REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Domowa biblioteka to przyjemność, rozrywka, źródło wiedzy, pamiątka – książki w niej pełnią wiele ról w naszym życiu. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej, niejednokrotnie są ozdobą jednak często nie potrafimy znaleźć odpowiedniego dla nich miejsca, dlatego warto stworzyć domową bibliotekę.

Umiejętne wyeksponowanie zbiorów pomoże nadać wnętrzu indywidualny klimat – pełen elegancji, przytulności. Niestety w wielu domach często można spotkać porastające kurzem hałdy porozrzucane w różnych miejscach domu, dla których trzeba znaleźć miejsce.

REKLAMA

Selekcja i segregacja

Do domowej biblioteki wybieramy książki, do których wracamy najczęściej i chcemy mieć je zawsze pod ręką, a także te, które są dekoracyjne i lubimy po prostu na nie patrzeć. Pozostałe układamy według ulubionego systemu działami lub autorami, są zwolennicy układania formatami, jednak może to utrudnić odnalezienie tej w danej chwili potrzebnej. Przy okazji porządków liczymy i mierzymy ile książek musi pomieścić biblioteka Dopiero taka inwentaryzacja zbiorów umożliwi poprawne zaprojektowanie mebli, które tak jak szafa czy garderoba muszą być skrojone na miarę.

Zobacz także: Jak aranżacyjnie poradzić sobie z dużą ilością książek w domu?

REKLAMA

Ulubione książki powinny znaleźć miejsce w salonie lub w sypialni. Dla tej podręcznej kolekcji warto pomyśleć o efektownym meblu. Regał z półkami, pojedyncza witryna, ciekawa w formie półka wypełniona książkami, będą ozdobą pomieszczenia.

Większe zbiory po kilka tysięcy egzemplarzy bardzo dobrze jest umieścić w większych przedpokojach, hallach, wokół klatki schodowej. Regały najlepiej jest zamykać, fronty niekoniecznie muszą być przeszklone. Nie zawsze widok różnokolorowych grzbietów, mnogości formatów, podziałów wyznaczonych przez linie półek jest korzystny we wnętrzu szczególnie nowoczesnym. Charakter zamykanych lub przesuwnych frontów dużo łatwiej dopasować do ogólnej stylistyki domu. W zamkniętych szafach powinniśmy zawczasu  przewidzieć miejsce na nowe tomy. Wnętrza tradycyjne potrzebują dekoracji w postaci domowej biblioteki. Ciekawe stylistycznie i dekoracyjne rozwiązania to połączenie ściany kominkowej z biblioteką. Musimy pamiętać, by ciepło rozprowadzone z kominka nie niszczyło książek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duże zbiory

Gdy zbiory są duże powyżej 10 000 egzemplarzy, a woluminy zacne, godne eksponowania warto pomyśleć o specjalnym pomieszczeniu – bibliotece. Wtedy książkom i regałom oddajemy całe ściany. Za szkłem eksponujemy te najcenniejsze egzemplarze, inne możemy przechowywać w regałach wysuwanych, zamkniętych szafach. Pomieszczenie biblioteki z uwagi na zwiększone obciążenia powinno na etapie budowy domu mieć odpowiednio wzmocnioną konstrukcję stropu, właściwą wentylację, a także zapewnioną stałą, kontrolowaną wilgotność powietrza.

Zobacz także: Styl fusion, czyli jak połączyć ze sobą różne style?

Niezbędne dodatki

W małych i w dużych bibliotekach, trzeba koniecznie pamiętać o jednym: meble z książkami muszą być dobrze oświetlone. Mogą to być oprawy wewnętrzne zapalające się po otwarciu drzwi lub zewnętrzne kierunkowe oświetlające półki. W pobliżu regału powinny też znaleźć miejsce: wygodny fotel i stolik do odkładania właśnie czytanych lub przygotowanych do odstawienia woluminów. Wyższe regały powinny być wyposażone w specjalne drabinki.

W tak urządzonej bibliotece z przyjemnością można oddawać się lekturze, zaszywać na dłużej bądź tylko na chwilę sięgać po ulubione frazy.

Domowa biblioteka to przyjemność, rozrywka, źródło wiedzy, pamiątka – książki w niej pełnią wiele ról w naszym życiu. Fot. Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Do domowej biblioteki wybieramy książki, do których wracamy najczęściej i chcemy mieć je zawsze pod ręką, a także te, które są dekoracyjne i lubimy po prostu na nie patrzeć. Fot. Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA