Jaką tapetę wybrać do wnętrza hotelowego?
REKLAMA
REKLAMA
Za granicą stosowanie tapet w przestrzeniach publicznych jest bardzo powszechne. W Polsce tendencja dekorowania ścian za pomocą tapet dopiero się rozwija. Dzięki tapetom obiekty hotelowe zyskują przyjazny, przytulny wyraz a intrygujące wzory i nieszablonowe zestawienia kompozycyjne wyróżniają dane miejsce na tle innych, tworzą jego niepowtarzalny klimat.
REKLAMA
Dlaczego tapeta?
REKLAMA
Tapety w obiektach hotelowych to nie tylko pokrycie powierzchni dekoracyjnym materiałem, ale również zabezpieczenie ściany przed obiciem, kurzem, otarciem. Tapety zapewniają efekt estetyczny na długi czas, w przypadku uszkodzenia lub zabrudzenia łatwo je naprawić. Cenna właściwością tapet jest ich dźwiękochłonność, co nadaje wnętrzu również przyjazny klimat akustyczny.
Dostęp do najwyższej jakości tapet na rynku polskim przekłada się na coraz częstsze ich zastosowanie – wszędzie tam gdzie liczy się estetyka i trwałość. Tapeta w pokoju hotelowym nie kojarzy się już tylko z tanią dekoracją – w nowych kolekcjach obserwujemy najbardziej wyrafinowane efekty wizualne z gwarancja wieloletniej trwałości. Zaufanie do materiału przejawia się również w coraz odważniejszych próbach jego zastosowania na dużych płaszczyznach z zaskakującymi fototapetami włącznie.
Tapeta we wnętrzu może nadać przestrzeni wyrazistość i charakter. W przypadku zastosowania najbardziej nowatorskich tapet pokrywanych drobnymi koralikami czy kryształkami tworzącymi unikalne wzory, rozwiązanie to nie jest najtańsze, jednak uzyskane efekty wizualne łatwo uzasadniają taki wydatek.
Zobacz także: Sypialnie pełne luksusu - GALERIA
Dominujące trendy
REKLAMA
Trudno mówić o dominującym motywie na tapetach w zastosowaniach hotelowych. Wszystko zależy od charakteru wnętrza – modne są wzory organiczne. Wzory geometryczne bardziej sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, natomiast motywy kwiatowe, ornamenty lepiej wypełniają wnętrza rustykalne. W architekturze wnętrza poszukuje się zaskakujących zestawień materiałowych i kompozycyjnych, dlatego przypisywanie wzorów do charakteru wnętrz w rzeczywistości nie sprawdza się.
Coraz częściej sięgamy po wzory tapet „operujące światłem” – płaszczyzna tapety jest skontrastowana poprzez sposób odbijania światła. Czarne, błyszczące, wylakierowane wzory zdecydowanie wyróżniają się na czarnym bardzo matowym tle. Stylistyka wzorów jest przeróżna. Poprzez vintage, różne wydania płynnych organicznych wzorów, a także ponadczasowe pasy.
Wybór wzoru to kwestia indywidualna, zależna od przeznaczenia, charakteru oraz założeń projektowych wnętrza. Zestawienia tapet mogą podkreślać rytm wnętrza, w innym przypadku dekoracyjna tapeta może tworzyć przykuwający, wyróżniający się obraz na ścianie.
Zobacz także: Kremowe czy śnieżnobiałe - GALERIA
Jakość i dostępność tapet na rynku polskim
Obecnie na polskim rynku znajduje się bardzo wiele profesjonalnych firm i salonów oferujących fachową pomoc przy wyborze tkanin dekoracyjnych, obiciowych, firan, tapet. Warto kierować się do salonów dysponujących stosownym zasobem wzorników w odpowiedniej wielkości tak, aby nie dobierać tapety do hotelowego foyer na podstawie próbki 10x10 cm.
W przypadku obiektów hotelowych oprócz walorów wizualnych najistotniejszym aspektem jakościowym jest trwałość, wytrzymałość tapety na ścieranie, atesty palności i odporność na światło. Bardzo ważne jest, aby prawidłowo dobrać rodzaj tapety do pomieszczenia biorąc pod uwagę jego przeznaczenie. Wybór tapety zależy od standardu i profilu obiektu. W hotelach sprawdzają się tapety na podkładzie flizelinowym. Są to tapety papierowe lub winylowe na podkładzie ze specjalnej włókniny (zwanej flizeliną). Niektóre jej rodzaje można malować. Warstwa flizeliny zabezpiecza tapetę przed marszczeniem się, rozrywaniem i rozciąganiem, ponadto nadaje tapecie elastyczności i właściwości, jakie mają tkaniny. Dzięki temu bardzo dobrze przylega do ściany, a przyklejenie jej nie przysparza żadnych kłopotów.
ARTDESIGN
REKLAMA
REKLAMA