REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaprojektować wnętrze hotelowe?

Jacek Niezgoda
 Istnieją przepisy, które określają jak należy zaprojektować wnętrze hotelowe. Wymogi dotyczą m.in. wielkości i wyposażenia pokoi, rodzaju instalacji i urządzeń technicznych, wyposażenia węzłów higieniczno-sanitarnych, a także oferty usług dodatkowych.
Istnieją przepisy, które określają jak należy zaprojektować wnętrze hotelowe. Wymogi dotyczą m.in. wielkości i wyposażenia pokoi, rodzaju instalacji i urządzeń technicznych, wyposażenia węzłów higieniczno-sanitarnych, a także oferty usług dodatkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz, że nie możesz dowolnie urządzić wnętrza hotelowego? Istnieją przepisy, które określają jak należy zaprojektować wnętrze hotelowe. Wymogi dotyczą m.in. wielkości i wyposażenia pokoi, rodzaju instalacji i urządzeń technicznych, wyposażenia węzłów higieniczno-sanitarnych, a także oferty usług dodatkowych.

Wszystkie części wnętrza hotelu powinny pozostawać w harmonii estetycznej.

REKLAMA

Hol i recepcja

Największe możliwości projektowe daje jednak hol z recepcją, które są wizytówką hotelu, jest to miejsce gdzie skupia się komunikacja wszystkich funkcji obiektu. Hol hotelowy daje możliwość wyróżnienia się, stworzenia wyjątkowej przestrzeni, identyfikowanej tylko z konkretnym miejscem. W holu najwyraźniej przejawia się charakter wnętrza, standard hotelu i filozofia obiektu. Wnętrze samej recepcji powinno być przede wszystkim funkcjonalne, zarówno dla personelu wykonującego swoje obowiązki, jak i dla Gości. Pokoje ze względów ekonomicznych zazwyczaj poddane są standaryzacji – są podobnie umeblowane i wyposażone w różnych hotelach.

Restauracja hotelowa

Restauracje projektuje się uzależniając styl od funkcji, czy będzie to typowa restauracja hotelowa spełniająca również funkcje miejsca organizacji większych imprez okazjonalnych, czy może będzie przeznaczona również dla Gości z zewnątrz. W drugim przypadku restauracja musi posiadać wyrazisty styl i zapewniać gościom intymność. Mniejsze wymogi stawia się restauracjom w hotelach ekonomicznych – są one zazwyczaj niewielkie, zaaranżowane w prosty, czytelny funkcjonalnie sposób, przeznaczone głównie na śniadania.

Zobacz także: Co wybrać do łazienki hotelowej - wannę czy kabinę prysznicową?

Sala konferencyjna

Sale konferencyjne urządza się w możliwie prosty, ale jednocześnie elegancki sposób - podkreślający klasę hotelu - bez nagromadzenia elementów dekoracyjnych i rozwiązań mogących rozpraszać uwagę uczestników wykładów. Niewielkie sale konferencyjne urządzane są na wzór gabinetu lub biblioteki - dotyczy to przede wszystkim kameralnych sal konferencyjnych, przeznaczonych na spotkania top-managementu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pokój hotelowy

REKLAMA

Stwierdzenie, że w pokoju hotelowym najważniejsze jest wygodne łóżko jest oczywiście prawdą - to element konieczny, lecz niewystarczający dla satysfakcji Gościa. Inwestorzy coraz większą wagę przykładają do wielkości pokoi, jakości mebli, szlachetnych tkanin, designerskich tapet i oryginalnych rozwiązań w łazienkach.

Kolorystyka wnętrz nawiązuje pośrednio do koloru logotypu hotelu. W hotelach ekonomicznych niskiej klasy stosuje się wyrazistą kolorystykę, w prostych zabiegach kompozycyjnych mających na celu ukrycie niskiego standardu. W nowoczesnych hotelach ekonomicznych skierowanych do młodszego gościa często sięgamy po odważniejsze barwy – pomarańcz i czerwień.

REKLAMA

W hotelach biznesowych dobrze odbierane są kolory kojarzące się z wysoka jakością i prestiżem. W zależności od stylu wnętrza możemy zastosować ciepłe brązy ze złoconymi elementami tynków lub wyrafinowane matowego srebra, chłodne kolory czekolady i beżu. Wnętrza hoteli biznesowych są bardzo nowoczesne, co podkreśla, styl życia ich Gości - dynamizm, odwagę podejmowania wyzwań, obeznanie z najnowszymi trendami. Wnętrza hoteli zlokalizowanych w starym centrum miasta nawiązują do otoczenia, częściej stosuje się meble stylowe połączone z nowoczesnym designem wnętrza.

Coraz częściej w umeblowaniu pokoi hotelowych rezygnujemy z szafek pod telewizor. Ten trend widoczny jest w hotelach klasy ekonomicznej, gdzie pokoje są małe i zachodzi konieczności zagospodarowania każdego wolnego miejsca, choćby przez powieszenie telewizora na ścianie, zamiast stawiania go na szafce. Płaskie telewizory LCD stały się powszechne, anachronizmem wydaje się wykorzystywanie tradycyjnych kineskopowych odbiorników.

Zobacz także: Funkcjonalne meble hotelowe - nowe tendencje

Telewizor LCD stojący na stoliku czy biurku, przez swój mały ciężar, narażony jest na zniszczenia związane z upadkiem, co doprowadziło do lokalizacji tych urządzeń trwale na ścianie i usunięcia szafki telewizyjnej. Często telewizor lokowany był na biurku, które traciło swoją funkcję, teraz znowu ją odzyskując. Alternatywa dla szafki telewizyjnej jest również toaletka.

Zauważalne przy projektowaniu hotelu są poszukiwania inwestorów zmierzające do odróżnienia wnętrza i charakteru hotelu od konkurencji.

Często zaplanowana, zaskakująca nazwa hotelu jest wyznacznikiem jego przyszłego stylu. Należy wiec pamiętać o dwóch rzeczach: projektowaniu zgodnie z oczekiwaniami inwestora i o tym, aby wnętrze było ponadczasowe, harmonijne, przyjazne dla gości i funkcjonalne dla pracowników.

ARTDESIGN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA