REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaprojektować wnętrze hotelowe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jacek Niezgoda
 Istnieją przepisy, które określają jak należy zaprojektować wnętrze hotelowe. Wymogi dotyczą m.in. wielkości i wyposażenia pokoi, rodzaju instalacji i urządzeń technicznych, wyposażenia węzłów higieniczno-sanitarnych, a także oferty usług dodatkowych.
Istnieją przepisy, które określają jak należy zaprojektować wnętrze hotelowe. Wymogi dotyczą m.in. wielkości i wyposażenia pokoi, rodzaju instalacji i urządzeń technicznych, wyposażenia węzłów higieniczno-sanitarnych, a także oferty usług dodatkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz, że nie możesz dowolnie urządzić wnętrza hotelowego? Istnieją przepisy, które określają jak należy zaprojektować wnętrze hotelowe. Wymogi dotyczą m.in. wielkości i wyposażenia pokoi, rodzaju instalacji i urządzeń technicznych, wyposażenia węzłów higieniczno-sanitarnych, a także oferty usług dodatkowych.

Wszystkie części wnętrza hotelu powinny pozostawać w harmonii estetycznej.

REKLAMA

Hol i recepcja

Największe możliwości projektowe daje jednak hol z recepcją, które są wizytówką hotelu, jest to miejsce gdzie skupia się komunikacja wszystkich funkcji obiektu. Hol hotelowy daje możliwość wyróżnienia się, stworzenia wyjątkowej przestrzeni, identyfikowanej tylko z konkretnym miejscem. W holu najwyraźniej przejawia się charakter wnętrza, standard hotelu i filozofia obiektu. Wnętrze samej recepcji powinno być przede wszystkim funkcjonalne, zarówno dla personelu wykonującego swoje obowiązki, jak i dla Gości. Pokoje ze względów ekonomicznych zazwyczaj poddane są standaryzacji – są podobnie umeblowane i wyposażone w różnych hotelach.

Restauracja hotelowa

Restauracje projektuje się uzależniając styl od funkcji, czy będzie to typowa restauracja hotelowa spełniająca również funkcje miejsca organizacji większych imprez okazjonalnych, czy może będzie przeznaczona również dla Gości z zewnątrz. W drugim przypadku restauracja musi posiadać wyrazisty styl i zapewniać gościom intymność. Mniejsze wymogi stawia się restauracjom w hotelach ekonomicznych – są one zazwyczaj niewielkie, zaaranżowane w prosty, czytelny funkcjonalnie sposób, przeznaczone głównie na śniadania.

Zobacz także: Co wybrać do łazienki hotelowej - wannę czy kabinę prysznicową?

Sala konferencyjna

Sale konferencyjne urządza się w możliwie prosty, ale jednocześnie elegancki sposób - podkreślający klasę hotelu - bez nagromadzenia elementów dekoracyjnych i rozwiązań mogących rozpraszać uwagę uczestników wykładów. Niewielkie sale konferencyjne urządzane są na wzór gabinetu lub biblioteki - dotyczy to przede wszystkim kameralnych sal konferencyjnych, przeznaczonych na spotkania top-managementu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pokój hotelowy

REKLAMA

Stwierdzenie, że w pokoju hotelowym najważniejsze jest wygodne łóżko jest oczywiście prawdą - to element konieczny, lecz niewystarczający dla satysfakcji Gościa. Inwestorzy coraz większą wagę przykładają do wielkości pokoi, jakości mebli, szlachetnych tkanin, designerskich tapet i oryginalnych rozwiązań w łazienkach.

Kolorystyka wnętrz nawiązuje pośrednio do koloru logotypu hotelu. W hotelach ekonomicznych niskiej klasy stosuje się wyrazistą kolorystykę, w prostych zabiegach kompozycyjnych mających na celu ukrycie niskiego standardu. W nowoczesnych hotelach ekonomicznych skierowanych do młodszego gościa często sięgamy po odważniejsze barwy – pomarańcz i czerwień.

REKLAMA

W hotelach biznesowych dobrze odbierane są kolory kojarzące się z wysoka jakością i prestiżem. W zależności od stylu wnętrza możemy zastosować ciepłe brązy ze złoconymi elementami tynków lub wyrafinowane matowego srebra, chłodne kolory czekolady i beżu. Wnętrza hoteli biznesowych są bardzo nowoczesne, co podkreśla, styl życia ich Gości - dynamizm, odwagę podejmowania wyzwań, obeznanie z najnowszymi trendami. Wnętrza hoteli zlokalizowanych w starym centrum miasta nawiązują do otoczenia, częściej stosuje się meble stylowe połączone z nowoczesnym designem wnętrza.

Coraz częściej w umeblowaniu pokoi hotelowych rezygnujemy z szafek pod telewizor. Ten trend widoczny jest w hotelach klasy ekonomicznej, gdzie pokoje są małe i zachodzi konieczności zagospodarowania każdego wolnego miejsca, choćby przez powieszenie telewizora na ścianie, zamiast stawiania go na szafce. Płaskie telewizory LCD stały się powszechne, anachronizmem wydaje się wykorzystywanie tradycyjnych kineskopowych odbiorników.

Zobacz także: Funkcjonalne meble hotelowe - nowe tendencje

Telewizor LCD stojący na stoliku czy biurku, przez swój mały ciężar, narażony jest na zniszczenia związane z upadkiem, co doprowadziło do lokalizacji tych urządzeń trwale na ścianie i usunięcia szafki telewizyjnej. Często telewizor lokowany był na biurku, które traciło swoją funkcję, teraz znowu ją odzyskując. Alternatywa dla szafki telewizyjnej jest również toaletka.

Zauważalne przy projektowaniu hotelu są poszukiwania inwestorów zmierzające do odróżnienia wnętrza i charakteru hotelu od konkurencji.

Często zaplanowana, zaskakująca nazwa hotelu jest wyznacznikiem jego przyszłego stylu. Należy wiec pamiętać o dwóch rzeczach: projektowaniu zgodnie z oczekiwaniami inwestora i o tym, aby wnętrze było ponadczasowe, harmonijne, przyjazne dla gości i funkcjonalne dla pracowników.

ARTDESIGN

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

REKLAMA

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

REKLAMA

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA