REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czar domowej biblioteki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio

REKLAMA

REKLAMA

Domowa biblioteka to przyjemność, rozrywka, źródło wiedzy, pamiątka – książki w niej pełnią wiele ról w naszym życiu. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej, niejednokrotnie są ozdobą jednak często nie potrafimy znaleźć odpowiedniego dla nich miejsca, dlatego warto stworzyć domową bibliotekę.

Umiejętne wyeksponowanie zbiorów pomoże nadać wnętrzu indywidualny klimat – pełen elegancji, przytulności. Niestety w wielu domach często można spotkać porastające kurzem hałdy porozrzucane w różnych miejscach domu, dla których trzeba znaleźć miejsce.

REKLAMA

Selekcja i segregacja

Do domowej biblioteki wybieramy książki, do których wracamy najczęściej i chcemy mieć je zawsze pod ręką, a także te, które są dekoracyjne i lubimy po prostu na nie patrzeć. Pozostałe układamy według ulubionego systemu działami lub autorami, są zwolennicy układania formatami, jednak może to utrudnić odnalezienie tej w danej chwili potrzebnej. Przy okazji porządków liczymy i mierzymy ile książek musi pomieścić biblioteka Dopiero taka inwentaryzacja zbiorów umożliwi poprawne zaprojektowanie mebli, które tak jak szafa czy garderoba muszą być skrojone na miarę.

Zobacz także: Jak aranżacyjnie poradzić sobie z dużą ilością książek w domu?

REKLAMA

Ulubione książki powinny znaleźć miejsce w salonie lub w sypialni. Dla tej podręcznej kolekcji warto pomyśleć o efektownym meblu. Regał z półkami, pojedyncza witryna, ciekawa w formie półka wypełniona książkami, będą ozdobą pomieszczenia.

Większe zbiory po kilka tysięcy egzemplarzy bardzo dobrze jest umieścić w większych przedpokojach, hallach, wokół klatki schodowej. Regały najlepiej jest zamykać, fronty niekoniecznie muszą być przeszklone. Nie zawsze widok różnokolorowych grzbietów, mnogości formatów, podziałów wyznaczonych przez linie półek jest korzystny we wnętrzu szczególnie nowoczesnym. Charakter zamykanych lub przesuwnych frontów dużo łatwiej dopasować do ogólnej stylistyki domu. W zamkniętych szafach powinniśmy zawczasu  przewidzieć miejsce na nowe tomy. Wnętrza tradycyjne potrzebują dekoracji w postaci domowej biblioteki. Ciekawe stylistycznie i dekoracyjne rozwiązania to połączenie ściany kominkowej z biblioteką. Musimy pamiętać, by ciepło rozprowadzone z kominka nie niszczyło książek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duże zbiory

Gdy zbiory są duże powyżej 10 000 egzemplarzy, a woluminy zacne, godne eksponowania warto pomyśleć o specjalnym pomieszczeniu – bibliotece. Wtedy książkom i regałom oddajemy całe ściany. Za szkłem eksponujemy te najcenniejsze egzemplarze, inne możemy przechowywać w regałach wysuwanych, zamkniętych szafach. Pomieszczenie biblioteki z uwagi na zwiększone obciążenia powinno na etapie budowy domu mieć odpowiednio wzmocnioną konstrukcję stropu, właściwą wentylację, a także zapewnioną stałą, kontrolowaną wilgotność powietrza.

Zobacz także: Styl fusion, czyli jak połączyć ze sobą różne style?

Niezbędne dodatki

W małych i w dużych bibliotekach, trzeba koniecznie pamiętać o jednym: meble z książkami muszą być dobrze oświetlone. Mogą to być oprawy wewnętrzne zapalające się po otwarciu drzwi lub zewnętrzne kierunkowe oświetlające półki. W pobliżu regału powinny też znaleźć miejsce: wygodny fotel i stolik do odkładania właśnie czytanych lub przygotowanych do odstawienia woluminów. Wyższe regały powinny być wyposażone w specjalne drabinki.

W tak urządzonej bibliotece z przyjemnością można oddawać się lekturze, zaszywać na dłużej bądź tylko na chwilę sięgać po ulubione frazy.

Domowa biblioteka to przyjemność, rozrywka, źródło wiedzy, pamiątka – książki w niej pełnią wiele ról w naszym życiu. Fot. Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Do domowej biblioteki wybieramy książki, do których wracamy najczęściej i chcemy mieć je zawsze pod ręką, a także te, które są dekoracyjne i lubimy po prostu na nie patrzeć. Fot. Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie firmy i fundusze najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem? Na celowniku metropolie

Szacuje się, że na rynek najmu w Polsce trafiło do tej pory ponad 23,8 tys. mieszkań należących do prywatnych firm i funduszy. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach inwestują one najchętniej.

Agent na wyłączność – czy to dobra opcja dla klienta?

Na rynku polskim można spotkać różne modele współpracy z agencją nieruchomości zarówno przy sprzedaży jak i przy zakupie nieruchomości.

Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

REKLAMA

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA