REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie kryteria rządzą współczesną architekturą wnętrz?

Kinga Śliwa
Współczesna architektura wnętrz otwiera przed nami nieograniczone możliwości. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Współczesna architektura wnętrz otwiera przed nami nieograniczone możliwości. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Mobilność, wszechstronność, elastyczność i pełna dyspozycyjność to cechy wymagane dzisiaj nie tylko w postawach ludzi, ale również współczesne kryteria, które rządzą architekturą wnętrz. Obecnie wymogi stawiane przestrzeni użytkowej kształtują kierunek, w którym zmierza współczesna architektura wnętrz.

Coraz szybsze tempo życia odzwierciedla również potrzebę łatwego przekształcania przestrzeni – lekkie meble, wyposażone w mechanizmy umożliwiające zmianę połażenia, gabarytów i funkcji. Współczesna architektura wnętrz otwiera przed nami nieograniczone możliwości.

REKLAMA

Uproszczone formy, wizualnie lekkie, ażurowe, "wypełnione światłem", nie zabudowują wnętrza, pozostawiając poczucie przestronności, tworząc wielopłaszczyznowe kompozycje.

Meble modułowe

We współczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się meble modułowe, zastępujące tradycyjne meblościanki. Niewielkie, lekkie elementy, nie przytłaczają wnętrz, mogą zgodnie z potrzebami, tworzyć dowolne układy. Modułową strukturę posiadają zarówno stoły, jak i kanapy, z także regały, w których elementy boczne łączy się półkami, szufladami, drzwiczkami drewnianymi, szklanymi lub aluminiowymi. Można w ten sposób utworzyć indywidualną kompozycję. 

Zobacz także: Czy wiesz jakie są nowoczesne tendencje w kształtowaniu wnętrz?

Nowoczesne elementy wyposażenia wnętrz, łączą wysoką jakość z funkcjonalnością, przemyślaną, logiczną konstrukcją i pięknem formy. Formalne i technologiczne ograniczenia nie stanowią barier dla projektantów oraz wykonawców, jednak ich inwencja i nowatorskie podejście do zagadnienia często wystawiane są na próby. Wymagania odbiorców i upodobania dokonują selekcji najlepszych rozwiązań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Retro

REKLAMA

W poszukiwaniu tożsamości stylowej twórcy wzornictwa, odwołują się często do doświadczeń z przeszłości, np. syntezy form organicznych i geometrycznych – charakterystycznych dla lat 50 oraz trendów mody lat 70. minionego wieku. Spoglądając na projekt znanego architekta, Normana Fostera, możemy przekonać się, jak klasyka idzie w parze z nowoczesnością.

Twórca zaprojektował zestaw mebli, nadając mu tytuł Foster 500, w którym odwołując się do tradycji dojrzałego modernizmu, uzyskał zupełnie nowy przedmiot. Elementy zestawu, oglądane z różnych stron, wydają się przewidywalne, racjonalne – robią wrażenie komfortowych. Rzeczywiście wygoda użytkowania, to jedno z najważniejszych kryteriów oceny form użytkowych nowej generacji.

Norman Foster osiągnął cel poprzez zestawienie poduszek oparcia i siedzenia pod odpowiednim kątem w stosunku do pionowych i poziomych linii, co w rezultacie pozwoliło uzyskać elegancką i wyrafinowaną bryłę mebla, doskonale wpisującą się w scenerię przestrzeni nowoczesnych wnętrz. Zastosowanie mechanizmów umożliwiających, składanie i precyzyjną regulację kształtu mebla – przede wszystkim głębokości siedzenia i kąta oparcia, pozwala dostosować formę do indywidualnych, fizjologicznych wymagań użytkownika.

Technologie produkcji i obróbki materiałów

REKLAMA

Swoje odbicie w estetyce wnętrz znajdują również najnowsze technologie produkcji i obróbki materiałów. We wnętrzach pojawiają się zarówno naturalne materiały, jak i ich udoskonalone, przetworzone odpowiedniki. Dzięki tym technologiom nawet najdelikatniejsze substancje stają się odporne na uszkodzenia, a ich elastyczność pozwala dowolnie kształtować formy użytkowe, tak że projektant staje się rzeźbiarzem kreowanej przez siebie przestrzeni.

Obraz plastyczny wnętrza tworzą odpowiednie zestawienia faktur i materiałów. Coraz większą popularność uzyskuje aluminium, zarówno jako samodzielny materiał, jak i dodatek do najróżniejszych gatunków drewna, a także w połączeniu ze szkłem i tworzywami sztucznymi. Szary, metaliczny kolor aluminium, zdecydowanie kontrastuje z barwą egzotycznego drewna, jak i z tradycyjnymi ciepłymi odcieniami wiśni, gruszy czy dębu. W zestawieniach ze szkłem, najczęściej matowanym, półprzeźroczystym, daje poczucie chłodu, a formy użytkowe uzyskują elegancję i optyczną lekkość.

Technologia gięcia drewna

Dużą popularnością wśród współczesnych projektantów mebli cieszy się rewolucyjna technologia gięcia drewna. Po raz pierwszy zastosował ją, już w XIX w. Michael Thonet - w eleganckich, optycznie lekkich, wręcz filigranowych meblach, którymi zachwycił się najpierw Wiedeń, a potem cały świat. Dziś, sprawdzona metoda, powraca w nowoczesnych meblach z giętej sklejki, pozwala połączyć wyjątkową trwałość, naturalne piękno drewna w każdej, nawet najbardziej awangardowej formie.

Zobacz także: Dekoracyjne i funkcjonalne oświetlenie schodów

Kolorystyka

Nowoczesność często kojarzy się z chłodem i surowością formy, co kłóci się z tradycyjnym pojmowaniem wnętrza mieszkania, jako ogniska domowego. Wrażenie chłodu pozwala zneutralizować odpowiednia kolorystyka, zastosowanie miękkich materiałów takich jak tkaniny i naturalne skóry. Wprowadzona jednocześnie tapeta o fakturowanej powierzchni, harmonizuje z delikatnością tkanin, rozprasza światło, nadaje wnętrzu przyjazny wyraz.

Oddziaływanie kolorów pozwala także podkreślić, subtelnie wydobyć nowoczesny wyraz wnętrza, stonowane i jednolite zestawienia barwne dają wrażenie porządku i czystości, przestrzeń wydaje się większa, bardziej przejrzysta. Z kolei kontrasty kolorystyczne oddziałują na emocje, elementy o intensywnej barwie mają ponadto znaczenie dekoracyjne.

Nowoczesne tendencje w kształtowaniu wnętrza domu czy mieszkania, odbiegają od tradycyjnego podziału funkcjonalnego, na poszczególne pomieszczenia, przedpokój, kuchnię, jadalnię, salon. Przestrzenie wzajemnie się przenikają, sztywne podziały ustępują lekkim, ażurowym przesłonom, dając swobodny przepływ światła i powietrza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA