REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu łazienek hotelowych?

Jacek Niezgoda
Hotelowe łazienki coraz częściej przypominają te domowe – przeznacza się na nie znacznie większą powierzchnię niż niezbędne minimum, wyznaczone przez przepisy kategoryzacyjne, są wygodne, przestronne i bogato wyposażone. Fot. ARTDESIGN
Hotelowe łazienki coraz częściej przypominają te domowe – przeznacza się na nie znacznie większą powierzchnię niż niezbędne minimum, wyznaczone przez przepisy kategoryzacyjne, są wygodne, przestronne i bogato wyposażone. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Poszukiwania sposobu na podniesienie komfortu i atrakcyjności pokoju hotelowego, indywidualne przyzwyczajenia i potrzeby gości hotelowych wymusiły zmiany w obrazie pokoju, a w konsekwencji i łazienki, która estetycznie stała się integralna częścią całej przestrzeni. Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu łazienek hotelowych?

Hotelowe łazienki coraz częściej przypominają te domowe – przeznacza się na nie znacznie większą powierzchnię niż niezbędne minimum, wyznaczone przez przepisy kategoryzacyjne, są wygodne, przestronne i bogato wyposażone.

REKLAMA

W myśleniu o łazienkach widocznych jest kilka wyraźnych tendencji. Zgodnie z jedną z nich łazienki tracą swój charakter oparty na wyłącznie higienicznej funkcji i stają się eleganckimi salonami kąpielowymi, przeznaczonymi do relaksu i wypoczynku. W tych pomieszczeniach, często z oknem, stosowane są jedwabne, wodoodporne tapety z bogatymi ornamentami, stylizowane fotele i szezlągi, oryginalne żyrandole.

Łazienka w stylu eko

REKLAMA

Coraz popularniejsze stają się łazienki w stylu eko, w których wykorzystuje się okładziny z naturalnego kamienia, podłogi z egzotycznego, odpowiednio zaimpregnowanego, drewna, organiczne wzory, drewniane lub stalowe dodatki, a nawet wanny i umywalki wykonane z drewna pokrytego przezroczystą powłoką antybakteryjną.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się wciąż projekty minimalistyczne z ciekawą fakturą ścian, dyskretną grą odcieni monochromatycznej kolorystyki wnętrza, oryginalnymi dodatkami i szlachetnością użytych materiałów wykończeniowych. W hotelach SPA, gdzie cała infrastruktura podporządkowana jest nadrzędnemu celowi zapewnienia wypoczynku, relaksu i komfortu gościom, filozofia wellness zostaje przeniesiona do łazienek. Są więc one wyposażane w wanny, prysznice z hydromasażem i chromoterapią, bicze wodne, aromaterapeutyczne świece lub kominki zapachowe oraz miniaturki kosmetyków, używanych do zabiegów w hotelowym SPA. Zdarza się, że ich wystrój jest spójny ze stylistyką hotelowego SPA i przypomina starożytne termy rzymskie, chłodne kliniki dermatologiczne lub bogate, orientalne wnętrza.

Zobacz także: Co wybrać do łazienki hotelowej - wannę czy kabinę prysznicową?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łazienka z widokiem na otwartą przestrzeń to wyzwanie dla architekta budynku. Zazwyczaj kompleks pokoju hotelowego z oknem, przedpokojem i łazienką, wpisany w prostokąt, lokuje łazienkę w części pozbawionej okna. Maksymalne wykorzystanie powierzchni dla przestrzeni pokoju spycha łazienkę do roli pomieszczenia pomocniczego. Inaczej wyglądają łazienki w apartamentach gdzie wygoda i luksus wpisane są w funkcje. Łazienka staje się przestronna, projektanci w inny sposób operują przestrzenią, dlatego łazienka staje się salonem kąpielowym - czy wyobrażamy sobie salon bez okna?
Rozwiązania z dużym oknem w łazience popularne są w ciepłym klimacie - w azjatyckich hotelach SPA, położonych na dużym obszarze, gdzie oczka wodne i bujna roślinność wchodzą do okien apartamentów.

