REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oświetlić wnętrze?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Śliwa
Planując remont wnętrza, na liście zmian warto uwzględnić również zmianę rodzaju oświetlenia na nowoczesne energooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie a przede wszystkim przyjemny nastrój. Fot. ARTDESIGN
Planując remont wnętrza, na liście zmian warto uwzględnić również zmianę rodzaju oświetlenia na nowoczesne energooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie a przede wszystkim przyjemny nastrój. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Bez względu na wnętrza szczególną uwagę należy poświęcić jakości oświetlenia w strefach wykonywania czynności. Trafnie dobierając źródła światła możemy stworzyć idealne warunki działania w kuchni, przy biurku, stole do pracy, a także podczas wykonywania codziennych czynności we wszystkich wnętrzach: w łazience, garderobie i w innych strefach.

Planując remont mieszkania, na liście zmian warto uwzględnić również zmianę rodzaju oświetlenia na nowoczesne energooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie a przede wszystkim przyjemny nastrój.

REKLAMA

Jakie oświetlenie zastosować?

W strefach wykonywania czynności najlepsze właściwości posiada światło halogenowe, jasne, brylantowe, pobudzające, wiernie oddające barwy przedmiotów. Alternatywę mogą stanowić energooszczędne świetlówki kompaktowe o barwie ciepło białej, które dają światło bardziej stonowane i rozproszone. Ich zastosowanie jest szczególnie uzasadnione w oprawach z widocznym źródłem światła, dzięki wykorzystaniu mlecznego szkła - świetlówki nie powodują olśnienia.

Zobacz także: Jak zagospodarować małe mieszkanie

Oświetlenie w kuchni

Pomieszczenia, gdzie zwykle rozpoczyna się remont, a oświetlenie stanowi najważniejszy element organizujący przestrzeń - to łazienka i kuchnia. Wnętrza te ze względu na funkcję, działanie wody, podwyższonej temperatury są narażone na najszybsze i widoczne zniszczenie. Przystępując do przebudowy kuchni należy poświęcić uwagę ergonomii wykonywania poszczególnych czynności. Odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami, usytuowanie lodówki, w stosunku do zlewozmywaka i kuchenki jest związane z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności. Blat łączący strefy przechowywania produktów, zmywania i gotowania, stanowi najważniejsze miejsce pracy. Oświetlenie umieszczone pod górną zabudową szafek lub na ścianie pozwala na wygodne i sprawne przygotowanie posiłków.

Oświetlenie w małych pomieszczeniach

Zarówno w kuchni, jak i w łazience należy stosować materiały najbardziej trwałe i łatwo zmywalne. Pomieszczenia te zazwyczaj są niewielkie i odczuwamy w nich brak światła naturalnego. Pierwszoplanową rolę odgrywa więc układ oświetlenia, o którym decydujemy sami, dokonując odpowiedniej modernizacji. Do sposobów na rozwiązanie pomieszczeń małych, ciasnych i ciemnych, można zaliczyć również jasną, pastelową kolorystykę wnętrza, zastosowanie materiałów odbijających światło oraz wykorzystanie szkła w różnej postaci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświetlenie w łazience

Wygodna łazienka to przede wszystkim możliwość swobodnego korzystania ze wszystkich urządzeń sanitarnych. Centrum uwagi powinna stanowić strefa umywalki z lustrem. Jest to najczęściej używany element łazienki. Pamiętając o dobrych właściwościach oświetlenia ogólnego, które powinno być równomierne rozproszone i zapewniać dobrą widoczność w całym wnętrzu, należy zainstalować lampy doświetlające lustro - najlepiej po obu stronach i nad górna jego krawędzią. Źródła światła powinny dobrze oddawać odcień skóry i barwy otoczenia. Jeżeli pomieszczenie jest zbyt małe warto zrezygnować z kabiny natryskowej i wanny, na korzyść jednego z tych elementów - wygodnie użytkowanego.

Zobacz także: Mieszkanie odbiciem indywidualnego stylu

Oświetlenie stanowiska z komputerem

Wraz ze zmianą wizerunku wnętrz, zmienia się również ich wyposażenie. Coraz częściej nieodłącznym elementem przestrzeni mieszkania jest komputer. Pełni on wielorakie funkcje, wykorzystywany jest przez wszystkich domowników, zarówno do celów rozrywkowych jak również nauki i pracy. Przewidując funkcjonowanie monitora we wnętrzu należy zaplanować odpowiednie oświetlenie, tak aby ze względów zdrowotnych zniwelować kontrast ekranu z ciemnym pomieszczeniem. Korzystne efekty w tej sytuacji przynosi zastosowanie mobilnych opraw stojących na podłodze lub stole wyposażonych w energooszczędną świetlówkę kompaktową nowej generacji.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA