Jak ograniczyć hałas w domu?
REKLAMA
REKLAMA
W przestrzeni domu są pomieszczenia, w których jest większe natężenie hałasu, np. w kuchni, w łazience i w przedpokoju, tam jednak większe natężenie hałasu i występujący pogłos nie przeszkadza nam w codziennym użytkowaniu. W innych gdzie śpimy, odpoczywamy czy pracujemy - najcichsze dźwięki utrudniają nam skupienie, koncentrację lub odpoczynek.
REKLAMA
Stałymi źródłami emisji hałasu w domu jest kotłownia, system wentylacyjny, centralne ogrzewanie i kanalizacja. Hałas poprzez instalacje rozchodzi się do wszystkich pomieszczeń w domu. Bardzo niekorzystne są niskotonowe dźwięki, dudnienia wentylatorów, szum wody, czy buczenie palników pieca gazowego. Nie muszą być one wcale głośne, aby spędzać nam sen z powiek i powodować rozdrażnienie. Źródła hałasu można redukować poprzez stosowanie różnego rodzaju obudów czy tłumików hałasu i drgań.
Zobacz także: Dom przyjazny akustycznie
Hałas możemy podzielić na 3 kategorie:
- Przenoszony przez konstrukcje budynku, eliminacja na etapie budowy poprzez odseparowanie źródła hałasu od konstrukcji, doraźnie przez stosowanie okładzin dywanowych lub podłogi pływającej z izolacją akustyczną.
- Hałas przenoszony poprzez instalacje, zazwyczaj jego przyczyną jest brak staranności wykonania, brak przekładek z gumy czy filcu miedzy ścianą a rurą, źle zaizolowane przejścia przez ściany.
- Hałas jako bezpośrednie wrażenie słuchowe – eliminacja przez stosowanie odpowiednich okładzin ścian, budowę przegród o większej izolacyjności akustycznej. Najczęściej dodatkowa izolacja w postaci materiałów porowatych lub włóknistych, mocowane do ściany i przykryte płytą kartonowo gipsową i korkiem.
Wyposażając dom w urządzenia należy stosować te, które emitują jak najmniej hałasu, a infrastruktura techniczna budynku powinna być wyposażona w elementy eliminujące przenoszenie hałasów lub powstawanie nowych.
Zobacz także: Kino domowe - akustyka wnętrza
REKLAMA
REKLAMA