Naturalne światło w łazience

Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na doświetlenie łazienki światłem naturalnym i jednocześnie optyczne powiększenie jest połączenie łazienki z pokojem za pomocą wysokich przesuwnych drzwi. Przesłona może być wykonana z ażurowej płyty fornirowanej lub ze szkła - wtedy przesłaną staje się zasłona z tkaniny lub żaluzja.

Tapety, drewno i dekoracyjne tynki

Przy tendencji zmierzającej do ograniczania ilości płytek w łazienkach na rzecz tapet, tynków dekoracyjnych i drewna – przestrzenie łazienki i pokoju tworzą estetycznie jedną całość. W przestrzeniach hoteli zauważane są dwie tendencje wyposażenia przestrzeni, jedna przeznaczonych dla gościa o niewygórowanych potrzebach estetycznych i funkcjonalnych przy zrównoważonej cenie oraz druga zmierzająca do zapewnienia gościom maksymalnej doznań na każdej płaszczyźnie. W takich hotelach poszukuje się rozwiązań nowatorskich i niespotykanych.

Zobacz także: Jaką tapetę wybrać do wnętrza hotelowego?

Standardowa łazienka hotelowa ma zapewniać wygodną możliwość zadbania o higienę osobistą. Lokalizacja w standardowej łazience zbyt wielu funkcji nie wydaje się uzasadniona, chyba, że dotyczy to wybranych apartamentów dla gości ceniących sobie prywatność, komfort i luksus. Również w luksusowych hotelach, SPA, resortach, hotelach ulokowanych na polu golfowym i innych, do których przyjeżdża się przede wszystkim wypocząć, łazienki stają się kolejnym miejscem holistycznej regeneracji ciała i umysłu.

Otwarta łazienka

REKLAMA

W architekturze wnętrz dobrych hoteli za granicą powszechne są rozwiązania typu „otwarta łazienka”. Łazienka bywa, więc oddzielona od sypialni szklaną, przezroczystą ścianą, która matowieje pod wpływem światła; wolnostojąca wanna lokowana jest w sypialni, koło łóżka lub nawet w centralnym punkcie salonu. Typowym rozwiązaniem zapewniającym większą intymność są rozsuwane drzwi łączące sypialnię i łazienkę. Z kolei w hotelach alpejskich w łazienkach często spotyka się drewniane okiennice, otwierane na sypialnię.

W Polsce ciekawe rozwiązania łazienek spotykamy najczęściej w zagranicznych, luksusowych hotelach sieciowych oraz hotelach butikowych i designerskich; w polskich inwestycjach niestety dominują rozwiązania standardowe i banalne sprowadzające pokój i przynależna do niego łazienkę do powielanego powszechnie szablonu – spełniającego jedynie wymagania kategoryzacji.

Ciekawym rozwiązaniem jest wydzielenie z pokoju całej przestrzeni łazienki tylko taflami szklanymi, bardzo rzadko spotykanym - wydzielenie toalety w oddzielnym mniejszym pomieszczeniu a ulokowanie wanny w strefie pokoju jedynie za parawanem lub przesłaną z tkaniny.

Dobrym pomysłem jest również wydzielenie przestrzeni łazienki wysoką ściana znajdująca się za zagłówkiem łóżka, do takiej łazienki dostęp jest możliwy z obu stron łóżka

W polskich hotelach łazienki wciąż są znacznie mniejsze niż za granicą. Obowiązujące trendy przejawiają się głównie w stylistyce wnętrza, nietypowych rozwiązaniach, aktualnie modnych wzorach ceramiki, designerskich dodatkach, elementach wykończenia i zastosowanych materiałach. Nawet bardzo mała łazienka, zaprojektowana w przemyślany sposób, może zaskakiwać, zachwycać i zostać zapamiętana przez Gości hotelu.

ARTDESIGN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA