Jak wybrać właściwy wzór tkaniny?
REKLAMA
REKLAMA
Zazwyczaj mniejsze wzory stosuje się do wykonania mniejszych elementów wystroju, można bowiem zatracić całościowy efekt, jeżeli wykorzysta się w projekcie jedynie część wzoru. Można eksperymentować mieszając i dopasowując wzory tkanin. Można sprawdzić jak będą razem wyglądały wzorzyste, szkockie kraty i toile, płótno i róże, pasy i kraty albo gwiazdki i paski. Musi być jednak jakieś wspólne ogniwo – może to być występujący w całym pomieszczeniu niebiesko–różowy wzór połączony z płótnem w błękitne pasy albo materiał drukowany w złote gwiazdki w połączeniu z muślinem przetykanym złotą nitką.
REKLAMA
Zobacz także: Kolor curry i chili w mieszkaniu?
REKLAMA
Jeśli poleganie na własnych umiejętnościach łączenia i dopasowywania detali sprawia nam problem, należy postępować zgodnie ze wskazówkami producentów, którzy pokazują, jak wykorzystać te wzory pod kątem wspólnych tematów i motywów kolorystycznych, aby dało się łatwo je zestawiać.
Wzorzysta narzuta w zestawieniu np. z naturalną drewnianą podłogą może stać się punktem ogniskującym wzrok. Warto przed rozpoczęciem aranżacji zdecydować, które elementy wyposażenia wyeksponować, a które wizualnie zepchnąć na drugi plan.
Niemal zawsze, wybierając wzorzyste tkaniny, kiedy odmierza się potrzebną ilość materiałów i wykonuje się jakiś element wystroju wnętrza, trzeba brać pod uwagę powtarzalność deseniu. Częste powtarzanie się wzoru na tkaninie może być nieekonomiczne, należy zastanowić się więc nad skoordynowaniem poszczególnych elementów wystroju w tym samym pomieszczaniu, tak aby wykorzystać resztki materiału. Do większości mebli dość łatwo można dopasować małe wzory geometryczne. Deseń zawierający jakiś motyw centralny będzie mniej się nadawał na obicia mebli i pokrowce na meble, gdyż motyw dominujący powinien znaleźć się pośrodku siedzeń, oparć, poręczy i na środku każdej poduszki.
Zobacz także: Jaki wzór tapety odmieni wnętrze?
Wzory można również zaprojektować według własnego pomysłu na powierzchni wykończonego materiału, np. ręcznie lub maszynowo – w postaci haftu, aplikacji czy wyszywania na kanwie.
Warto poszukać w sklepie zestawów do wyszywania poduszek na kanwie – niektóre z nich są prawdziwymi dziełami sztuki.
Można również rozwijać wzory według własnego pomysłu, podpatrując motywy widoczne na innych elementach wyposażenia znajdujących się w pomieszczeniu. Na przykład można przekopiować wzór porcelany, żeby wyhaftować według niego obrus na stół.
REKLAMA
REKLAMA