Jak oświetlić wnętrze?
REKLAMA
REKLAMA
Planując remont mieszkania, na liście zmian warto uwzględnić również zmianę rodzaju oświetlenia na nowoczesne energooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie a przede wszystkim przyjemny nastrój.
REKLAMA
Jakie oświetlenie zastosować?
W strefach wykonywania czynności najlepsze właściwości posiada światło halogenowe, jasne, brylantowe, pobudzające, wiernie oddające barwy przedmiotów. Alternatywę mogą stanowić energooszczędne świetlówki kompaktowe o barwie ciepło białej, które dają światło bardziej stonowane i rozproszone. Ich zastosowanie jest szczególnie uzasadnione w oprawach z widocznym źródłem światła, dzięki wykorzystaniu mlecznego szkła - świetlówki nie powodują olśnienia.
Zobacz także: Jak zagospodarować małe mieszkanie
Oświetlenie w kuchni
Pomieszczenia, gdzie zwykle rozpoczyna się remont, a oświetlenie stanowi najważniejszy element organizujący przestrzeń - to łazienka i kuchnia. Wnętrza te ze względu na funkcję, działanie wody, podwyższonej temperatury są narażone na najszybsze i widoczne zniszczenie. Przystępując do przebudowy kuchni należy poświęcić uwagę ergonomii wykonywania poszczególnych czynności. Odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami, usytuowanie lodówki, w stosunku do zlewozmywaka i kuchenki jest związane z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności. Blat łączący strefy przechowywania produktów, zmywania i gotowania, stanowi najważniejsze miejsce pracy. Oświetlenie umieszczone pod górną zabudową szafek lub na ścianie pozwala na wygodne i sprawne przygotowanie posiłków.
Oświetlenie w małych pomieszczeniach
Zarówno w kuchni, jak i w łazience należy stosować materiały najbardziej trwałe i łatwo zmywalne. Pomieszczenia te zazwyczaj są niewielkie i odczuwamy w nich brak światła naturalnego. Pierwszoplanową rolę odgrywa więc układ oświetlenia, o którym decydujemy sami, dokonując odpowiedniej modernizacji. Do sposobów na rozwiązanie pomieszczeń małych, ciasnych i ciemnych, można zaliczyć również jasną, pastelową kolorystykę wnętrza, zastosowanie materiałów odbijających światło oraz wykorzystanie szkła w różnej postaci.
Oświetlenie w łazience
Wygodna łazienka to przede wszystkim możliwość swobodnego korzystania ze wszystkich urządzeń sanitarnych. Centrum uwagi powinna stanowić strefa umywalki z lustrem. Jest to najczęściej używany element łazienki. Pamiętając o dobrych właściwościach oświetlenia ogólnego, które powinno być równomierne rozproszone i zapewniać dobrą widoczność w całym wnętrzu, należy zainstalować lampy doświetlające lustro - najlepiej po obu stronach i nad górna jego krawędzią. Źródła światła powinny dobrze oddawać odcień skóry i barwy otoczenia. Jeżeli pomieszczenie jest zbyt małe warto zrezygnować z kabiny natryskowej i wanny, na korzyść jednego z tych elementów - wygodnie użytkowanego.
Zobacz także: Mieszkanie odbiciem indywidualnego stylu
Oświetlenie stanowiska z komputerem
Wraz ze zmianą wizerunku wnętrz, zmienia się również ich wyposażenie. Coraz częściej nieodłącznym elementem przestrzeni mieszkania jest komputer. Pełni on wielorakie funkcje, wykorzystywany jest przez wszystkich domowników, zarówno do celów rozrywkowych jak również nauki i pracy. Przewidując funkcjonowanie monitora we wnętrzu należy zaplanować odpowiednie oświetlenie, tak aby ze względów zdrowotnych zniwelować kontrast ekranu z ciemnym pomieszczeniem. Korzystne efekty w tej sytuacji przynosi zastosowanie mobilnych opraw stojących na podłodze lub stole wyposażonych w energooszczędną świetlówkę kompaktową nowej generacji.
REKLAMA
REKLAMA