Jaki wybrać karnisz?
REKLAMA
REKLAMA
Spośród kilku możliwości można wybrać między innymi pręt mocowany do ramy okiennej, na który nawleka się krótką firankę – tak zwaną zazdrostkę. Taki karnisz najczęściej jest teleskopowy, co oznacza, że jego długość jest regulowana. Karnisz ten może być płaski lub posiadać okrągły przekrój. Może być drewniany, metalowy lub z tworzywa sztucznego. Pręty do zazdrostek można mocować na przykład na haczyki samoprzylepne i wtedy nie trzeba wiercić dziur w ramie okiennej.
REKLAMA
Szyna jednotorowa przeznaczona jest do zawieszenia tylko firanki. Na szynie dwutorowej można zawiesić firankę i zasłonę, natomiast na szynie trzytorowej – firankę, zasłonę, a także lambrekin.
Innym rodzajem karnisza są drążki wykonane są z drewna litego, z tworzywa sztucznego bądź z metalu takiego jak mosiądz czy kute żelazo. Metal takiego karnisza może być pokryty powłoką z PCV na przykład w kolorze imitującym naturalne drewno. Drążki mają średnicę od 16 mm do 35 mm i mają różne długości.
Drążki można zamontować do sufitu, do dwóch ścian lub do ściany za pomocą wspornika, wspornika i szyny lub podwójnego wspornika.
Szyna – jest to karnisz wykonany z metalu lub z PVC, czasami zaopatrzony jest w mechanizm sznurkowy. Pociągniecie sznurka powoduje przesuniecie się rolek. Zasłony na takim karniszu mocuje się na rolkach za pomocą żabek bądź za pomocą agrafek, tak zwanych ślimaków. W przypadku szyn istnieje możliwość dokupienia zaokrąglonych narożników.
Zobacz także: Jak wybierać tkaniny i łączyć je ze sobą?
Karnisz może posiadać osłonę z ozdobników. Szyna z PVC osłonięta jest ozdobną listwą z drewna lub z PVC. Może być to szyna jednotorowa, dwutorowa lub trzytorowa, na której wiesza się firanę lub zasłonę lub też zasłonę, firanę i lambrekin.
Do zamontowania karnisza przydatne mogą okazać się narzędzia takie jak: wiertarka, poziomica, piła do drewna lub metalu, wkrętarka, miarka, kołki i wkręty, ołówek oraz linijka.
Zobacz także: Styl fusion, czyli jak połączyć ze sobą różne style?
REKLAMA
REKLAMA