REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie kryteria rządzą współczesną architekturą wnętrz?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Śliwa
Współczesna architektura wnętrz otwiera przed nami nieograniczone możliwości. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Współczesna architektura wnętrz otwiera przed nami nieograniczone możliwości. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Mobilność, wszechstronność, elastyczność i pełna dyspozycyjność to cechy wymagane dzisiaj nie tylko w postawach ludzi, ale również współczesne kryteria, które rządzą architekturą wnętrz. Obecnie wymogi stawiane przestrzeni użytkowej kształtują kierunek, w którym zmierza współczesna architektura wnętrz.

Coraz szybsze tempo życia odzwierciedla również potrzebę łatwego przekształcania przestrzeni – lekkie meble, wyposażone w mechanizmy umożliwiające zmianę połażenia, gabarytów i funkcji. Współczesna architektura wnętrz otwiera przed nami nieograniczone możliwości.

REKLAMA

Uproszczone formy, wizualnie lekkie, ażurowe, "wypełnione światłem", nie zabudowują wnętrza, pozostawiając poczucie przestronności, tworząc wielopłaszczyznowe kompozycje.

Meble modułowe

We współczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się meble modułowe, zastępujące tradycyjne meblościanki. Niewielkie, lekkie elementy, nie przytłaczają wnętrz, mogą zgodnie z potrzebami, tworzyć dowolne układy. Modułową strukturę posiadają zarówno stoły, jak i kanapy, z także regały, w których elementy boczne łączy się półkami, szufladami, drzwiczkami drewnianymi, szklanymi lub aluminiowymi. Można w ten sposób utworzyć indywidualną kompozycję. 

Zobacz także: Czy wiesz jakie są nowoczesne tendencje w kształtowaniu wnętrz?

Nowoczesne elementy wyposażenia wnętrz, łączą wysoką jakość z funkcjonalnością, przemyślaną, logiczną konstrukcją i pięknem formy. Formalne i technologiczne ograniczenia nie stanowią barier dla projektantów oraz wykonawców, jednak ich inwencja i nowatorskie podejście do zagadnienia często wystawiane są na próby. Wymagania odbiorców i upodobania dokonują selekcji najlepszych rozwiązań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Retro

REKLAMA

W poszukiwaniu tożsamości stylowej twórcy wzornictwa, odwołują się często do doświadczeń z przeszłości, np. syntezy form organicznych i geometrycznych – charakterystycznych dla lat 50 oraz trendów mody lat 70. minionego wieku. Spoglądając na projekt znanego architekta, Normana Fostera, możemy przekonać się, jak klasyka idzie w parze z nowoczesnością.

Twórca zaprojektował zestaw mebli, nadając mu tytuł Foster 500, w którym odwołując się do tradycji dojrzałego modernizmu, uzyskał zupełnie nowy przedmiot. Elementy zestawu, oglądane z różnych stron, wydają się przewidywalne, racjonalne – robią wrażenie komfortowych. Rzeczywiście wygoda użytkowania, to jedno z najważniejszych kryteriów oceny form użytkowych nowej generacji.

Norman Foster osiągnął cel poprzez zestawienie poduszek oparcia i siedzenia pod odpowiednim kątem w stosunku do pionowych i poziomych linii, co w rezultacie pozwoliło uzyskać elegancką i wyrafinowaną bryłę mebla, doskonale wpisującą się w scenerię przestrzeni nowoczesnych wnętrz. Zastosowanie mechanizmów umożliwiających, składanie i precyzyjną regulację kształtu mebla – przede wszystkim głębokości siedzenia i kąta oparcia, pozwala dostosować formę do indywidualnych, fizjologicznych wymagań użytkownika.

Technologie produkcji i obróbki materiałów

REKLAMA

Swoje odbicie w estetyce wnętrz znajdują również najnowsze technologie produkcji i obróbki materiałów. We wnętrzach pojawiają się zarówno naturalne materiały, jak i ich udoskonalone, przetworzone odpowiedniki. Dzięki tym technologiom nawet najdelikatniejsze substancje stają się odporne na uszkodzenia, a ich elastyczność pozwala dowolnie kształtować formy użytkowe, tak że projektant staje się rzeźbiarzem kreowanej przez siebie przestrzeni.

Obraz plastyczny wnętrza tworzą odpowiednie zestawienia faktur i materiałów. Coraz większą popularność uzyskuje aluminium, zarówno jako samodzielny materiał, jak i dodatek do najróżniejszych gatunków drewna, a także w połączeniu ze szkłem i tworzywami sztucznymi. Szary, metaliczny kolor aluminium, zdecydowanie kontrastuje z barwą egzotycznego drewna, jak i z tradycyjnymi ciepłymi odcieniami wiśni, gruszy czy dębu. W zestawieniach ze szkłem, najczęściej matowanym, półprzeźroczystym, daje poczucie chłodu, a formy użytkowe uzyskują elegancję i optyczną lekkość.

Technologia gięcia drewna

Dużą popularnością wśród współczesnych projektantów mebli cieszy się rewolucyjna technologia gięcia drewna. Po raz pierwszy zastosował ją, już w XIX w. Michael Thonet - w eleganckich, optycznie lekkich, wręcz filigranowych meblach, którymi zachwycił się najpierw Wiedeń, a potem cały świat. Dziś, sprawdzona metoda, powraca w nowoczesnych meblach z giętej sklejki, pozwala połączyć wyjątkową trwałość, naturalne piękno drewna w każdej, nawet najbardziej awangardowej formie.

Zobacz także: Dekoracyjne i funkcjonalne oświetlenie schodów

Kolorystyka

Nowoczesność często kojarzy się z chłodem i surowością formy, co kłóci się z tradycyjnym pojmowaniem wnętrza mieszkania, jako ogniska domowego. Wrażenie chłodu pozwala zneutralizować odpowiednia kolorystyka, zastosowanie miękkich materiałów takich jak tkaniny i naturalne skóry. Wprowadzona jednocześnie tapeta o fakturowanej powierzchni, harmonizuje z delikatnością tkanin, rozprasza światło, nadaje wnętrzu przyjazny wyraz.

Oddziaływanie kolorów pozwala także podkreślić, subtelnie wydobyć nowoczesny wyraz wnętrza, stonowane i jednolite zestawienia barwne dają wrażenie porządku i czystości, przestrzeń wydaje się większa, bardziej przejrzysta. Z kolei kontrasty kolorystyczne oddziałują na emocje, elementy o intensywnej barwie mają ponadto znaczenie dekoracyjne.

Nowoczesne tendencje w kształtowaniu wnętrza domu czy mieszkania, odbiegają od tradycyjnego podziału funkcjonalnego, na poszczególne pomieszczenia, przedpokój, kuchnię, jadalnię, salon. Przestrzenie wzajemnie się przenikają, sztywne podziały ustępują lekkim, ażurowym przesłonom, dając swobodny przepływ światła i powietrza.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA