REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowy trend - francuskie haiku

Sense Of Beauty
Joanna Kornecka
Nowy trend - francuskie haiku. Fot. SENSE OF BEAUTY
Nowy trend - francuskie haiku. Fot. SENSE OF BEAUTY

REKLAMA

REKLAMA

Teraz masz szansę odmienić swoje mieszkanie i zastosować francuskie haiku. Skuś się na jeden z nowych trendów - projektów francuskiej designerki Constance Guisset, jak np. fotel wyglądający jak rozpięta na drewnianych obręczach krynolina, lampa z lewitującym w powietrzu włącznikiem, akwarium dla rybek, które równocześnie jest klatką dla ptaków.

Kilka słów o autorce

REKLAMA

Projekty Constance Guisset są równie tajemnicze jak ona sama, tworzy nowe trendy, np. francuskie haiku. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż nie będzie to łatwe. Jej strona internetowa jest enigmatyczna. Sama mało mówi o sobie, robią to za nią jej projekty – poetyckie, pełne niespodzianek, nowatorskie i bardzo pomysłowe. Swój własny stół warsztatowy skonstruowała będąc ośmioletnią dziewczynką, a dwa lata później wykonała na nim pierwszy projekt – wyrzynarkę elektryczną, której używa do dziś. Guisset bawi się formą, ale też funkcją. Duplex to połączenie akwarium i klatki dla ptaków. Jedna przestrzeń, w której ptak może przebywać na tym samym poziomie co ryba. Unikalne mieszkanie dla zwierząt, w formie przeskalowanej butelki zamkniętej szklanym korkiem pełniącym funkcję akwarium. Jej talent i poczucie humoru dostrzegli też bracia Bouroullec i zaproponowali jej pracę w swoim studio projektowym, z którym związana była przez kilka lat. Ma naturę dziecka. Przyznaje, że szybko się nudzi i nie lubi poświęcać dużo czasu jednej rzeczy.

REKLAMA

Zanim ukończyła National School for Industrial Design w Paryżu studiowała nauki polityczne, uczyła się w szkole biznesu i dyplomacji, pracowała w galerii sztuki i była asystentką japońskiego ministra spraw zagranicznych. Wygrał jednak design, którym interesowała się, jak mówi, od zawsze.

Zobacz także: Zaprojektuj wymarzony dom

Nietypowy fotel na biegunach

Pierwszym projektem, w którym ujawnił się jej talent był Dancing Chair – nowoczesna wersja fotela na biegunach. Chociaż można się w nim huśtać, to jednak w niczym nie jest podobny do swojego anachronicznego przodka. Delikatna, drewniana konstrukcja przypomina bardziej ażurową muszlę wyścieloną wielką poduchą uszytą z miękkiej, grubo plecionej tkaniny. Tapicerowane zdejmowane siedzenie jest wygodne i z łatwością dopasowuje się do ciała siedzącego. Główną jego zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnego fotela jest bardzo lekki. Pokazany na Maison&Objet w Paryżu, od razu zwrócił uwagę publiczności na debiutującą designerkę.

Lampy

Fiat Lux to najbardziej niezwykły system oświetleniowy jaki został ostatnio zaprojektowany. Kiedy światło jest włączone, włącznik lampy lewituje w powietrzu, kiedy jest wyłączone staje się autonomiczną sferą, którą możemy połączyć z abażurem za pomocą systemu magnetycznego. Wystarczy tylko wypowiedzieć fiat lux – niech się stanie światłość – i sterujący włącznikiem jak czarodziejską różdżką staje się iluzjonistą. Vertigo to kolejna lampa, o ażurowej konstrukcji, wyznaczająca nowy trend. Zawieszona pod sufitem na niewielkim kloszu, wprowadza do wnętrza klimat intymności. Jest niezwykle lekka (przy średnicy 2 m waży niecałe 500g), poruszana rytmem podmuchów powietrza, obraca się powoli jak wielki wachlarz, rysując w przestrzeni transparentny rysunek.

Kosz na śmieci

Guisset tworząc nowe trendy bawi się formą, ale też funkcją. Duplex to połączenie akwarium i klatki dla ptaków. Jedna przestrzeń, w której ptak może przebywać na tym samym poziomie co ryba. Unikalne mieszkanie dla zwierząt, w formie przeskalowanej butelki zamkniętej szklanym korkiem pełniącym funkcję akwarium. Chociaż projekty Guisset są niezwykle poetyckie i wyglądają jak magiczne zabawki, nie są pozbawione racjonalizmu, wręcz przeciwnie, projektantka przemyślała ich działanie z precyzją godną miana konceptualisty. Na przykład Tri3 – rozkładany kosz na śmieci, a jednak coś więcej niż zwykły kosz. To opracowany z niezwykłą pomysłowością system pomagający sortować odpadki. Wertykalny segment o nowoczesnym wyglądzie ma trzy osobne pojemniki, każdy przeznaczony na odpowiedni rodzaj śmieci. Pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni i ma bardzo proste zasady działania. Każdy z pedałów umieszczonych na dole otwiera inną część kosza. I tak górny pojemnik przeznaczony jest na odpady organiczne, środkowy na plastikowe, a dolny na szkło.

Zobacz także: Modny i funkcjonalny przedpokój

Projekty młodej paryżanki to nie masowa produkcja. Są ponadczasowe, a ona sama należy do świadomych swoich poszukiwań projektantów. Idealny projekt powinien zaskakiwać nowatorskimi rozwiązaniami, być funkcjonalny i piękny. A piękno tkwi w prostocie. To jej własny przepis na udane projektowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    REKLAMA

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA