Jak oświetlić małe mieszkanie?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiednia lokalizacja punktów świetlnych wydobywa określone przedmioty i nadaje im szczególny wyraz w przestrzeni mieszkania. Przy pomocy oświetlenia możemy korygować optycznie wnętrze. Światło skierowane na sufit pozornie powiększa wnętrze wywołując wrażenie wysokości, skierowane na dół daje efekt zaciemnienia i wrażenie obniżenia.
REKLAMA
Jeszcze więcej źródeł światła
Współczesne wnętrza wyposażone są w wiele źródeł światła, które dostosowane są do wykonywanych określonych czynności. Zastosowanie równocześnie wielu punktów świetlnych zawsze sprawia wrażenie przestronności.
Operowanie światłem jest sztuką, która buduje architekturę wnętrza. Wymaga smaku i wyczucia. Obok cech funkcjonalnych jest elementem dekoracji. Znacznie wzbogaca przestrzeń mieszkalną, kreując nastrój i plastyczny wizerunek wnętrza, bez którego coraz trudniej nam się obejść.
Zobacz także: Światło - zabawa z formą wnętrza
Jakie zasłony i rolety wybrać?
W małym mieszkaniu powinniśmy także zwrócić uwagę na dekorację okien.
REKLAMA
Ciężkie drapowane zasłony nie nadają się do małych przestrzeni. Aby zapewnić sobie komfort użytkowania mieszkania dobrze zastosować lekkie półprzezroczyste ekrany wykonane z organtyny lub innego materiału o podobnych właściwościach. Do całkowitego zasłonięcia okna stosujemy wtedy rolety lub żaluzje.
Osoby, które chcą widzieć widok za oknem mogą zdecydować się na rolety rzymskie, którymi w łatwy sposób można oddzielić od ulicy wieczorem przestrzeń mieszkania. Podciągnięte do góry na półprzezroczystych sznurkach, w ciągu dnia pozostają niewidocznym elementem wnętrza.
Zobacz także: Natura koloru - światło i faktura
Obecnie produkowane okna, parapety i ulokowany pod nimi grzejniki posiadają często estetyczne formy, zastosowanie w oknie tylko żaluzji drewnianych w kolorze naturalnego drewna to rozwiązanie wizualnie odpowiednie, zapewniające zasłonięcie okna bez przegadanych obszernych zasłon.
REKLAMA
REKLAMA