REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy znasz sposoby manipulowania przestrzenią?

Subskrybuj nas na Youtube
Czy wiesz jakie są sposoby manipulowania przestrzenią? Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Czy wiesz jakie są sposoby manipulowania przestrzenią? Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Żaden dom nie jest idealny, więc nie zdziw się, gdy nagle odkryjesz w swoim jakiś kącik, którego w żaden sposób nie da się wykorzystać, a może jednak są jakieś sposoby manipulowania przestrzenią. Czy wiesz jakie są sposoby manipulowania przestrzenią?

Iluzje optyczne

Prawie w każdym domu są miejsca, które wydają się nieprzyjemnie małe lub przeciwnie — tak przestronne, że czujesz się w nich odosobniony. Zazwyczaj pierwszym rozwiązaniem, które nasuwa się w takiej sytuacji, jest zburzenie jakiejś ściany lub zainstalowanie sufitu podwieszanego. W niektórych przypadkach właśnie takie działania okażą się najbardziej skuteczne, ale zarazem droższe i wymagające większego nakładu pracy niż ewentualne kształtowanie przestrzeni za pomocą koloru, odcienia czy wzoru. 

REKLAMA

Zobacz także: Wykorzystanie optycznych właściwości koloru

REKLAMA

Sposób, w jaki nasze oczy postrzegają kolory i odcienie, pozwala tworzyć iluzje optyczne, które pozornie zmieniają rozmiary pomieszczeń. Ciepłe barwy wizualnie przybliżają pokrytą nimi powierzchnię do obserwatora, natomiast barwy zimne — oddalają. Dlatego też pokój ze ścianami pomalowanymi na brązowo, czerwono czy też, na przykład, na pomarańczowo będzie wydawał się mniejszy niż ten sam pokój ze ścianami pokrytymi farbą w jednym z zimnych kolorów, takich jak błękit czy zieleń.

Różne odcienie poszczególnych barw mogą modyfikować lub wzmacniać opisane złudzenia. Ciemne odcienie — nawet zimnych barw — będą przybliżać, a odcienie jasne wizualnie oddalą pokrytą nimi powierzchnię.

Jak to zrobić?

Opisane właściwości barw i odcieni mogą oprócz rozmiaru zmieniać również proporcje wnętrz. Można na przykład wizualnie manipulować wysokością sufitu. Jeśli pomalujemy go farbą w ciemniejszym odcieniu niż pozostałe ściany, będzie się wydawało, że znajduje się niżej niż w rzeczywistości. Jeżeli do tego podłoga również będzie miała ciemny kolor, wówczas pokój będzie sprawiał wrażenie spłaszczonego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długi i wąski korytarz będzie się wydawał mniej klaustrofobiczny, jeśli pomalujemy jego ściany na jasny, zimny kolor — który oprócz tego, że wizualnie powiększy przestrzeń korytarza, to jeszcze będzie odbijał wpadające do niego światło. 

Zobacz także: Jak wykorzystać przestrzeń w małym mieszkaniu?

Zastosowanie linii może również znacznie zmienić postrzeganie przestrzeni we wnętrzu. Pionowe linie na tapecie czy okładzina drewniana o układzie wertykalnym pozwolą zrównoważyć wrażenie niskiego sufitu.

Żaluzje poziome optycznie poszerzą okna, a drewniane podłogi składające się z podłużnych desek będą się wydawały rozciągać w kierunku, w którym będą ułożone.

Każdy duży wzór przyciąga wzrok i — w taki sam sposób jak ciepłe i ciemne barwy — pozornie przybliża powierzchnię, którą zdobi. Drobny wzór z kolei sprawia wrażenie, jakby przynależał do większej całości i tym samym nie powoduje wizualnego przybliżenia. 

Artykuł jest fragmentem książki: Dekorowanie wnętrz. Seriaporad.pl, Albert Jackson, David Day, wyd. Helion

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA