Czar domowej biblioteki
REKLAMA
REKLAMA
Umiejętne wyeksponowanie zbiorów pomoże nadać wnętrzu indywidualny klimat – pełen elegancji, przytulności. Niestety w wielu domach często można spotkać porastające kurzem hałdy porozrzucane w różnych miejscach domu, dla których trzeba znaleźć miejsce.
REKLAMA
Selekcja i segregacja
Do domowej biblioteki wybieramy książki, do których wracamy najczęściej i chcemy mieć je zawsze pod ręką, a także te, które są dekoracyjne i lubimy po prostu na nie patrzeć. Pozostałe układamy według ulubionego systemu działami lub autorami, są zwolennicy układania formatami, jednak może to utrudnić odnalezienie tej w danej chwili potrzebnej. Przy okazji porządków liczymy i mierzymy ile książek musi pomieścić biblioteka Dopiero taka inwentaryzacja zbiorów umożliwi poprawne zaprojektowanie mebli, które tak jak szafa czy garderoba muszą być skrojone na miarę.
Zobacz także: Jak aranżacyjnie poradzić sobie z dużą ilością książek w domu?
REKLAMA
Ulubione książki powinny znaleźć miejsce w salonie lub w sypialni. Dla tej podręcznej kolekcji warto pomyśleć o efektownym meblu. Regał z półkami, pojedyncza witryna, ciekawa w formie półka wypełniona książkami, będą ozdobą pomieszczenia.
Większe zbiory po kilka tysięcy egzemplarzy bardzo dobrze jest umieścić w większych przedpokojach, hallach, wokół klatki schodowej. Regały najlepiej jest zamykać, fronty niekoniecznie muszą być przeszklone. Nie zawsze widok różnokolorowych grzbietów, mnogości formatów, podziałów wyznaczonych przez linie półek jest korzystny we wnętrzu szczególnie nowoczesnym. Charakter zamykanych lub przesuwnych frontów dużo łatwiej dopasować do ogólnej stylistyki domu. W zamkniętych szafach powinniśmy zawczasu przewidzieć miejsce na nowe tomy. Wnętrza tradycyjne potrzebują dekoracji w postaci domowej biblioteki. Ciekawe stylistycznie i dekoracyjne rozwiązania to połączenie ściany kominkowej z biblioteką. Musimy pamiętać, by ciepło rozprowadzone z kominka nie niszczyło książek.
Duże zbiory
Gdy zbiory są duże powyżej 10 000 egzemplarzy, a woluminy zacne, godne eksponowania warto pomyśleć o specjalnym pomieszczeniu – bibliotece. Wtedy książkom i regałom oddajemy całe ściany. Za szkłem eksponujemy te najcenniejsze egzemplarze, inne możemy przechowywać w regałach wysuwanych, zamkniętych szafach. Pomieszczenie biblioteki z uwagi na zwiększone obciążenia powinno na etapie budowy domu mieć odpowiednio wzmocnioną konstrukcję stropu, właściwą wentylację, a także zapewnioną stałą, kontrolowaną wilgotność powietrza.
Zobacz także: Styl fusion, czyli jak połączyć ze sobą różne style?
Niezbędne dodatki
W małych i w dużych bibliotekach, trzeba koniecznie pamiętać o jednym: meble z książkami muszą być dobrze oświetlone. Mogą to być oprawy wewnętrzne zapalające się po otwarciu drzwi lub zewnętrzne kierunkowe oświetlające półki. W pobliżu regału powinny też znaleźć miejsce: wygodny fotel i stolik do odkładania właśnie czytanych lub przygotowanych do odstawienia woluminów. Wyższe regały powinny być wyposażone w specjalne drabinki.
W tak urządzonej bibliotece z przyjemnością można oddawać się lekturze, zaszywać na dłużej bądź tylko na chwilę sięgać po ulubione frazy.
REKLAMA
REKLAMA