Jak urządzić toaletę gościnną?
REKLAMA
REKLAMA
Toaleta gościnna powinna przede wszystkim pomieścić jedynie niewielką umywalkę i ustęp, dzięki temu jej aranżacja jest niedroga. Sprzątanie toalety gościnnej również nie jest kłopotliwe. Jej małe wymiary wiążą się z odpowiednim wyborem ceramiki sanitarnej. Jej wymiary powinny umożliwiać swobodne poruszanie się w obszarze tych urządzeń. Umywalka w toalecie gościnnej nie musi być duża, ponieważ służy jedynie do mycia rąk. Dzisiejszy rynek oferuje bogatą ofertę małych umywalek i mis ustępowych. Bateria umywalkowa nie może mieć za długiej wylewki w stosunku do umywalki.
REKLAMA
Zobacz także: Jak zamienić tradycyjną łazienkę w domowe SPA?
Płytki ceramiczne w toalecie gościnnej (i nie tylko) powinny być układane od góry, a liczba płytek oddzielnie wyliczona dla każdej ściany.
Przy urządzaniu toalety gościnnej bardzo ważny jest właściwy dobór kolorystyki i oświetlenia łazienki. Często jest to ciemne pomieszczenie, ponieważ nie ma w nim okna. Nadają się do niej jasne i ciepłe barwy. Płytki ceramiczne w toalecie gościnnej lepiej wyglądają, gdy są nieduże, choć to nie jest reguła. Jako oświetlenie można użyć lampek halogenowych, których światło skierowane powinno być na umywalkę i miskę ustępową. Światło główne w toalecie gościnnej znajdujące się przy suficie stwarza optyczne wrażenie jakby była ona mniejsza.
Zobacz także: Łazienka: miejsce odprężenia
W toalecie gościnnej najlepiej jest zamontować miskę ustępową w wersji podwieszanej, ponieważ poza lepszym wyglądem , łatwiejsze jest utrzymanie podłogi w czystości. Podwieszana miska zajmuje o wiele mniej miejsca w porównaniu do dużego kompaktu. Wymagane jest jedynie zastosowanie stelaża instalacyjnego, do którego montowana jest miska ustępowa. Stelaż instalacyjny zabudowuje się płytą karton-gipsową, w której najczęściej umieszczony jest przycisk spłukujący.
Dobrze, jeśli deska ustępowa w toalecie gościnnej (i nie tylko) wykonana jest z duroplastu, ponieważ posiada on właściwości antybakteryjne.
REKLAMA
REKLAMA