Rozliczenie sprzedaży nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2009
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość podatku
REKLAMA
Dochód osiągnięty ze sprzedaży nieruchomości nie podlega zasadom ogólnym opodatkowania PIT- tj. skali podatkowej. Nie jest to jednak rozwiązanie niekorzystne dla podatników. Sprzedaż podlega opodatkowaniu jedną stawką – 19%.
Kosztami uzyskania przychodu mogą być m.in.:
- koszty odpłatnego nabycia
- nakłady poczynione w celu zwiększenia wartości nieruchomości
- wysokość podatku od spadków i darowizn- jeśli podatek był zapłacony przy nabyciu nieruchomości.
W odróżnieniu od części starych przepisów (obowiązujących dla nieruchomości nabytych przed 2007 rokiem) opodatkowany jest dochód (zysk) , a nie przychód ze sprzedaży.
Ulga w podatku
REKLAMA
W odróżnieniu od poprzednich zwolnień podatkowych w zakresie sprzedaży nieruchomości- ta obowiązująca dla nieruchomości nabytych po 31 grudnia 2008 r. – nie wymaga odrębnego zgłoszenia. To, że dany podatnik chce skorzystać ze zwolnienia wynikać będzie z treści zeznania podatkowego – złożonego na druku PIT 39.
Nie trzeba również wskazywać na co konkretnie ma się zamiar przeznaczyć przychód ze sprzedaży (formularz zawiera jedynie rubrykę na podanie wysokość dochodu zwolnionego z opodatkowania).
Należy się jednak liczyć z tym, że urząd skarbowy będzie weryfikował ile pieniędzy (i czy w ogóle) przeznaczyliśmy na wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych inwestycje.
Termin na rozliczenie sprzedaży z urzędem skarbowym
Podobnie jak to miało miejsce w poprzednim stanie prawnym (w latach 2007-2008) zeznanie podatkowe odnośnie sprzedaży nieruchomości (jak i praw spółdzielczych) składa się w terminie do 30 kwietnia następnego roku podatkowego.
Co jeśli nie uda nam się skorzystać z ulgi w terminie
Należy pamiętać o tym, że na wydanie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości mamy 2 lata od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż. Jeśli w tym terminie nie wykorzystamy zadeklarowanych środków zgodnie z ustawą – konieczne będzie złożenie korekty PIT 39 i zapłata zaległego podatku wraz z odsetkami.
W przeciwnym wypadku możemy się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez Urząd Skarbowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.