REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oświetlić wnętrze?

Kinga Śliwa
Planując remont wnętrza, na liście zmian warto uwzględnić również zmianę rodzaju oświetlenia na nowoczesne energooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie a przede wszystkim przyjemny nastrój. Fot. ARTDESIGN
Planując remont wnętrza, na liście zmian warto uwzględnić również zmianę rodzaju oświetlenia na nowoczesne energooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie a przede wszystkim przyjemny nastrój. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Bez względu na wnętrza szczególną uwagę należy poświęcić jakości oświetlenia w strefach wykonywania czynności. Trafnie dobierając źródła światła możemy stworzyć idealne warunki działania w kuchni, przy biurku, stole do pracy, a także podczas wykonywania codziennych czynności we wszystkich wnętrzach: w łazience, garderobie i w innych strefach.

Planując remont mieszkania, na liście zmian warto uwzględnić również zmianę rodzaju oświetlenia na nowoczesne energooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie a przede wszystkim przyjemny nastrój.

REKLAMA

Jakie oświetlenie zastosować?

W strefach wykonywania czynności najlepsze właściwości posiada światło halogenowe, jasne, brylantowe, pobudzające, wiernie oddające barwy przedmiotów. Alternatywę mogą stanowić energooszczędne świetlówki kompaktowe o barwie ciepło białej, które dają światło bardziej stonowane i rozproszone. Ich zastosowanie jest szczególnie uzasadnione w oprawach z widocznym źródłem światła, dzięki wykorzystaniu mlecznego szkła - świetlówki nie powodują olśnienia.

Zobacz także: Jak zagospodarować małe mieszkanie

Oświetlenie w kuchni

Pomieszczenia, gdzie zwykle rozpoczyna się remont, a oświetlenie stanowi najważniejszy element organizujący przestrzeń - to łazienka i kuchnia. Wnętrza te ze względu na funkcję, działanie wody, podwyższonej temperatury są narażone na najszybsze i widoczne zniszczenie. Przystępując do przebudowy kuchni należy poświęcić uwagę ergonomii wykonywania poszczególnych czynności. Odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami, usytuowanie lodówki, w stosunku do zlewozmywaka i kuchenki jest związane z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności. Blat łączący strefy przechowywania produktów, zmywania i gotowania, stanowi najważniejsze miejsce pracy. Oświetlenie umieszczone pod górną zabudową szafek lub na ścianie pozwala na wygodne i sprawne przygotowanie posiłków.

Oświetlenie w małych pomieszczeniach

Zarówno w kuchni, jak i w łazience należy stosować materiały najbardziej trwałe i łatwo zmywalne. Pomieszczenia te zazwyczaj są niewielkie i odczuwamy w nich brak światła naturalnego. Pierwszoplanową rolę odgrywa więc układ oświetlenia, o którym decydujemy sami, dokonując odpowiedniej modernizacji. Do sposobów na rozwiązanie pomieszczeń małych, ciasnych i ciemnych, można zaliczyć również jasną, pastelową kolorystykę wnętrza, zastosowanie materiałów odbijających światło oraz wykorzystanie szkła w różnej postaci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświetlenie w łazience

Wygodna łazienka to przede wszystkim możliwość swobodnego korzystania ze wszystkich urządzeń sanitarnych. Centrum uwagi powinna stanowić strefa umywalki z lustrem. Jest to najczęściej używany element łazienki. Pamiętając o dobrych właściwościach oświetlenia ogólnego, które powinno być równomierne rozproszone i zapewniać dobrą widoczność w całym wnętrzu, należy zainstalować lampy doświetlające lustro - najlepiej po obu stronach i nad górna jego krawędzią. Źródła światła powinny dobrze oddawać odcień skóry i barwy otoczenia. Jeżeli pomieszczenie jest zbyt małe warto zrezygnować z kabiny natryskowej i wanny, na korzyść jednego z tych elementów - wygodnie użytkowanego.

Zobacz także: Mieszkanie odbiciem indywidualnego stylu

Oświetlenie stanowiska z komputerem

Wraz ze zmianą wizerunku wnętrz, zmienia się również ich wyposażenie. Coraz częściej nieodłącznym elementem przestrzeni mieszkania jest komputer. Pełni on wielorakie funkcje, wykorzystywany jest przez wszystkich domowników, zarówno do celów rozrywkowych jak również nauki i pracy. Przewidując funkcjonowanie monitora we wnętrzu należy zaplanować odpowiednie oświetlenie, tak aby ze względów zdrowotnych zniwelować kontrast ekranu z ciemnym pomieszczeniem. Korzystne efekty w tej sytuacji przynosi zastosowanie mobilnych opraw stojących na podłodze lub stole wyposażonych w energooszczędną świetlówkę kompaktową nowej generacji.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA