie wnętrzu stabilny charakter. Łącząc drewno w różnych kolorach, uzyskamy barwną szachownicę pogłębiającą plastyczny efekt.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

REKLAMA

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

Pierwsze klucze – teraz pójdą w górę ceny mniej atrakcyjnych i gorzej sprzedających się mieszkań. Tak uważają eksperci

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

REKLAMA