Czy znasz sposoby manipulowania przestrzenią?
REKLAMA
REKLAMA
Iluzje optyczne
Prawie w każdym domu są miejsca, które wydają się nieprzyjemnie małe lub przeciwnie — tak przestronne, że czujesz się w nich odosobniony. Zazwyczaj pierwszym rozwiązaniem, które nasuwa się w takiej sytuacji, jest zburzenie jakiejś ściany lub zainstalowanie sufitu podwieszanego. W niektórych przypadkach właśnie takie działania okażą się najbardziej skuteczne, ale zarazem droższe i wymagające większego nakładu pracy niż ewentualne kształtowanie przestrzeni za pomocą koloru, odcienia czy wzoru.
REKLAMA
Zobacz także: Wykorzystanie optycznych właściwości koloru
REKLAMA
Sposób, w jaki nasze oczy postrzegają kolory i odcienie, pozwala tworzyć iluzje optyczne, które pozornie zmieniają rozmiary pomieszczeń. Ciepłe barwy wizualnie przybliżają pokrytą nimi powierzchnię do obserwatora, natomiast barwy zimne — oddalają. Dlatego też pokój ze ścianami pomalowanymi na brązowo, czerwono czy też, na przykład, na pomarańczowo będzie wydawał się mniejszy niż ten sam pokój ze ścianami pokrytymi farbą w jednym z zimnych kolorów, takich jak błękit czy zieleń.
Różne odcienie poszczególnych barw mogą modyfikować lub wzmacniać opisane złudzenia. Ciemne odcienie — nawet zimnych barw — będą przybliżać, a odcienie jasne wizualnie oddalą pokrytą nimi powierzchnię.
Jak to zrobić?
Opisane właściwości barw i odcieni mogą oprócz rozmiaru zmieniać również proporcje wnętrz. Można na przykład wizualnie manipulować wysokością sufitu. Jeśli pomalujemy go farbą w ciemniejszym odcieniu niż pozostałe ściany, będzie się wydawało, że znajduje się niżej niż w rzeczywistości. Jeżeli do tego podłoga również będzie miała ciemny kolor, wówczas pokój będzie sprawiał wrażenie spłaszczonego.
Długi i wąski korytarz będzie się wydawał mniej klaustrofobiczny, jeśli pomalujemy jego ściany na jasny, zimny kolor — który oprócz tego, że wizualnie powiększy przestrzeń korytarza, to jeszcze będzie odbijał wpadające do niego światło.
Zobacz także: Jak wykorzystać przestrzeń w małym mieszkaniu?
Zastosowanie linii może również znacznie zmienić postrzeganie przestrzeni we wnętrzu. Pionowe linie na tapecie czy okładzina drewniana o układzie wertykalnym pozwolą zrównoważyć wrażenie niskiego sufitu.
Żaluzje poziome optycznie poszerzą okna, a drewniane podłogi składające się z podłużnych desek będą się wydawały rozciągać w kierunku, w którym będą ułożone.
Każdy duży wzór przyciąga wzrok i — w taki sam sposób jak ciepłe i ciemne barwy — pozornie przybliża powierzchnię, którą zdobi. Drobny wzór z kolei sprawia wrażenie, jakby przynależał do większej całości i tym samym nie powoduje wizualnego przybliżenia.
Artykuł jest fragmentem książki: Dekorowanie wnętrz. Seriaporad.pl, Albert Jackson, David Day, wyd. Helion
REKLAMA
REKLAMA