REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie się kończy prywatne mieszkanie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Gdzie się kończy prywatne mieszkanie? /Fot. Fotolia
Gdzie się kończy prywatne mieszkanie? /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia rozgraniczenia pomiędzy częściami wspólnymi i prywatnym mieszkaniem, tylko z pozoru jest oczywista. Problemy oraz nieporozumienia mogą pojawić się między innymi wtedy, gdy dojdzie do awarii wodomierza lub pęknięcia rury kanalizacyjnej. Szczegółowe aspekty podziału budynku wielorodzinnego (na lokale i części wspólne), nie zostały uregulowane przez krajowe przepisy. Dlatego odpowiedzi na nurtujące pytania, trzeba m.in. szukać w orzecznictwie sądów.

W przypadku wodomierzy kluczowe znaczenie ma lokalizacja zaworu

REKLAMA

Ustawa o własności lokali nie mówi nam dokładnie, jak trzeba interpretować kwestie związane z odpowiedzialnością za stan i wymianę wodomierza. Wspomniany akt prawny wskazuje tylko, że nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali” (patrz art. 3 ust. 2 wspomnianej ustawy z 24 czerwca 1994 r.).

REKLAMA

W kwestii wodomierzy pewną wskazówką może być natomiast Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 19 lipca 2013 r. (sygn. akt: I ACa 222/13). Ten wyrok wskazuje, że częścią składową mieszkania jest wodomierz zamontowany za zaworem odcinającym wodę. Sądy często przyjmują, że począwszy od zaworu odcinającego, instalacja służy tylko właścicielowi mieszkania. W praktyce uznawany jest też podział instalacji wodnokanalizacyjnej na pion (należący do części wspólnej) oraz przynależne do mieszkania odcinki poziome służące zasilaniu lokalu w wodę lub zbieraniu ścieków.

Interpretacja faktów przyjęta przez warszawski sąd apelacyjny wskazuje, że to właściciel lokalu powinien ponosić koszty wymiany wodomierza położonego za zaworem odcinającym wodę – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre wspólnoty mieszkaniowe przyjmują uchwały kwalifikujące wodomierze jako część nieruchomości wspólnej. Wspomniane rozwiązanie obciąża wspólnotę kosztami wymiany wodomierzy, ale jednocześnie zapewnia stosowanie takich samych urządzeń w całym budynku i łatwą kontrolę nad ich stanem.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Wiele kwestii dotyczących instalacji jest trudnych do rozstrzygnięcia

REKLAMA

Przykład wodomierzy pokazuje, że rozdział elementów prywatnego mieszkania oraz nieruchomości wspólnej, często bywa dość niejednoznaczny. Kolejnym ciekawym przykładem jest instalacja elektryczna. Przez dłuższy czas przyjmowano, że instalacja za licznikiem prądu, przynależy do mieszkania. W takim ujęciu, instalacja znajdująca się przed licznikami, powinna być kwalifikowana jako element części wspólnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opisywana interpretacja zaczęła budzić pewne wątpliwości, gdy okazało się, że liczniki prądu elektrycznego coraz częściej są lokowane na korytarzach. W przypadku takich rozwiązań, trzeba brać pod uwagę to, czy dany odcinek instalacji służy do zasilania tylko jednego mieszkania.

W przypadku instalacji gazowej, też mamy do czynienia z interesującą sytuacją, bo w orzecznictwie występują dwa rozbieżne poglądy. Pierwszy z nich wskazuje, że instalacja „zalicznikowa” stanowi część mieszkania. Według odmiennego poglądu, do części wspólnej należy cała instalacja gazowa (z wyłączeniem odbiorników instalowanych przez właścicieli mieszkań). Wspólnoty mieszkaniowe często wybierają taki punkt widzenia, bo włączenie całej instalacji gazowej w skład nieruchomości wspólnej, zapewnia lepszą kontrolę nad bezpieczeństwem w budynku.

Polecamy: E-wydanie Dziennik Gazeta Prawna

Spornym obszarem bywa również instalacja kominowa oraz wentylacyjna. Niekiedy pojawia się pogląd mówiący, że kanały połączone tylko z jednym lokalem stanowią jego część. Częstsza i bardziej uzasadniona praktyką jest interpretacja, według której cała instalacja kominowa oraz wentylacyjna należy do nieruchomości wspólnej. Podobnie jak w przypadku instalacji gazowej, kluczowe znaczenie mają kwestie bezpieczeństwa. Uzależnienie możliwości modyfikowania instalacji kominowej lub wentylacyjnej od zgody wspólnoty, zabezpiecza innych mieszkańców budynku przed niebezpiecznymi pomysłami ich sąsiadów.

Sytuacja jest nieco bardziej klarowna w przypadku instalacji centralnego ogrzewania. Zwykle przyjmuje się bowiem, że cała instalacja „co” należy do nieruchomości wspólnej. Taki pogląd jest szczególnie uzasadniony, jeżeli w budynku występuje tylko jedno wspólne źródło ciepła (np. kocioł gazowy), z którego korzystają wszyscy właściciele mieszkań – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zobacz serwis: Finanse

Przy rozstrzyganiu sporów trzeba brać pod uwagę zasady współżycia

W ramach podsumowania warto nadmienić, że same sądy niejednokrotnie podkreślają zawiłość kwestii dotyczących instalacji w budynku wielorodzinnym. Przykładem jest Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 6 grudnia 2013 r. (sygn. akt: I A Ca 773/13). Uzasadnienie do tego wyroku mówi, że „w budynkach wielomieszkaniowych, gdzie istnieją wyodrębnione lokale oraz część wspólna, nie da się precyzyjnie przeprowadzić granicy, która będzie oddzielać uprawnienia jednych właścicieli od drugich, oraz od nieruchomości wspólnej. Oczywistym jest, iż prawa poszczególnych lokatorów będą na siebie zachodziły i tylko poszanowanie zasad współżycia społecznego, prawa sąsiedzkiego i panujących zwyczajów pozwoli na bezkonfliktowe współposiadanie”.

W przypadku braku podpowiedzi wynikających z orzecznictwa sądów oraz odpowiednich zapisów w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej, to właśnie ogólne kryteria (np. zasady współżycia społecznego i względy bezpieczeństwa), muszą być brane pod uwagę przy rozpatrywaniu sporów dotyczących rozgraniczenia lokali i nieruchomości wspólnej.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA