REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oświetlić wnętrze?

Kinga Śliwa
Planując remont wnętrza, na liście zmian warto uwzględnić również zmianę rodzaju oświetlenia na nowoczesne energooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie a przede wszystkim przyjemny nastrój. Fot. ARTDESIGN
Planując remont wnętrza, na liście zmian warto uwzględnić również zmianę rodzaju oświetlenia na nowoczesne energooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie a przede wszystkim przyjemny nastrój. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Bez względu na wnętrza szczególną uwagę należy poświęcić jakości oświetlenia w strefach wykonywania czynności. Trafnie dobierając źródła światła możemy stworzyć idealne warunki działania w kuchni, przy biurku, stole do pracy, a także podczas wykonywania codziennych czynności we wszystkich wnętrzach: w łazience, garderobie i w innych strefach.

Planując remont mieszkania, na liście zmian warto uwzględnić również zmianę rodzaju oświetlenia na nowoczesne energooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie a przede wszystkim przyjemny nastrój.

REKLAMA

Jakie oświetlenie zastosować?

W strefach wykonywania czynności najlepsze właściwości posiada światło halogenowe, jasne, brylantowe, pobudzające, wiernie oddające barwy przedmiotów. Alternatywę mogą stanowić energooszczędne świetlówki kompaktowe o barwie ciepło białej, które dają światło bardziej stonowane i rozproszone. Ich zastosowanie jest szczególnie uzasadnione w oprawach z widocznym źródłem światła, dzięki wykorzystaniu mlecznego szkła - świetlówki nie powodują olśnienia.

Zobacz także: Jak zagospodarować małe mieszkanie

Oświetlenie w kuchni

Pomieszczenia, gdzie zwykle rozpoczyna się remont, a oświetlenie stanowi najważniejszy element organizujący przestrzeń - to łazienka i kuchnia. Wnętrza te ze względu na funkcję, działanie wody, podwyższonej temperatury są narażone na najszybsze i widoczne zniszczenie. Przystępując do przebudowy kuchni należy poświęcić uwagę ergonomii wykonywania poszczególnych czynności. Odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami, usytuowanie lodówki, w stosunku do zlewozmywaka i kuchenki jest związane z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności. Blat łączący strefy przechowywania produktów, zmywania i gotowania, stanowi najważniejsze miejsce pracy. Oświetlenie umieszczone pod górną zabudową szafek lub na ścianie pozwala na wygodne i sprawne przygotowanie posiłków.

Oświetlenie w małych pomieszczeniach

Zarówno w kuchni, jak i w łazience należy stosować materiały najbardziej trwałe i łatwo zmywalne. Pomieszczenia te zazwyczaj są niewielkie i odczuwamy w nich brak światła naturalnego. Pierwszoplanową rolę odgrywa więc układ oświetlenia, o którym decydujemy sami, dokonując odpowiedniej modernizacji. Do sposobów na rozwiązanie pomieszczeń małych, ciasnych i ciemnych, można zaliczyć również jasną, pastelową kolorystykę wnętrza, zastosowanie materiałów odbijających światło oraz wykorzystanie szkła w różnej postaci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświetlenie w łazience

Wygodna łazienka to przede wszystkim możliwość swobodnego korzystania ze wszystkich urządzeń sanitarnych. Centrum uwagi powinna stanowić strefa umywalki z lustrem. Jest to najczęściej używany element łazienki. Pamiętając o dobrych właściwościach oświetlenia ogólnego, które powinno być równomierne rozproszone i zapewniać dobrą widoczność w całym wnętrzu, należy zainstalować lampy doświetlające lustro - najlepiej po obu stronach i nad górna jego krawędzią. Źródła światła powinny dobrze oddawać odcień skóry i barwy otoczenia. Jeżeli pomieszczenie jest zbyt małe warto zrezygnować z kabiny natryskowej i wanny, na korzyść jednego z tych elementów - wygodnie użytkowanego.

Zobacz także: Mieszkanie odbiciem indywidualnego stylu

Oświetlenie stanowiska z komputerem

Wraz ze zmianą wizerunku wnętrz, zmienia się również ich wyposażenie. Coraz częściej nieodłącznym elementem przestrzeni mieszkania jest komputer. Pełni on wielorakie funkcje, wykorzystywany jest przez wszystkich domowników, zarówno do celów rozrywkowych jak również nauki i pracy. Przewidując funkcjonowanie monitora we wnętrzu należy zaplanować odpowiednie oświetlenie, tak aby ze względów zdrowotnych zniwelować kontrast ekranu z ciemnym pomieszczeniem. Korzystne efekty w tej sytuacji przynosi zastosowanie mobilnych opraw stojących na podłodze lub stole wyposażonych w energooszczędną świetlówkę kompaktową nowej generacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA