Jak urządzić minimalistyczne wnętrze w japońskim stylu?
REKLAMA
REKLAMA
Japońskie wnętrza są zaprzeczeniem zasady „duże jest piękne”. Dzięki niewielkim rozmiarom kraju Japończycy rozwinęli w sobie niesamowite zrozumienie przestrzeni, które przenosi się do wnętrz ich mieszkań.
REKLAMA
Mniej znaczy więcej
Wnętrza inspirowane kulturą japońską powinny być oszczędne, a nawet skrajnie minimalistyczne. Nie ma tu miejsca na przypadkowe meble i akcesoria. Wszystko jest nieodłącznym elementem kompozycji i zdaje się pełnić określoną funkcję. Aranżowanie wnętrza w stylu japońskim powinno zaczynać się od usuwania wszystkich zbytecznych przedmiotów. Zgodnie z japońską filozofią, w której dom nazywa się kariyą, co oznacza „wynajęty na noc”.
Urządzając japońskie wnętrze nie przesadźmy z ascetyzmem. Dom ma pozostać domem, a nie pustelnią mnicha. Parę dodatków, utrzymanych w dalekowschodniej stylistyce sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne i autentyczne.
Tradycyjne elementy
Najbardziej charakterystycznym elementem tradycyjnych wnętrz są przesuwane ekrany oklejone półprzezroczystym papierem, czyli tzw. shoji. W warunkach europejskich shoji zastępuje się przesuwanymi parawanami lub drzwiami wykonanymi ze szkła łączonego z drewnem lub metalem.
Zobacz także: Do jakich wnętrz pasują duże lampy?
Obok tradycyjnych ruchomych ścian, umożliwiających modelowanie przestrzeni, dla wnętrz japońskich charakterystyczne są również maty zwane tatami. Tak jak shoji, tak i maty na potrzeby naszych wnętrz zostały nieco zmodyfikowane. Zazwyczaj zastępuje się je specjalnymi, niskimi siedziskami, które doskonale pasują do małymi japońskich stolików.
Kolory natury
Jak wszystko we wnętrzu japońskim, tak i kolorystyka nie jest przypadkowa. Króluje tu biel, czerń i czerwień. Często pojawia się także kolor purpury. Meble i akcesoria zazwyczaj wykonane są z bambusa, drewna, gliny, kamienia lub papieru. Naturalnym materiałom towarzyszy przytłumione światło lampionów.
Zobacz także: Jak urządzić wnętrze w jednym kolorze?
REKLAMA
REKLAMA