REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Od czego zależy objęcie przepisami podatkowymi o sprzedaży nieruchomości?

Adam Kret
Istotna jest data nabycia nieruchomości.
Istotna jest data nabycia nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Kwestią krytyczną dla objęcia określonymi przepisami dotyczącymi opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest data ich nabycia (lub czasem wybudowania).

Trzy różne sposoby opodatkowania

REKLAMA

Kwestia podatku od sprzedaży nieruchomości jest o tyle „ciekawa”, że w obrocie istnieją trzy różne sposoby (i 3 różne zwolnienia od podatku):
- dla nieruchomości nabytych i wybudowanych przed 1 stycznia 2007 r.;
- dla nieruchomości nabytych i wybudowanych od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008 r.;
- dla nieruchomości nabytych i wybudowanych po 31 grudnia 2007 r.

Objęcie określonymi przepisami nie jest więc związane z datą sprzedaży- a datą nabycia (wybudowania).

Kiedy ważne jest nabycie, a kiedy wybudowanie

REKLAMA

Co do zasady zawsze istotne jest nabycie danej nieruchomości. Datę wybudowania (a więc de facto oddania do użytku) należy brać pod uwagę jedynie dla nieruchomości budynkowych postawionych przez użytkownika wieczystego gruntu. W każdym innym przypadku budynek posadowiony na nieruchomości jest jej częścią składową i jak o taka nie może być bez niej (samodzielnie)sprzedana. Jedynym wyjątkiem jest użytkownik wieczysty – ponieważ w odróżnieniu od gruntu (którym włada w oparciu o ograniczone prawo rzeczowe w postaci użytkowania wieczystego) budynek, który na nim postawi stanowi jego wyłączną własność.

W każdym innym przypadku, w którym budynek był postawiony przez podatnika, a następnie sprzedany razem z działką, istotna jest data nabycia nieruchomości gruntowej, na której się znajduje.

Jan K. zakupił działkę budowlaną w 1995 roku. Budowę domu rozpoczął jednak dopiero 10 lat później- tak, że ukończenie budowy nastąpiło w 2007r. W roku 2009 go sprzedał. Z uwagi jednak na to, że był właścicielem nieruchomości ponad 5 lat (licząc do końca roku podatkowego w którym upłynęło 5 lat od daty nabycia) – podatku nie zapłaci. Nie musi również sprzedaży uwzględniać w rozliczeniu rocznym.

Przez nabycie należy rozumieć przeniesienie własności – zarówno odpłatne (w drodze sprzedaży czy zamiany) jak i nieodpłatne (np. w drodze darowizny czy spadku)

„Wykupienie” mieszkań spółdzielczych

REKLAMA

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości dotyczy również zbywalnych praw spółdzielczych (np. własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu). Problem pojawia się w przypadku przekształcenie prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu („wykup mieszkań za złotówkę”). W takiej sytuacji dochodzi do przekształcenia prawa spółdzielczego w odrębną własność. Dla organów podatkowych oznacza to jednak „nabycie odrębnej własności lokalu”.

Można to wyjaśnić w ten sposób, że do czasu przekształcenia sprzedawalibyśmy prawo spółdzielcze, po przekształceniu przenosimy na kogoś odrębną własność lokalu (a tą posiadamy dopiero od momentu podpisania aktu notarialnego ze spółdzielnią).

Oznacza to, że datą decydującą o objęciu sprzedaży danego lokalu, jest w tym przypadku data przekształcenia prawa spółdzielczego w odrębną własność.

Jan C. był właścicielem spółdzielczego własnościowego mieszkania od 1997 roku. W 2008 roku przekształcił prawo spółdzielcze w odrębną własność lokalu. W przypadku sprzedaży mieszkania objęty by był przepisami obowiązującymi w latach 2007-2008 (ulga meldunkowa).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA